Jest drugim pod względem wysokości szczytem w polskich Bieszczadach i jednocześnie szczytem najbardziej skalistym. Widoki zapierają dech w piersiach, a pogoda jak najbardziej sprzyja bieszczadzkim wędrówkom. Zapraszam na wyprawę na Krzemień.

Krzemień (1335 m n.p.m.)

Krzemień wznosi się na wysokość 1335 m n.p.m. Znajduje się w paśmie połonin w środkowej części grupy Tarnicy (1346 m n.p.m.) oraz Halicza (1333 m n.p.m.). Sam masyw ma charakter grzbietu, który przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Na szczycie występują liczne skałki tworzące bardzo charakterystyczny kształt grzebienia. Szczyt ten dumnie wznosi się wśród znacznie niższych wzniesień. Liczne skały wystające z porośniętych połoninami grzbietów ukazują nieskazitelne i dzikie piękno Bieszczadów. Widok skał jest raczej rzadki w Bieszczadach, więc tym bardziej Krzemień jest szczytem ciekawym i bardzo atrakcyjnym. Wraz z najwyższą kulminacją Bukowego Berda, Krzemień tworzy bardzo charakterystyczny dla Bieszczadów podwójny szczyt, który możemy również oglądać w paśmie Połoniny Wetlińskiej.

Panorama z Krzemienia, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Panorama z Krzemienia, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Krzemień jest wspaniałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać w kierunku północnym pokryte połoniną z licznymi wystającymi skałkami Bukowe Berdo (1311 m n.p.m.). Spoglądając na południowy wschód, w kierunku Ukrainy, możemy ujrzeć Kopę Bukowską (1320 m n.p.m.), Halicz oraz Rozsypaniec (1280m n.p.m.), na południowym zachodzie najwyższą w polskich Bieszczadach Tarnicę z krzyżem na szczycie, a na zachodzie Szeroki Wierch (1268 m n.p.m.).

Wychodnie skalne na szczycie Krzemienia, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Wychodnie skalne na szczycie Krzemienia, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Turystyka

Krzemień, ze względu na swoje położenie jest szczytem bardzo popularnym, aczkolwiek wejście na samą kulminację jest zabronione ze względu na bardzo rzadką florę oraz zniszczenia poczynione przez turystów przez lata wędrówek po szczycie. Szlak został przeniesiony i nieco omija główny szczyt od strony północnej. Na Krzemień można się dostać:

- Od północnej strony niebieskim szlakiem wiodącym przez Bukowe Berdo z miejscowości Widełki (4h ↑),
- Żółtym szlakiem od miejscowości Muczne, a następnie niebieskim przez Bukowe Berdo (łączny czas to około 3h ↑)
- Niebieskim szlakiem z Wołosatego przez Przełęcz pod Tarnicą oraz Przełęcz Goprowską (około 2.15h ↑)
- Czerwonym z Wołosatego przez Rozsypaniec oraz Halicz do Przełęczy Goprowskiej, a następnie niebieskim w kierunku Krzemienia
- Czerwonym z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch do Przełęczy pod Tarnicą, a następnie niebieskim w kierunku Przełęczy Goprowskiej i dalej w kierunku Krzemienia.

Widok na szczyt, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Widok na szczyt, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Ciekawostki

- Do roku 1987 przez grań Krzemienia prowadził czerwony Główny Szlak Beskidzki z Ustrzyk Górnych. Prowadził on przez szczyt Krzemienia, a dalej granią w kierunku Halicza, ale ze względu na ochronę rzadkich roślin tam występujących, trasę zmieniono na znaną obecnie.
- Podobno nazwa góry wzięła się od przekręconego przez austriackich geodetów słowa „grzebień”, które w języku ukraińskim brzmi „hreben”

Szczyt zimą, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Szczyt zimą, Fot. Radosław Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Szymon Jagustyn