Alpinista, taternik, instruktor wspinaczki.

Zmarł 16 stycznia 2023 roku (poniedziałek).

W Alpach brał udział w pierwszych przejściach zimowych, m.in. drogi Harlina na zach. ścianie Aiguille du Petit Dru i drogi Comiciego na pn.-wsch. ścianie Civetty. Autor wielu nowych dróg w Tatrach (Kazalnica Mięguszowiecka: „Superdiretissima”, „Superściek”, Mały Młynarz: „Wielki Komin”, „Śląski Filar”, nowe drogi również na Galerii Gankowej i Młynarczyku), dokonał pierwszych przejść zimowych na ścianach Małego Młynarza i Pośredniego Mięguszowieckiego Szczytu. Wytyczył nowe drogi wspinaczkowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

W 1974 roku dokonał wejść nowymi drogami na szczyty Sacharnaja Gołowa i Pik Wilno. W 1989 r. nową drogą (Diamentowa Natasza) wszedł na Mount Kenya. Uczestniczył w wyprawach w Himalaje, na Nanga Parbat, Ganesh 2, Nilgiri oraz w Karakorum na Sosbun Spires.
Autor zbioru opowiadań „Biwak nad Białą Wodą”.
Tak opisywał nową drogę „Superściek” na Kazalnicy w „Taterniku”: „Droga jest piękna, wiedzie naturalnymi formacjami w niezwykłej scenerii. Ponieważ trzyma się linii wodospadu, narażona jest na niebezpieczeństwa obiektywne, a trudności zależą w głównej mierze od warunków. […] Zimą jest to jedna z najwspanialszych wspinaczek w Tatrach, zmuszająca do pokonywania zalodzonych płyt i kominów. W górnej części dwa lodospady i pokryte lodem trawki”.
Będąc instruktorem wyszkolił rzesze wspinaczy na kursach, które prowadził ze swoją żoną Danutą „Duśką”.


Źródło zdjęcia: Archiwum Jerzego Kukuczki Virtual Museum of Jerzy Kukuczka

 

Maciej Bajgrowicz