Sparaliżowany poszukiwacz przygód zaprojektował rower górski dla osób niepełnosprawnych

Kategoria: Artykuły / Ludzie Gór

Te specjalistyczne rowery pozwalają jeździć po nierównym terenie, wspinać się po górach, a nawet wykonywać imponujące skoki. Cel jest jeden: „wyciągnąć osoby niepełnosprawne na zewnątrz”. Najlepiej w góry, na łono natury.

Prawie 25 lat temu Christian Bagg jeździł na snowboardzie w kanadyjskim Parku Narodowym Banff. Miał wypadek i złamał kręgosłup, powodując paraliż od pasa w dół. Dziś, jako osoba niepełnosprawna, chce za pomocą opracowanego przez siebie wózka przybliżyć innym niepełnoprawnym możliwość poznawania natury w trudnym terenie.

„Od razu wiedziałem, że to koniec” - powiedział 45-letni Bagg w rozmowie z CNN wspominając wypadek na snowboardzie. „Coś we mnie po prostu wiedziało, że to koniec. Że już nie będę chodził.”

1409bike

Ale nic nie mogło powstrzymać tego zapalonego człowieka przed chęcią obcowania z górami. Kilkadziesiąt lat po wypadku Bagg założył Bowhead Corp, firmę projektującą rowery dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Te specjalistyczne rowery pozwalają im jeździć po nierównym terenie, wspinać się po górach, a nawet wykonywać imponujące skoki.

Pomysł narodził się w 2008 roku w jego piwnicy, gdzie Bagg pracował nad stworzeniem roweru, który dałby mu możliwość poszukiwania przygód, gdziekolwiek zechce, bez potrzeby pomocy przyjaciół. Początkowo pomysł był osobistym celem, którego nigdy nie zamierzał przekształcić w biznes. Ale to się zmieniło, gdy spotkał 14-letnią dziewczynę z porażeniem mózgowym, która chciała wypróbować swój rower.

- Wsadziłem ją do roweru i przywiązałem do jej przyjaciół, żeby mogli ją ze sobą ciągnąć. W tamtym momencie nie słyszałem, żeby dużo mówiła, ale kiedy dotarła do niej jej mama powiedziała: „Mamo, to był najlepszy dzień w moim życiu” - wspomina Bagg. – Emocje, które mną targnęły, gdy usłyszałem jej słowa, były większe niż jakiekolwiek emocje, jakie miałem podczas jazdy na rowerze. To był moment, w którym zdałem sobie sprawę, że to nie powinno być tylko dla mnie.

W 2018 roku Bagg założył Bowhead Corp i zaczął projektować rowery dla osób niepełnosprawnych na całym świecie. Jego rower ma jeden główny projekt, Bowhead Reach. Ale różne modele oferują funkcje dopasowane do konkretnych potrzeb fizycznych ich użytkowników. Na przykład jedna wersja ma uchwyt do pchania z tyłu dla tych, którzy nadal potrzebują pomocy, podczas gdy inna może być całkowicie kontrolowana przez kierowcę.

W trójkołowym pojeździe główne koło roweru znajduje się z tyłu, a pozostałe dwa z przodu. Rower wyposażony jest w opony z grubym bieżnikiem, 300-watowy silnik elektryczny oraz regulowane siedzenie, które pozwala rowerzystom rozłożyć nogi przed siebie.

Bagg i jego zespół zapewniają, że są w stanie dostosować każdy rower za pomocą wszelkich ulepszeń lub zmian konstrukcyjnych, tak, aby każdy z niepełnosprawnością fizyczną mógł na nim jeździć. Wszystko po to, by zrealizować jeden cel – „wyciągać „ osoby niepełnoprawne na zewnątrz.

źródło: CNN

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10211
  • Odsłon artykułów: 28957189
  
  ';