Lubogoszcz to typowy szczyt Beskidu Wyspowego, wyraźnie górujący nad okolicznymi dolinami i położonymi w nich wioskami. Porośnięty lasem grzbiet uniemożliwia co prawda podziwianie widoków, lecz mimo to na Lubogoszczy nie brak ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. 

Lubogoszcz znajduje się między miejscowościami Kasina Wielka, Mszana Dolna i Kasinka Mała. Jest to klasyczny dla Beskidu Wyspowego masyw, otoczony z każdej strony głębokimi dolinami - na wschodzie sąsiaduje ze Śnieżnicą (1006 m n.p.m.), od południa potok Słomka oddziela go od Czarnego Działu (673 m n.p.m.), na zachodzie Raba i Mszanka dzielą go od Szczebla (976 m n.p.m.), natomiast od strony północnej dolina Kasinki wyznacza granicę z masywem Wierzbanowskiej Góry (778 m n.p.m.). Lubogoszcz posiada dwa wyraźnie wierzchołki - wschodni o wysokości 968 m n.p.m. i zachodni liczący 952 m n.p.m. Między nimi jest jeszcze trzecia kulminacja - mniej wyraźny wierzchołek nazywany Kozią Brodą (955 m n.p.m.) - natomiast w kierunku południowo-zachodnim biegnie grzbiet boczny, w którym wyróżnić można szczyt o nazwie Zapadliska (766 m n.p.m.).

Lubogoszcz 1_m
Turystyka
Niemal całą długością głównego grzbietu Lubogoszczy biegnie szlak koloru czerwonego (fragment Małego Szlaku Beskidzkiego), którym na szczyt wejść można z Kasiny Wielkiej (↑1.50 godz. ↓1.30 godz.) lub z Mszany Dolnej (↑2.50 godz. ↓2.20 godz.). Z tej ostatniej miejscowości na Lubogoszcz prowadzi też szlak zielony (↑2 godz. ↓1.30 godz.), natomiast od strony Kasinki Małej poprowadzono szlak czarny, którym wejść można na niższy wierzchołek zachodni (↑2 godz. ↓1.30 godz.). Czas przejścia między oboma wierzchołkami wynosi ok. 20 min.
Szczyt Lubogoszczy jest niemal całkowicie zalesiony i widoki podziwiać można tylko w niższych partiach masywu. Z rejonu Zapadlisk widać m.in.: Szczebel, Luboń Wielki i Mogielicę oraz fragment Gorców z Kudłoniem, Gorcem i Turbaczem. Od strony Kasiny Wielkiej podziwiać można natomiast m.in.: Śnieżnicę, Ćwilin i Ciecień.
Na zachodnim stoku Lubogoszczy, przy czarnym szlaku na wysokości ok. 600 m n.p.m. znajduje się Baza Szkoleniowo - Wypoczynkowa "Lubogoszcz" , należąca do Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego. Obiekt jest czynny przez cały rok i organizuje wypoczynek głównie dla grup zorganizowanych, którym zapewnia nocleg w budynkach stałych oraz domkach letniskowych, a także pełne wyżywienie, zaplecze sportowe i organizację wycieczek górskich.


Ciekawostki
- Przy czarnym szlaku z Kasinki Małej na Lubogoszcz znajduje się niewielkie jeziorko nazywane Żabim Okiem. Jest to okresowy zbiornik, wypełniający niszę osuwiskową i zanikający czasowo podczas dłuższych upałów. Miejscowa ludność nazywa go Stawiskiem.
- We wschodniej części masywu Lubogoszczy natknąć się można na jeziorko nazywane Morskim Okiem. Dawniej było ono wystarczająco duże, aby się w nim kąpać, lecz do dzisiejszych czasów niemal całkowicie zarosło.
- Mieszkańcy okolicznych wsi twierdzą, że na zboczach Lubogoszczy bije 99 źródeł. Faktem jest, że jeszcze przed II Wojną Światową odkryto tu ujęcia mineralnych wód solankowych, lecz ich przemysłowa eksploatacja okazała się całkowicie nieopłacalna.
- Szczyt Lubogoszczy był dawniej bezleśny i można było z niego podziwiać widoki. Drzewa, które dziś porastają zbocza góry są wysoko cenione przez leśników, a nasiona tutejszych jodeł są gromadzone w centralnym banku nasion.
- W roku 2003 na Lubogoszczy odkryto jedno z dwóch w Beskidzie Wyspowym stanowisk ginącego gatunku paproci - języcznika zwyczajnego. Tutejsza populacja tej rzadkiej rośliny szacowana jest na ok. 500 okazów.
- Częstym zjawiskiem były dawniej na Lubogoszczy osunięcia ziemi. Prawdopodobnie jednemu z takich zdarzeń zawdzięczają swą nazwę Zapadliska.
- W 2010 roku na szczycie Lubogoszczy umieszczono metalowy krzyż, będący repliką krzyża znajdującego się na szczycie Sass Pordoi we włoskich Dolomitach.
- Ośrodek młodzieżowy na Lubogoszczy zbudowany został w roku 1924 z inicjatywy Amerykanów z chrześcijańskiej organizacji YMCA (Young Mens’s Christian Association). Jednym z polskich założycieli obiektu był Kazimierz Zieleniewski, który w roku 1933 zginął tragiczną śmiercią podczas zawodów kajakowych na Wiśle. Zieleniewskiemu poświęcono tablicę pamiątkową, znajdującą się dziś na terenie ośrodka.
- Przy ośrodku „Lubogoszcz” zaczyna się przyrodnicza ścieżka edukacyjna, przy której podziwiać można najokazalsze z tutejszych jodeł. Trasa ma ok. 2 km długości i została oznaczona żółtymi trójkątami.
- Na zboczu Lubogoszczy od strony Kasiny Wielkiej znajduje się miejsce, nazywane przez okolicznych mieszkańców Zamczyskiem. Lokalne przekazy twierdzą, że przed wiekami znajdował się tu gród lub osada, lecz przeprowadzone przez archeologów badania nie potwierdzają tej wersji.
- Lubogoszcz określana jest czasem nazwą Libogosc, natomiast potok Kasinka oznaczany bywa na niektórych mapach jako Kasiczanka lub Kasińczanka.
- Z leżącej u stóp Lubogoszczy Kasiny Wielkiej pochodzi utytułowana polska biegaczka narciarska, Justyna Kowalczyk. Sukcesy naszej sportsmenki sprawiły, że włodarze Mszany Dolnej i Kasiny wystąpili z inicjatywą zbudowania na Lubogoszczy Europejskiego Centrum Narciarstwa Klasycznego.
- Obok stacji kolejowej w Kasinie Wielkiej znajduje się cmentarz wojenny z 1914 roku. Pochowano na nim 21 żołnierzy austriackich i niemieckich, którzy zginęli podczas walk w dniach 6-12 grudnia 1914 roku.
- Na budynku dworca w Kasinie Wielkiej umieszczono pamiątkową tablicę przypominającą o partyzanckiej akcji z 2 sierpnia 1944 roku, kiedy to AK-owcy z oddziałów „Huragan” i „Śmiały” wysadzili w Kasinie pociąg z zaopatrzeniem i zablokowali ważną dla Niemców linię kolejową. Pięćdziesiąt lat później na tutejszej stacji robiono zdjęcia do filmu „Lista Schindlera”.
- Przy drodze z Kasiny Wielkiej do Mszany Dolnej znajduje się nietypowy pomnik, zbudowany z oryginalnej wieży polskiego czołgu Vickers z 1939 roku. Jest to pamiątka po ciężkich walkach, jakie stoczyły w Kasinie oddziały 24 pułku ułanów z 10 Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej płk Stanisława Maczka. W dniu 4 września Polacy przeprowadzili tu udany kontratak, który na kilka godzin wypchnął Niemców z miasteczka.

Lubogoszcz 2_m

autor: Adam Nietresta