Dookoła Morskiego Oka

Kategoria: Leksykon Gór / Polska

Otoczenie Morskiego Oka jest niewątpliwie niezwykle urokliwe i należy do najpiękniejszych miejsc w Europie. Przepiękna, ciemnozielona tafla jeziora i wysokie góry …a gdy jeszcze jak dopisze pogoda... - czego chcieć więcej?

Spacer dookoła jeziora, kamienną ścieżką nie nastręcza właściwie żadnych trudności. Wrażenia zaś i "potęga gór" na długo pozostają w pamięci...

Morskie Oko, jak to jeziora tatrzańskie, zostało uformowane na skutek działalności lodowca. W jego wodach żyją pstrągi (zarybienie to jest naturalne co stanowi ewenement gdy chodzi o pozostałe jeziora w Tatrach Polskich).

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko 2015Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko 2015

O Morskim Oku traktowało wiele legend (m.in. o podziemnym połączeniu tych wód z Adriatykiem i wypływaniu tu fragmentów okrętów, o pływających tu wielkich rybach, itp.).

Odwiedzający to miejsce turyści, zachwycający się przecudownym otoczeniem w większości nie zdają sobie sprawy, że wody jeziora (szczególnie te blisko brzegu, ale nie tylko) są bardzo zanieczyszczone. Zatrudniani są specjalnie przeszkoleni płetwonurkowie, którzy wydobywają śmieci. Nawet drobne pieniążki bezmyślnie wrzucane przez turystów do wody, uwalniają po pewnym czasie toksyczne związki burząc naturalnie istniejący porządek.

Obecnie Morskie Oko jest najliczniej odwiedzanym miejscem w Tatrach w Polsce. Koncentruje się tutaj ponad 30% całego ruchu turystycznego. Z Polany Palenicy, gdzie dojeżdżają busy iść można dalej już tylko pieszo. "Zdobycie" Morskiego Oka to "spacerek" asfaltową drogą trwający ponad 2,5 godziny. Będąc na miejscu, obok trudnych, wysokich ścian dla taterników, turysta górski może wybrać się na kilka, wyznaczonych szlakami wycieczek.

Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko 2015Zdjęcie z bazy zdjęć PG, Morskie Oko 2015

Dość blisko znajduje się Czarny Staw pod Rysami, który "góruje" nad Morskim Okiem, a jego otoczenie, choć równie urokliwe, jest już bardziej "chłodne", tajemnicze i majestatyczne.

Czarnego Stawu pod Rysami nie należy mylić z Czarnym Stawem Gąsienicowym w Dolinie Gąsienicowej. Czarny Staw pod Rysami nazywany jest tak za sprawą cieni rzucanych przez okoliczne szczyty oraz występującej w wodzie sinicy nadającej jezioru ciemny, nieomal czarny kolor.

Bezpośrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy. Kocioł Czarnego Stawu otacza grań od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy i Żabią Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki.

Niesprzyjające warunki (niskie temperatury, zamarzanie stawu już w październiku, a odtajanie często dopiero w maju, czerwcu, lipcu) eliminują istnienie w wodach jakichkolwiek ryb. Za to nad brzegami występuje kilka roślin charakterystycznych jedynie dla Tatr i to które można spotkać jedynie w określonych miejscach.

Sam Czarny Staw i widoki znad niego od dawna podziwiane były przez turystów. Węgierski alpinista Mór Déchy pisał: "jest to najpiękniejsza sceneria jeziorna w całych Tatrach".

Bartek Michalak

Źródła:
- http://www.portalgorski.pl/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Czarny_Staw_pod_Rysami
- Tatry Polskie - PRZEWODNIK, Józef Nyka, Latchorzew 2002
- Najpiękniejsze szczyty tatrzańskie, Janusz Kurczab, Marek Wołoszyński, Warszawa 1991

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10143
  • Odsłon artykułów: 28451384
  
  ';