Tatrzańscy Artyści

O Tatrach powstały opasłe tomy licznych przewodników, leksykony, mapy i opisy rozmaitych miejsc oraz propozycje wycieczek. Ale Tatry (te krajobrazy, klimat, kultura, przeróżne wydarzenia itd.) były i są nadal inspiracją dla wielu artystów, którzy swoje dzieła tworzą właśnie tutaj.

Tatry w Twoich rękach

Tatry w Twoich rękach

Tatrzański Park Narodowy zaprasza do współpracy podhalańskich artystów, twórców ludowych, rękodzielników i projektantów, by wspólnie stworzyć linię nowych pamiątek z Tatr – oryginalnych, produktów wysokiej jakości, inspirowanych lokalną tradycją i bogactwem tatrzańskiej przyrody.

Czytaj więcej...

Prowokator

Prowokator

Zdecydowana większość akcji tego filmu toczy się w Tatrach, w okolicy Morskiego Oka. Obraz pochodzi z 1995 roku i został on wyreżyserowany przez Krzysztofa Langa.

Czytaj więcej...

Krokusy okiem artystki

Krokusy okiem artystki

„Zofia Fortecka to artystka, która uprawia miniaturowe malarstwo na szkle. Jednym z tematów jej prac są krokusy. Obejrzyjcie filmik i posłuchajcie, co mówi o szafranie” – zapraszają na kolejna produkcję dotyczącą krokusów pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czytaj więcej...

Wawrzyniec Żuławski

Wawrzyniec Żuławski

Otóż umieszczenie informacji o Wawrzyńcu Żuławskim w rubryce traktującej o tatrzańskich artystach nie jest bynajmniej przypadkowe. Ten wyśmienity taternik i alpinista był z zawodu muzykologiem. Studiował muzykę u K. Sikorskiego w konserwatorium w Warszawie, u N. Boulanger w Paryżu oraz muzykologię na UW. Pracował jako profesor w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie i na podobnej uczelni w Łodzi. Był także kompozytorem i pozostawił po sobie dosyć ciekawe dokonania literackie.

Czytaj więcej...

Tatry Rafała Malczewskiego

Karykatura Malczewskiego, Wikipedia, obraz udostępniony przez Kazimierza Sichulskiego

Rafał Malczewski (1892-1965) – malarz, rysownik, pisarz, felietonista, taternik, narciarz, popularyzator Tatr i sportu. Był synem Jacka Malczewskiego. Od 1915 do 1939 r. mieszkał w Zakopanem sprawując funkcję ratownika TOPR zarazem. Prywatnie – mąż i ojciec dwójki dzieci. Przyjaźnił się m.in. z Witkacym, Szymanowskim, Kornelem Makuszyńskim i Iwaszkiewiczem. Poznał też góry Hiszpanii, Alpy i Góry Skaliste w USA, góry w Kanadzie.

Czytaj więcej...

Wincenty Pol

Wincenty Pol

W latach 30. XIX w. rozpoczął się prawdziwy etap popularyzacji Tatr i tej okolicy. Prekursorem był tu niewątpliwie m.in. wspominany już literat- Seweryn Goszczyński. Kolejnym artystą, który w swej twórczości opiewał Tatry był właśnie Wincenty Pol, a jego utwory często do dziś towarzyszą tatrzańskim turystom.

Czytaj więcej...

Poeci tatrzańscy

Poeci tatrzańscy

Tym razem będzie ona poświęcona poetom "tatrzańskim", którzy niegdys tak jak my zachwycali się pięknem i majestatem naszych Tatr.
Chodzi tu o Asnyka, Tetmajera, Kasprowicza, ale także wielu innych, którzy w artystycznych, uroczystych, wykwintnych słowach przelewali na papier to co widzieli i czuli stojąc u podnóża tych gór.

Czytaj więcej...

Muzyka z Tatr

Muzyka z Tatr

Muzyka "tatrzańska" stanowi jakby dwie grupy: muzyka ludowa w samych Tatrach, czyli "góralska" (tylko zbójnicka i pasterska) i muzyka "górska", tworzona przez kompozytorów pod wpływem przeżyć w Tatrach lub pośredniego ich odbioru.

Czytaj więcej...

Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Tatry

Kazimierz Przerwa-Tetmajer i Tatry

Urodził się 12 lutego 1865 r. w Ludźmierzu. Zmarł w roku 1940, 18 stycznia w Warszawie.
Był poetą, nowelistą, powieściopisarzem, przedstawicielem Młodej Polski.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 10208
  • Odsłon artykułów: 28941738

';