W niewielkim (jak sama nazwa wskazuje) Beskidzie Małym jest tylko kilka miejsc, które pod względem popularności rywalizować mogą z Groniem Jana Pawła II. Co przyciąga turystów na tę niepozorną górę.

Groń Jana Pawła II liczy 890 m n.p.m. i znajduje się we wschodniej części Beskidu Małego. Szczyt ten stanowi północną kulminację masywu Leskowca (922 m n.p.m.), od którego oddziela go Przełęcz Władysława Midowicza (875 m n.p.m.).

Turystyka

Na szczycie Gronia Jana Pawła II zbudowano okazałe sanktuarium poświęcone polskiemu papieżowi, lecz w niektórych źródłach nazywane również Sanktuarium Górskim Matki Bożej Królowej Ludzi Gór. Pierwsza kapliczka została zbudowana w roku 1991, w dziesiątą rocznicę zamachu na papieża, w tym samym roku stanął również krzyż „ludzi gór”. Cztery lata później wzniesiono dużą kaplicę, gdzie umieszczono tron, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku. W roku 2001 pojawił się również pomnik papieża z Polski. Nieopodal sanktuarium znajduje się też kapliczka poświęcona św. Maksymilianowi Kolbe. Ze szczytu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Małym. Obejmuje ona: Beskid Żywiecki z Babią Górą i Policą, Beskid Makowski i Wyspowy, Gorce, Tatry, a także Pogórze Wielickie i Śląskie.

Na południowym stoku Gronia Jana Pawła II (ok. 100 m od szczytu) na tzw. Polanie Barglowej znajduje się popularne schronisko PTTK „Leskowiec”. Zostało ono oddane do użytku w roku 1932, obecnie oferuje 30 miejsc noclegowych i pełne wyżywienie. Obok schroniska mieści się dyżurka GOPR.

gron-Jana-Pawla-II-m

Na Groń Jana Pawła II wejść można szlakiem czerwonym od strony Łamanej Skały (↑1.30 godz. ↓1.20 godz.) lub z Krzeszowa (↑2.15 godz. ↓1.40 godz.). Z tej ostatniej miejscowości na szczyt prowadzi też szlak żółty (↑2 godz. ↓1.35 godz.), natomiast z Rzyk Jagódek biegnie szlak czarny (↑1.20 godz. ↓50 min). Oprócz tego na Groń dostać można się szlakiem zielonym z Andrychowa (↑4 godz. ↓3.20 godz.) lub ze Świnnej Poręby (↑2.30 godz. ↓1.55 godz.) oraz szlakiem niebieskim z Ponikwi (↑2.30 godz. ↓1.35 godz.) lub z Tarnawy Górnej (↑1.40 godz. ↓1.15 godz.).

W zimie na północnym stoku Gronia Jana Pawła II działają dwa wyciągi narciarskie i czynne są dwie trasy zjazdowe. Przy schronisku „Leskowiec” swój początek biorą też dwie nartostrady – do Rzyk Jagódek i do Ponikiwi.

Ciekawostki

• Groń Jana Pawła II pierwotnie nosiła nazwę Jaworzyny. Szczyt otrzymał papieskie imię w roku 1981 z inicjatywy Komisji Turystyki Górskiej PTTK w Wadowicach, a zmiana ta została oficjalnie uznana przez rozporządzenie MSWiA w styczniu 2004 roku.
• Znajdujące się na Groniu Jana Pawła II schronisko nosi mylącą nazwę „Leskowiec”. Miejsce, w którym stoi budynek kiedyś rzeczywiście nazywano Leskowcem, lecz jeszcze za czasów galicyjskich błąd popełnili austriaccy kartografowie, którzy szczyt ten zamienili na mapach z sąsiednim Beskidem, a prawdziwy Leskowiec umieścili na miejscu Jaworzyny.
• Schronisko „Leskowiec” zbudowano w rekordowym czasie trzech miesięcy. Od samego początku stało się ono tak popularne, że pierwszą rozbudowę trzeba było przeprowadzić już po dwóch latach.
• Podczas II Wojny Światowej schronisko przejęła niemiecka organizacja turystyczna Beskidenverein. W 1945 roku wycofujący się Niemcy chcieli je spalić, lecz ówczesny gospodarz, Jan Targosz, przekonał okupantów (przy pomocy bimbru), by porzucili swe zamiary.
• W rejonie sąsiadującej z Groniem Jana Pawła II Królewizny znajdują się pozostałości tzw. Arki. Ta niezwykła, przypominająca łódź konstrukcja została zbudowana przez pustelnika, który przez ponad 20 lat zamieszkiwał tu w oczekiwaniu potopu.
• Przez Groń Jana Pawła II przebiega tzw. Szlak buków. Niektóre z tutejszych okazów buczyny karpackiej mają ok. 200 lat.
• Zbudowany w 1953 roku na stoku Gronia Jana Pawła II wyciąg zaczepowy był jedną z pierwszych takich konstrukcji w Beskidach.
• Groń Jana Pawła II to prawdopodobnie jedyny szczyt na świecie, noszący imię papieża z Polski.