Dla wielu Tatry to stan ducha, intymne przeżycie. Jak pokazać go na zdjęciach, jak podzielić się z innymi, jak zatrzymać to osobiste doświadczenie. Góry od zawsze przyciągały fotografów. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu zawodowców w tym fachu było w Zakopanem niewielu.

Stanisław Momot, fotoreporter - pracując dla Centralnej Agencji Fotograficznej, dokumentował tatrzańskie wydarzenia. Dramatyczne akcje górskich ratowników z lat 70. i 80. oglądamy dziś przede wszystkim na jego fotografiach. Ryszard Ziemak - fotografik pejzażysta, poznawał góry jako taternik. Dziś w dobie masowości fotografii ich wspomnienia wydają się szczególnie cenne, ale przede wszystkim bardzo ciekawe.

{youtube}3rVx0UEMwss{/youtube}

Autorem filmu jest BARTEK SOLIK – fotoreporter, videograf, reporter radiowy. Urodzony w 1978 roku w Zakopanem. Absolwent filologii angielskiej oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ceniony za obserwacje życia codziennego, należy do czołówki polskich fotoreporterów. Zdobył uznanie reportażami publikowanymi w Gazecie Wyborczej, Dzienniku, Dzienniku Polskim, Polityce, Newsweeku, Przekroju, Tygodniku Powszechnym.


Współautor Zmian Niesezonowych (www.zmiany.eu), projektu fotograficzno-socjologicznego, którego celem jest kreatywne zilustrowanie zmian społeczno-ekonomicznych jakie zachodzą w Polsce na przykładzie podkrakowskich Niepołomic. Autor projektu Górale dla Tybetu pod patronatem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w ramach którego podróżował śladem tybetańskich uchodźców odwiedzając odlegle rejony Himalajów Nepalu. W 2009 roku towarzyszył wyprawie ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na Dhaulagiri (8.167m) w Himalajach Nepalu.
Trzykrotnie w latach 2005, 2006, 2007 nominowany do nagrody Grand Press Photo. Czterokrotny laureat Konkursu Fotograficznego National Geographic. Zdobywca pierwszej nagrody w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2006 w kategorii fotoreportaż sportowy. Laureat trzeciego miejsca w konkursie tygodnika Newsweek – Newsreportaż 2006 w kategorii „Życie codzienne” za cykl zdjęć „Zapomniani olimpijczycy”. W 2008 roku zdobywca pierwszej nagrody w konkursie Newsreportaż 2008 za cykl „Na wygnaniu”. Przez przedstawicieli czołowych krakowskich mediów nagrodzony tytułem Fotoreportera Roku 2006. Zdobywca Grand Prix pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Fotografii Górskiej „Przestrzeń Życia”. Nominowany do nagrody „Allianz – Kultura, Nauka, Media 2007”. Zdobywca głównej nagrody w konkursie Grand Press Photo 2012 w kategorii fotokast za film „Kolej pierwszej damy”. Finalista międzynarodowego konkursu filmów górskich International Mountain Film Festival 2012 w kanadyjskim Banff.

Strona www Bartka: http://solikbartek.blogspot.com/

Źródło: tpn.pl, fotografwpodrozy.pl