Wolfgang Güllich - mineło już 21 lat...

Kategoria: Artykuły / Ludzie Gór

Dzisiaj mija równe 21 lat od chwili kiedy nasze wspinaczkowe społeczeństwo straciło z swoich szeregów jedną z najznakomitszych postaci wspinania sportowego... Mowa tutaj oczywiście o autorze pierwszej na świecie drogi w stopniu 9a - Wolfgangu Güllichu.

Wolfgang urodził się 24 października 1960 roku w Ludwigshafen am Rhein. Wspinał się od najmłodszych lat. Pierwsza styczność ze wspinaniem sportowym miała miejsce w piaskowcach rodzinnego Palatynatu. Bardzo szybko zauważono w młodym chłopaku olbrzymi talent wspinaczkowy, który zaczął się objawiać między innymi pierwszym klasycznym prowadzeniem Jubiläumsriss VII- w wieku zaledwie 16 lat.

Wolfgang-Gullich

Jego ulubionym sektorem stała się rodzima Frankenjura, gdzie osiadł i sukcesywnie przełamywał kolejne granice wspinaczkowych trudności. Wolfgang wyprzedzał swoją epokę, wytyczając kolejne najtrudniejsze linie takie jak:

- Kanal im Rücken, X- (1984)
- Punks in the Gym, X / 8b+ (1985)
- Amadeus Schwarzenegger, X- (1986)
- Wallstreet, XI- (1987)
- Action Directe, XI (1991) .

Action Directe jest do dziś uważane za niezwykle rzetelne 9a i marzenie każdego wspinacza sportowego. Tą droga pokazał ludziom, że niemożliwe staje się mozliwe. Jeżeli tylko jesteśmy cierpliwi i pracujemy nad tym aby być lepszym. Wolfgang był także pionierem w kwestii treningu. To własnie on jako pierwszy zaprojektował campus - przyrząd, który przyczynił się do znacznego skoku poziomu wspinania sportowego.

Wolfgang Güllich i campus jego autorstwa

Co ciekawe prowadzenie 9a w skałach, nie zamknęło mu oczu na góry wysokie. Tak jak to dzisiaj bywa w wielu przypadkach. Wolfgang wytyczył między innymi Eternal Flame (IX- A2) w Karakorum, czy Riders of the Storm (IX) A3) w Patagonii. W wyniku upadku na drodze Master's Edge w brytyjskim Peak District doznał urazu kręgosłupa; w trakcie powrotu do zdrowia przeszedł bez asekuracji drogę Separate reality (1986 r.) w Yosemite biegnącą rysą w dachu.

action

Zginał tragicznie właśnie 31 sierpnia 1992 roku w wypadku samochodowym na autostradzie pomiędzy Monachium, a Norymbergą. Jego grób znajduje się w Obertrubach.

źródło: wikipedia

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10249
  • Odsłon artykułów: 29133185
  
  ';