Leskowiec to jeden z najbardziej znanych szczytów w Beskidzie Małym i wielu turystów twierdzi nawet, że jest w tym paśmie szczytem najwyższym. To błędne przekonanie, a także pobliskie schronisko oraz słynna panorama jeszcze popularność Leskowca podnoszą i czynią z niego cel wielu wycieczek.

Leskowiec (922 m n.p.m.) stanowi najwyższą kulminację jednego z pasm we wschodniej części Beskidu Małego. Na północy Leskowiec oddzielony jest Przełęczą Władysława Midowicza (875 m n.p.m.) od Gronia Jana Pawła II (890 m n.p.m.), na południowym-zachodzie sąsiaduje zaś – przez Przełęcz Beskidek (805 m n.p.m.) - ze szczytem Potrójnej (847 m n.p.m.)

 

fot. Zimowy widok ze szczytu Leskowca  fot. Zimowy widok ze szczytu Leskowca

Turystyka

Bezpośrednio przez Leskowiec biegnie tylko szlak czerwony, którym na szczyt wejść można od strony Łamanej Skały (↑1.15 godz. ↓1.05 godz.) lub ze schroniska „Leskowiec” pod Groniem Jana Pawła II (↑↓ok. 15 min). Węzeł pozostałych szlaków znajduje się pod tym drugim szczytem, a można się do niego dostać tym samym czerwonym szlakiem z Łamanej Skały (↑1.30 godz. ↓1.20 godz.) lub z Krzeszowa (↑2.15 godz. ↓1.40 godz.). Z tej ostatniej miejscowości na szczyt prowadzi też szlak żółty (↑2 godz. ↓1.35 godz.), natomiast z Rzyk Jagódek biegnie szlak czarny (↑1.20 godz. ↓50 min). Na Groń Jana Pawła II wejść da się również szlakiem zielonym z Andrychowa (↑4 godz. ↓3.20 godz.) lub ze Świnnej Poręby (↑2.30 godz. ↓1.55 godz.) oraz szlakiem niebieskim z Ponikwi (↑2.30 godz. ↓1.35 godz.) lub z Tarnawy Górnej (↑1.40 godz. ↓1.15 godz.).

Z Leskowca podziwiać można słynną panoramę, obejmującą m.in. dolinę Skawy; Beskid Śląski; Beskid Makowski z Lubomirem i Koskową Górą; Beskid Wyspowy z Mogielicą, Śnieżnicą, Luboniem Wielkim i Szczeblem; Gorce z Turbaczem; Beskid Żywiecki z Babią Górą i Policą; Tatry, a nawet Kraków. Na szczycie znajduje się drewniana wiata, krzyż milenijny z 2000 roku, a także kamień upamiętniający polskich oficerów zamordowanych w Katyniu oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Ciekawostki

- Leskowiec nazywany jest czasami „Hrabskimi butami”, a określenie to związane jest z historią zdobycia w 1846 roku szczytu przez właścicieli majątku w pobliskiej Ponikwi – hrabiostwo Potockich. Na pamiątkę tego wydarzenia kazali oni wykuć w tutejszych kamieniach obrysy swoich butów, lecz ten osobliwy monument został z czasem usunięty przez miejscowych pasterzy. Tablice udało się odnaleźć dopiero w roku 2004 i od tamtego czasu znajdują się one przy pobliskim schronisku PTTK.

- Pierwszy szlak turystyczny w rejonie Leskowca został wyznaczony w roku 1927 przez Władysława Midowicza.

- Przez Leskowiec przebiega tzw. Szlak buków. Niektóre z tutejszych okazów buczyny karpackiej mają ok. 200 lat.

- Jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku na polanie pod Leskowcem wypasano owce.

Adam Nietresta