Polskie Koleje Linowe nie otrzymały zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na sztuczne śnieżenie stoków Kasprowego Wierchu w Tatrach, ale możliwa jest modernizacja przestarzałego wyciągu w Kotle Goryczkowym.

 

Rada Naukowa Tatrzańskiego Parku Narodowego po zapoznaniu się z dokumentami i dużej dyskusji zasugerowała modernizację infrastruktury w ramach obecnego modelu funkcjonowania narciarstwa w Dolinie Goryczkowej, czyli bez sztucznego dośnieżania. 

 

Będzie natomiast wyremontowana kolejka linowa. Nadal prowadzone są dodatkowe ekspertyzy m.in. przyrodnicze i technologiczne i trudno określić kiedy remont ten nastąpi, ale ma to nastąpić prędzej czy później.

 

Rzeczniczka PKL Marta Grzywa podkreśla, że z punktu widzenia PKL jak i narciarzy istotnym elementem związanym z uprawianiem narciarstwa na Kasprowym Wierchu jest dostępność infrastruktury spełniającej oczekiwania związane ze standardami bezpieczeństwa i komfortem podróży.

 

A kolej, o której mówimy powstała w 1969 roku i od tego czasu przewozi narciarzy każdego roku, dlatego dostosowanie jej do standardów XXI wieku jest konieczne. Zwłaszcza, że Kasprowy Wierch to miejsce narciarzy od 1910 roku. Na trasach Hali Gorczykowej zorganizowany został I Międzynarodowy Dzień Narciarski, a w 1920 roku na zboczu rozegrano I MIstrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim i nieoficjalny bieg zjazdowy.

 

NW

źródło: rmf24.pl