Góry w obleganym przez turystów Beskidzie Śląskim zagospodarowane są często aż po same szczyty. Przykładem jest Równica, na którą wjechać można z Ustronia asfaltową drogą. Wznosząca się na wysokość 885 m n.p.m. Równica jest najwyższym szczytem w jednym z bocznych ramion Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim.

Samo pasmo Równicy ciągnie się na długości ok. 18 km od Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) na południowym-wschodzie, przez Smerekowiec (835 m n.p.m.) i Lipowski Groń (743 m n.p.m.), a następnie opada między doliny Wisły oraz Brennicy i Leśnicy na północnym-zachodzie. Pasmo Równicy posiada też jedno wyraźne ramię boczne, zaczynające się szczytem Trzech Kopców (810 m n.p.m.) i biegnące ku północnemu-zachodowi przez Kamienny (790 m n.p.m.), Cyrhlę (700 m n.p.m.) i Bukową (712 m n.p.m.).

Droga z Ustronia Polany do schroniska na Równicy, Fot. Michał Zacharzewski stock.xchngDroga z Ustronia Polany do schroniska na Równicy, Fot. Michał Zacharzewski stock.xchng

Turystyka

Najłatwiejszą i najszybszą drogą prowadzącą na Równicę jest asfaltowa szosa z Ustronia Polany do położonego pod szczytem schroniska PTTK. Odcinek ten pokonać można samochodem, a na zmotoryzowanych turystów czeka przy schronisku parking. Większość szlaków pieszych również prowadzi do wspomnianego schroniska. Można się do niego dostać szlakiem czerwonym z Ustronia (↑1.40 godz. ↓55 min) lub od strony Ustronia Polany (↑1.10 godz. ↓45 min), szlakiem zielonym z Brennej (↑1.55 godz. ↓1.20 godz.) oraz szlakiem niebieskim od strony Trzech Kopców (↑2.50 godz. ↓2.45 godz.). Przez wierzchołek Równicy (i dalej do schroniska) biegnie natomiast tylko szlak żółty ze Skoczowa. Wejście nim na szczyt zajmuje 3.35 godz. (↓3.10 godz.).

Schronisko na Równicy otwarte zostało w roku 1927 i znajduje się na wysokości 767 m n.p.m. Obiekt nosi imię Edmunda Kaźmierczaka, wieloletniego działacza Górnośląskiego Oddziału PTT i propagatora turystyki w Beskidzie Śląskim. Goście schroniska mają do dyspozycji m.in. 50 miejsc noclegowych oraz restaurację, przy schronisku działa też dyżurka GOPR. Bardzo bogatą infrastrukturę turystyczną oferuje również najbliższe otoczenie – na Równicy odwiedzić można np. restauracje, park linowy oraz kompleks rozrywkowy z torem saneczkowym, ścianką wspinaczkową, mini golfem, osadą rycerską, a nawet… kinem 4D.

Ze szczytu Równicy podziwiać można panoramę Beskidu Śląskiego z Wielką i Małą Czantorią, Skrzycznem, Stożkiem i Baranią Górą, a także Beskid Śląsko-Morawski z Łysą Górą oraz Cieszyn.

Ciekawostki

- Czerwony szlak prowadzący na Równicę z Ustronia, zielony szlak z Brennej oraz niebieski szlak biegnący w stronę Trzech Kopców wyznaczone zostały w roku 1928. Dwa lata później powstał czerwony szlak z Ustronia Polany.
- Niebieski szlak prowadzący z Równicy na Trzy Kopce był pierwotnie dłuższy i prowadził jeszcze przez Przełęcz Salmopolską na Malinową Skałę.
- W Ustroniu swój początek (koniec) ma Główny Szlak Beskidzki. Równica jest na nim pierwszym (ostatnim) większym szczytem, a sam Ustroń nazywany bywa czasem Bramą do Beskidów.
- Przy czerwonym szlaku z Ustronia znajduje się charakterystyczny głaz, nazywany Kamieniem Ewangelików. W okresie kontrreformacji odprawiali przy nim nabożeństwa ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego, a na samym kamieniu wyryty jest cytat ze Starego Testamentu: „Miejsce na którem stoisz ziemią świętą jest” oraz daty 1654 – 1709.

 

Kamień Ewangelików przy czerwonym szlaku z Ustronia

Kamień Ewangelików przy czerwonym szlaku z Ustronia


- Droga z Ustronia Polany do schroniska na Równicy została zbudowana w latach 1933 – 1934, a wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na niewielkim placu na końcu szosy. Równica była prawdopodobnie pierwszym szczytem w Beskidach, na który wjechać można było samochodem, a z możliwości tej skorzystał m.in. ówczesny prezydent, Ignacy Mościcki.
- W roku 1936 pojawiły się plany przedłużenia drogi Ustroń - Równica aż do Brennej.
- W miejscu dzisiejszego schroniska na Równicy istniał w latach 1923 – 1926 obiekt należący do niemieckiego Towarzystwa Turystycznego „Touristenverein”. W roku 1926 został on kupiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które rozebrało stary budynek i zbudowało schronisko od nowa.
- 1 września 1939 roku polscy saperzy zdetonowali w pobliżu schroniska na Równicy ładunki wybuchowe, których nie mogli zabrać ze sobą wycofując się przed Niemcami. W wyniku eksplozji budynek stracił okna wraz z framugami.
- Podczas okupacji schronisko przejęte zostało przez niemiecką organizację turystyczną „Beskidenverein”. W roku 1942 na dachu budynku umieszczono 3-metrową wieżę obserwacyjną Luftwaffe, a wiosną roku 1945 Niemcy rozpoczęli na Równicy budowę umocnień polowych. Szybkie postępy Rosjan zmusiły jednak Wermacht do wycofania się bez walki i schronisko uniknęło wojennych zniszczeń.
- Według jednego z lokalnych przekazów, nazwa Ustronia pochodzi od łacińskiego słowa „ustor”, oznaczającego: „palący trupy”. Źródłem tej nieco makabrycznej nazwy miało być wydarzenie z okresu średniowiecznych wojen z Tatarami – w roku 1241 najeźdźcy spalili ponoć w tych stronach polskich jeńców.
- W roku 1772 powstała w Ustroniu huta, w której osiem lat później uruchomiono pierwszy na Śląsku Cieszyńskim wielki piec. W XIX wieku w hucie produkowano m.in. pierwsze w Europie pługi parowe oraz kowadła, słynące z… niskiej jakości. W roku 1877 tutejsza walcownia została przeniesiona do Trzyńca, a ostatni wielki piec wygaszono w Ustroniu dwadzieścia lat później.
- W Ustroniu po odsunięciu od władzy zamieszkał w 1980 roku Edward Gierek, wcześniejszy I Sekretarz KC PZPR.  
- Wydobywane w Ustroniu solanki należą do najlepszych wód leczniczych w Polsce.

Adam Nietresta