Palenica to obowiązkowy cel wycieczek większości turystów odwiedzających Szczawnicę. Na ten niewielki szczyt można przez cały rok wjechać wyciągiem, a w zimie działa tu także popularna stacja narciarska. Dla bardziej ambitnych Palenica może być również początkiem dłuższej wycieczki grzbietem Małych Pienin.

Licząca 722 m n.p.m. Palenica leży po północnej stronie głównego grzbietu Małych Pienin i od znajdującego się w nim szczytu Szafranówki (742 m n.p.m.) oddzielona jest Przełęczą Maćkówki (690 m n.p.m.). Północne zbocza Palenicy opadają ku dolinie Grajcarka, natomiast od wschodu szczyt ten sąsiaduje z niewielkimi wzniesieniami Gron7 m n.p.m.) i Niżnego Gronia (605 m n.p.m.).

Widok z Palenicy na Tatry

Widok z Palenicy na Tatry

Turystyka

Najłatwiej i najszybciej (czas jazdy wynosi ok. 3 minut) można się dostać na Palenicę korzystając z wyciągu krzesełkowego. Ma on długość 780 m i czynny jest przez cały rok, przy czym w okresie zimowym stanowi część stacji narciarskiej, działającej na stokach Palenicy oraz sąsiedniej Szafranówki. Oprócz wyciągu kompleks narciarski obejmuje m.in. także trzy wyciągi orczykowe, wyciąg dla snowboardzistów oraz cztery trasy zjazdowe o łącznej długości ok. 3600 m. Na turystów i narciarzy czeka też na Palenicy prywatne schronisko z restauracją, a w lecie również zjeżdżalnia grawitacyjna. 

Wyciąg na PalenicęWyciąg na Palenicę

Druga opcja to wejście żółtym szlakiem ze Szczawnicy lub od strony Szafranówki, skręcając z niebieskiego szlaku biegnącego głównym grzbietem Małych Pienin. W pierwszym przypadku czas wejścia na Palenicę wynosi ok. 40 min (↓25 min), droga z Szafranówki zajmuje z kolei (w obie strony) ok. 15 min. Z Palenicy podziwiać można panoramę Pienin Właściwych i Małych Pienin z Jarmutą, Wysoką i Durbaszką, a przy dobrej pogodzie widoczne są również Tatry.

Górna stacja wyciągu i schronisko na szczycie Palenicy

Górna stacja wyciągu i schronisko na szczycie Palenicy

Ciekawostki

- Dawna, błędna nazwa Palenicy to Polanica.
- Stoki Palenicy były dawniej wykorzystywane rolniczo i zostały całkowicie wylesione. Drzewa na Palenicy posadzono ponownie w roku 1938, a podczas budowy wyciągu w roku 1991 kolejny raz część z nich wycięto.
- Na stokach Palenicy istniała kiedyś niewielka skocznia narciarska.
- Na zboczach Palenicy występuje rzadki w naszym kraju gatunek rośliny - storczyk kukawka.

Adam Nietresta