Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych himalaistów w naszym kraju.

W jego książce pod tytułem „Zwyciężyć znaczy przeżyć” jest jedno, bardzo słynne zdanie, które w zasadzie zawiera całą esencję wspinania, alpinizmu itd. A brzmi ono tak, że:
Alpiniście nie życzy się, żeby został dobrym alpinistą, ale żeby został starym alpinistą...

Mówi, że „każdy himalaista wcześniej czy później musi zginąć w górach - jeśli tylko zbyt długo i zbyt często się wspinają i ryzykuje”. Lwow podkreśla też, że „giną nawet najlepsi i najsilniejsi, bo każda wyprawa, to rzucanie wyzwania śmierci”. A tu już statystyka i matematyka są nieubłagane i zawsze zrobią swoje...
„Jeśli więc zdarzają się jeszcze himalaiści w wieku dojrzałym, by nie powiedzieć podeszłym, to dlatego, że rzucili to ryzykowne zajęcie przed utratą ostatniego z kuponów” – uważa Lwow..
Aleksander Lwow wspina się od 1970 r. Jest polskim alpinistą i himalaistą. Pierwsze kroki we wspinaniu podejmował w Górach Sokolich i w Karkonoszach. Ostatecznie był uczestnikiem wypraw w Himalaje czy w Karakorum, a także eksplorował góry Hindukuszu, w Pamirze, Andach i Tienszanie.
Zdobyte ośmiotysięczniki:
Manaslu (8156 m n.p.m.) - 1984 r. (z Krzysztofem Wielickim),
Lhotse (8516 m n.p.m.) - 1986 r. (z Tadeuszem Karolczakiem),
Czo Oju (8201 m n.p.m.) - 1987 r. (z Tadeuszem Karolczakiem),
Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.) - 1993 r. (z Piotrem Snopczyńskim i Larym Hallem).

Obok różnych opracowań i górskich publikacji jest napisana przez niego książka pt. „Zwyciężyć znaczy przeżyć”.
Mimo, że powstała już parę ładnych lat temu, nadal stanowi jedną z najwybitniejszych dzieł wśród polskich taterników i górskich turystów.
Magia tej książki polega na tym, że jest ona przede wszystkim napisana dla ludzi – dla zwykłych, przeciętnych miłośników gór i outdooru oraz tych, którzy podziwiają zdobywających je „wojowników”.
Alek Lwow pisze o przyjaciołach, znajomych i partnerach, wspomina najsławniejszych alpinistów i himalaistów - jakże często już nieżyjących. Na skutek barwnych opisów, ludzie ci ożywają, wspinają się lub bawią.
Aktualne wydanie książki wzbogacone zostało o opisy zdarzeń ze świata ludzi gór z ostatnich dwudziestu pięciu lat i o komentarze do wielu z nich.

 

 

Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,,
https://naukawpolsce.pap.pl/,
Wikipedia.