Był konstruktorem, który zrewolucjonizował ratownictwo górskie w Polsce. "Z głębokim smutkiem pragniemy poinformować, że wieku 88 lat zmarł w dniu 6 listopada 2020 roku Wojciech Nietyksza" - poinformowali ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pan Wojciech był konstruktorem, który zrewolucjonizował ratownictwo górskie w Polsce. Był twórcą radiotelefonów "Klimek" i "Wawa", które zapewniły łączność nie tylko pomiędzy Stacjami Ratunkowymi, ale także pozwoliły na kontakt z ratownikami operującymi w terenie.

- Śmiało można powiedzieć, że możliwość ta pośrednio przyczyniła się do uratowania wielu istnień ludzkich, gdyż szybka i sprawna komunikacja w ratownictwie jest rzeczą pierwszorzędną - opisują beskidzcy ratownicy.

Z radiotelefonów "Klimek" korzystali również polscy himalaiści. To właśnie przez radiotelefon “Klimek” padły słowa o pierwszym zdobyciu Mount Everestu zimą przez Polaków.

 

Bliskim zmarłego pragniemy złożyć wyrazy szczerego współczucia, a wszystkich zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o tej niesamowitej osobie i jego dokonaniach. 

źródło: GOPR Beskidy