Zdecydowana większość akcji tego filmu toczy się w Tatrach, w okolicy Morskiego Oka. Obraz pochodzi z 1995 roku i został on wyreżyserowany przez Krzysztofa Langa.

W filmie zagrali m.in:
-Bogusław Linda jako Artur Maria Herling (vel Jan Nowicki),
-Krzysztof Pieczyński jako Andrzej Woyda,
-Danuta Stenka jako Marta Moraczewska, partnerka Andrzeja
i wielu innych (m.in. Bartłomiej Topa, Joanna Trzepiecińska, Jolanta Fraszyńska, Edyta Olszówka, Marek Siudym i nie tylko).
Prawie cały film rozgrywa się w 1909 roku.

Artur Herling jest terrorystą walczącym z przedstawicielami carskiej władzy na terenie Królestwa Polskiego. W zamachu na generalnego prokuratora Warszawy Andrieja Kawielina przypadkowo giną jego żona i córki. Herling zostaje pojmany i osadzony w więzieniu.

{youtube}X6sC8UrfH5E{/youtube}

Herling w końcu załamuje się i próbuje się powiesić. Pułkownik więzienia  nakłania go jednak do odkupienia win poprzez pomoc w schwytaniu niebezpiecznego dla rosyjskiej władzy dziennikarza i początkującego terrorysty Andrzeja Woydy.

W tym samym czasie aresztowany zostaje młody student Adam Tański (Bartłomiej Topa), przy którym policja znajduje zdjęcia poszukiwanego terrorysty, Andrzeja Woydy (Krzysztof Pieczyński). Chłopak trafia do celi ze szpiclem. Przypadkowo Herling i Tański przewożeni są tym samym więziennym transportem. Artur zabija konwojentów i ulega namowom chłopaka, by razem uciec w góry...

{youtube}r_yb_VJ90Gg{/youtube}

Zatrzymują się u przyjaciół Adama- Marty (Danuta Stenka) i Andrzeja (Krzysztof Pieczyński), poszukiwanego przez Ochranę. Andrzej, który jest zapalonym taternikiem, zaraża Herlinga swoją pasją zdobywania gór i wkrótce mężczyźni się zaprzyjaźniają. Mówi mu o planowanym przez siebie zabójstwie naczelnika warszawskiej cytadeli, oczekując, że ten udzieli mu fachowej pomocy.

Podczas wspinaczki na Kazalnicę, Herling zdradza jednak Woydzie, iż jest zdrajcą i przybył tu z polecenia Pirinowa, a także sugeruje, iż wie o wcześniejszym epizodzie z życia Andrzeja, kiedy ów zdradził przed pułkownikiem swoich towarzyszy.

Woyda strzela do Herlinga, który spada ze skalnej półki i ginie. Następnie Woyda przeprowadza udany zamach na pułkownika Pirinowa.

Napisy końcowe filmu informują, że działał on jeszcze w organizacji bojowej i dokonał jedenastu zamachów, w 1918 roku wstąpił do partii bolszewików, a w 1936 roku został rozstrzelany z rozkazu Stalina.

{youtube}vMiwsXOc4s0{/youtube}

Jego przyjaciółka Marta, wyjechała do Ameryki Północnej i tam zajmowała się fotografią.

Podsumowując. Film opowiada pewną sensacyjna historię, która kryje w sobie wiele niespodzianek.

Dużą rolę odgrywa w tym filmie tatrzańska przyroda, na tle której rozgrywa się znaczna część akcji. Bohaterowie to zapaleni taternicy. "Początek naszego wieku, to również początek taternictwa. Wówczas nie miało ono jeszcze charakteru sportu wyczynowego, było raczej przejawem wolnego ducha"- mówi Krzysztof Lang, który sam przez 15 lat zajmował się wspinaczką. Sceny, w których bohaterowie wspinają się w górach, zrealizowano w Tatrach, z udziałem przyjaciół reżysera z tatrzańskiego TOPR-u. Aktorzy odbyli krótki kurs wspinaczki. Najpierw przygotowywali się w podwarszawskich bunkrach, później w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Film zdobył kilka nagród m.in. za muzykę (Michał Lorenz) i za kostiumy (Dorota Roqueplo).

Mocną stroną filmu są też zdjęcia Arthura Reinharta, który w roku 1994 jako najlepszy operator zdobył Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.

Bartosz Michalak

ŹRÓDŁA:

- wikipedia;
- Internet.