Zapraszamy w czwartek, 20 października o godz. 19.00 na spotkanie z Januszem Majerem pt.: "Góry w cieniu życia".

Prowadzenie Dariusz Jaroń. Pokaz odbędzie się w ramach X edycji Spotkań Podróżniczych In Mundo, kino Wisła pl. Wilsona 2, Warszawa.

Będzie to rozmowa o górskich wartościach, cenie za podążaniem za marzeniami, wyzwaniach stojących przed Polakami po zimowym zdobyciu K2 przez Nepalczyków, etyce himalaisty, białych plamach na mapach świata.

Razem z Januszem Majerem i Darkiem Jaroniem usiądziemy jak na himalajskim kamieniu, napijemy się dobrej kawy i zamyślimy nad sensem życia. Pokażemy, że w Górach Wysokich nie zawsze jest gonitwa za marzeniami za wszelką cenę, bo w górach dla Janusza zawsze najważniejszy był człowiek, a wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan.

Spotkanie zilustrujemy zdjęciami Janusza z Jego wypraw w najróżniejsze góry świata. Będziemy na Noszaku, pod Nanga Parbat, na Dunagiri, w Langtangu i Ganesh Himal. Na Broad Peaku, Lhotse i wytyczymy słynną Magic Line na K2! Będzie o Sziszapangmie, Annapurnie i Evereście. Zabierzemy Was także na bezludne tereny Tybetu, przejdziemy wspaniałe lodowce w Karakorum – Hispar i Biafo, a także będziemy wspinać się na Alasce, Antarktydzie i w Ameryce Południowej.

Podczas pokazu będzie możliwość nabycia książki “Janusz Majer. Góry w cieniu życia”.

Janusz Majer – Polski taternik, alpinista i podróżnik. Wspinać zaczął się w 1964 roku w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W kolejnych latach odwiedzał także Alpy (m.in. Mont Blanc) i Kaukaz (Elbrus). Wspinał się również w Andach, Yosemite, na Alasce i Antarktydzie. Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum. Piastował stanowisko prezesa Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, pełnił też funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Alpinizmu i szefa Polskiego Himalaizmu Zimowego. Od kilku lat zajmuje się historią działalności alpinistycznej w Karakorum. Służy również radą i doświadczeniem kolejnym pokoleniom wspinaczy.

Dariusz Jaroń – Z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania dziennikarz i reporter. Autor “Polskich himalaistów” i nagrodzonej na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju tytułem Książki Górskiej Roku 2020 w kategorii literatura tatrzańska publikacji “Skoczkowie. Przerwany lot”. Współautor wydanych przez Sine Qua Non wspomnień himalaisty i podróżnika Janusza Majera pt. “Góry w cieniu życia” oraz zbioru reportaży “Ekstremalni” o medykach, którzy narażają życie, by ratować innych.

mat.pras. Slajdy Podróżnicze