Kukuczka "wrócił" w Beskidy

Kategoria: Artykuły / Ludzie Gór

W Istebnej został uroczyście odsłonięty Pomnik Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wspinaczki niezdobytą wówczas południową ścianą Lhotse. Wybitny polski himalaista symbolicznie wrócił w swoje strony z inicjatywy żony Cecylii Kukuczki oraz za sprawą rodziny i przyjaciół.

- - Byliśmy dziś uczestnikami wyjątkowego wydarzenia. W Istebnej został uroczyście odsłonięty Pomnik Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wspinaczki niezdobytą wówczas południową ścianą Lhotse. Wybitny polski himalaista symbolicznie wrócił w swoje strony z inicjatywy żony Cecylii Kukuczki oraz za sprawą rodziny i przyjaciół - poinformowali beskidzcy ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 

 

2511kukuczkaJerzy Kukuczka urodził się w 1948 roku w Katowicach. Zginął tragicznie w 1989 roku podczas próby zdobycia, nieosiągalnej wówczas dla żadnego wspinacza legendarnej południowej ściany Lhotse. Przez wielu teoretyków, uważany jest za najwybitniejszego himalaistę w historii. Najbardziej rozpoznawalnym z jego wyczynów jest zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako drugi człowiek na świecie.

2511kukuczka2

Nie to jednak było istotą Jego działalności wysokogórskiej. Przede wszystkim najbardziej wartościową cechą dokonań Kukuczki było pionierskie i nowatorskie podejście do himalaizmu. Spośród czternastu szczytów ośmiotysięcznych, stanowiących Koronę Himalajów, na dziesięć wszedł nowymi drogami, cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą, trzynaście bez tlenu, siedem w stylu alpejskim, a jeden samotnie. Wszystkie szczyty zdobył w czasie o połowę krótszym niż jego poprzednik - Reinhold Messner.

Choć od tragicznej śmierci Kukuczki miała miejsce wiele lat temu, Jego postać nadal pozostaje żywa. Jego osoba pojawia się nieustannie w mediach, powstają nowe książki, artykuły, filmy, prace dyplomowe. W środowisku wspinaczy jest często wspominany podczas festiwali górskich, prelekcji, spotkań. Jego imieniem nazwano kilka ulic polskich miast oraz katowickie osiedle . Został także patronem wielu szkół oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Nie ma wątpliwości, że Jerzy Kukuczka to postać, która wpisała się trwałe w historię polskiego sportu i pomimo upływu lat pozostaje żywa i ceniona.

Więcej na temat Jerzego Kukuczki pisaliśmy w tym artykule. 

źródło:
- FB/GOPR Beskidy
- portalgorski.pl

fot. FB/GOPR Beskidy//M. Urbaczka

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  Blogi

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  
  ';