Szczyt górski w zachodniej części Karkonoszy, kojarzony głownie ze swych walorów narciarskich przez turystów odwiedzających Szklarską Porębę w sezonie zimowym. To właśnie u podnóża tej miejscowości wznosi się stromymi zboczami Szrenica. Stanowi ona wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i otaczające ją góry Izerskie i zachodnią część polskich i czeskich Karkonoszy.

Szrenica ( 1362 m n.p.m)

Kopulasty szczyt Szrenicy wyniesiony jest 60 m ponad główny grzbiet Karkonoszy. Na górze znajduje się jedno z największych schronisk w tym paśmie górskim, które oferuje 90 miejsc noclegowych.

Szczyt Szrenicy, fot: www.baronphotography.eu

Szczyt Szrenicy, fot: www.baronphotography.eu


Położenie i budowa geologiczna

Wierzchołek Szrenicy pokrywa rumowisko skalne – gołoborze, które powstało w wyniku procesów wietrzenia granitu karkonoskiego - budulca masywu góry podobnie jak i całej zachodniej części Karkonoszy. Na północnym zboczu szczytu znajduje się ciekawa grupa skalna Końskie Łby składająca się z trzech skał granitowych o wysokości ok. 12 m. Fantazyjne kształty tej formy skalnej, jak jej nazwa wskazuje, przypominają końskie łby i są jedną z najczęściej oglądanych skał w Karkonoszach. Wschodnie zbocze podcięte jest rozległą niszą niwalną zwaną Kociołem Szrenickim, który jest właściwie lejem źródliskowym Szrenickiego Potoku – wypływa z niego wiele potoków, której są jego dopływami. Natomiast na południowo wschodnim stoku po obu stronach Drogi Przyjaźni można spotkać kilkumetrowe, o bajkowych kształtach, formy skalne Trzy Świnki. Na północny zachód od szczytu rozciąga się wysokogórska łąka torfowa – Hala Szrenicka. Porasta ją typowa dla Karkonoszy roślinność łąkowa: ciemiężyca zielona, modrzyk górski czy goryczka trojeściowa.

Końskie Łby, fot: www.baronphotography.eu

Końskie Łby, fot: www.baronphotography.eu

Na Hali znajduje się schronisko górskie, które jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych a także stacjonuje tam GOPR. Poniżej szczytu znajduje się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, które jest także klimatyczną stacją meteorologiczną. Na południe od skałki Twarożnik, która leży za formacją skalną Trzy Świnki w stronę Łabskiego Szczytu, położone jest już po stronie czeskiej schronisko Vosecká bouda.

 

Turystyka i narciarstwo

Na szczyt najłatwiej dostać się ze Szklarskiej Poręby idąc cały czas czerwonym szlakiem. Szlak prowadzi wzdłuż Wąwozu Kamieńczyka aż do schroniska Kamieńczyk skąd jest możliwość zrobienia wycieczki do najwyższego w Karkonoszach Wodospadu Kamieńczyk. W celu zwiedzenia wodospadu konieczne jest wypożyczenie kasków ochronnych. Następnie już na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego szlak biegnie głównie przez las aż do Hali Szrenickiej. Stamtąd możemy kontynuować czerwonym szlakiem, a bezpośrednio przed szczytem skręcić w lewo na czarny szlak, który biegnie prosto do celu. Inną opcją jest skręcenie z Hali Szrenickiej w lewo na zielony szlak, którym łagodnie dotrzemy do czarnego szlaku w pobliżu Końskich Łbów i dojdziemy na szczyt. Na Szrenice można dotrzeć również idąc zielonym szlakiem z Jakuszyc, który podobnie jak szlak czerwony przebiega przez Halę Szrenicką. Inną możliwością jest trasa na górę od strony Łabskiego Szczytu, idąc Drogą Przyjaźni nawet spod Śnieżki. Szybkim sposobem zdobycia szczytu jest dojazd wyciągiem krzesełkowym i krótki spacer czarnym szlakiem na górę.

Poranek na Szrenicy, fot: www.baronphotography.eu

Poranek na Szrenicy, fot: www.baronphotography.eu

Szrenica jest także miejscem przyjaznym dla narciarzy. Znajduje się tam jeden z nowocześniejszych w tym rejonie ośrodków narciarskich Ski Arena. Dysponuje on trzema kolejkami linowymi. Dwie dwuosobowe prowadzą na Szrenice i jedna sześcioosobowa „Karkonoski Express” w pobliże Hali Szrenickiej do „Świątecznego Kamienia”. Znane trasy to łagodny „ Puchatek” dla początkujących narciarzy, która jako jedyna jest oświetlona i bardziej wymagająca: „Lolobrygida”. Najtrudniejsza trasa to „Fis”, która przeznaczona jest dla bardziej doświadczonych narciarzy. Łagodniej szusować można również na Hali Szrenickiej. Północne stoki Szrenicy są jak najbardziej warte zimowego szaleństwa.

Trasa narciarska "Puchatek"

Trasa narciarska "Puchatek"

Ciekawostki:

- Nazwa szczytu wzięła się prawdopodobnie od porostów pokrywających gołoborza, które z daleka przypominają szron – stąd Szrenica, lub ze względu na szadź ( szreń), która zimą można znaleźć na skałach i drzewach.
- Na Szrenicy można zaobserwować duże średnie opady roczne, szczególnie w okresie jesienno–zimowym oraz dużo niższe średnie temperatury niż notowane w Tatrach – to ze względu na występujący tam specyficzny mikroklimat typu alpejskiego.

Katarzyna Sender

Źródła:
- Przewodnik „ Sudety, Sudety Zachodnie” Janusz Czerwiński, Krzysztof R. Mazurski;