Howerla

Kategoria: Polska / Beskidy

Nazwa ta oznacza mniej więcej „trudny do przejścia”. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Góra znajduje się w Beskidach Wschodnich, a stoki w dużej mierze pokrywają bukowe i iglaste lasy.

Wierzchołek sam w sobie (jako najwyższy szczyt całej Ukrainy i tym samym należący do Korony Europy) jest częstym celem wycieczek. Najpopularniejsza trasa prowadzi z tzw. turbazy w Zaroślaku, powstałej na miejscu istniejącego od 1881 r. schroniska na Zaroślaku. Widoki zapierają wręcz dech w piersiach. Panorama rozciąga się na Czarnohorę, Świdowiec, Georgany i Karpaty Marmorskie. Szlaki (jest ich kilka) są dosyć dobrze oznakowane, a ponieważ na górę można dojść kilkoma drogami, nic nie stoi na przeszkodzie w zrobieniu pętli. Wierzchołek góry jest bardzo szeroki. Znajdziemy tu kilka monumentów takich jak krzyż czy obelisk. Na każdym z nich wisi trzepocząca na wietrze flaga Ukrainy.

0306howerla
fot. źródło zdjęcia - Wikipedia, autor - Nillerdk (talk)

Właśnie! Wiatr i jakby tego było mało - deszcz...

To dwie nieprzyjemne rzeczy, które podczas zdobywania Howerli możemy napotkać. Warto więc wybierając się na taką wycieczek zadbać o odpowiednie ubrania, buty i kurtkę.

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
http://sklep.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10041
  • Odsłon artykułów: 27738665
  
  ';