Opowiadania

Zima w Górach Przeklętych. Górski Sylwester w Kosowie cz. IV

Prishtina – American Dream

Pozostaje jeszcze Prisztina, stolica Kosowa i jak to się mówi jest to truskawka na torcie całego wyjazdu. Może nie samo miasto, ale z pewnością nasz przewodnik Alban. Ale nie chcę wyprzedzać faktów...

Czytaj więcej...

Jan Paweł II w Tatrach

Jan Paweł II

Tatry kochał, Tatry znał i często tu bywał – jeszcze przed II wojną światową. Nawet jako papież o Zakopanem i Podhalu nie zapomniał. Jako że 2 kwietnia tego roku, minęła już XII rocznica śmierci, chcieliśmy przedstawić, parę „górskich” wspomnień z Ojcem Świętym nierozerwalnie związanych.

Czytaj więcej...

Zima w Górach Przeklętych. Górski Sylwester w Kosowie cz. III

Szar – Góry są easy!

Droga na południe jest niemal zupełnie pusta. Prujemy w stronę Prizrenu, gdzie do ekipy dołącza nasz przewodnik Agnan. Po minięciu prizreńskiej twierdzy droga zwęża się i prowadzi przez nieliczne górskie wioski serpentynami ponad głębokimi wąwozami. Dojeżdżamy do Brezovicy, serbskiej enklawy i największego w Kosowie kurortu narciarskiego. To fenomenalne miejsce dla miłośników stromych stoków i ciekawych obserwacji socjologicznych.

Czytaj więcej...

„Wirtualnej wycieczki” ciąg dalszy... (czyli Rohacze lub Rakoń, Grześ i Bobrowiec)

rohacze i rakoń

Po krótkim pobycie „na dole” (w jaskiniach i na Symbolicznym Cmentarzu), pora znów „wrócić” na grań i kontynuować zdobywanie tatrzańskich szczytów Tatr Zachodnich. Naszą „wirtualną wycieczkę” skończyliśmy na Wołowcu i zeszliśmy stąd do schroniska w Dolinie Chochołowskiej. Teraz, czas ruszyć ”w góry”...

Czytaj więcej...

Zima w Górach Przeklętych. Górski Sylwester w Kosowie cz. II

Zima w Górach Przeklętych. Górski Sylwester w Kosowie

Wczesnym rankiem wyruszamy w stronę położonego na uboczu Gór Przeklętych masywu Hajla (2403 m) na granicy z Czarnogórą. Pod hotelem spotykamy się z naszym przewodnikiem, noszącym adekwatne dla prawdziwego górskiego wyjadacza imię Mentor. Przez kilkanaście lat służył w KFOR (Kosovo Force), organizował szkolenia w zakresie prewencji przeciwminowej, prowadził akcje ratunkowe w zalewanych przez powódź górskich wioskach, robił kursy górskie dla wojskowych i cywilów. Jednym słowem: zna się na rzeczy.

Czytaj więcej...

Betonowe Tatry

tatry

Ostatnio czytałem w jednym magazynie duży felieton poświęcony Tatrom, Podtatrzu i całemu Podhalu. I piszę o tym dlatego, bo chciałbym zwrócić uwagę na niezwykle istotny problem „naszych czasów”. Chodzi o to, że ta tytułowa cała „tatrzańska okolica” momentami coraz mniej ma wspólnego z tymi sielskimi górskimi klimatami, widokami i góralską, dawną tradycją.

Czytaj więcej...

Zima w Górach Przeklętych. Górski Sylwester w Kosowie cz. I

Via ferrata Ari

Górski Sylwester w Kosowie? W paśmie noszącym urocze miano Gór Przeklętych? Brzmi zachęcająco! Wspólnymi siłami naszego biura High Away oraz exploruj.pl zorganizowaliśmy chyba pierwszą w Polsce górską wyprawę, której celem były tylko i wyłącznie góry najmłodszego kraju w Europie. Nasi przyjaciele z Kosowa twierdza również, że był to pierwszy w ich karierze zorganizowany większy trekking zimą. Zapraszamy na relację Huberta Jarzębowskiego o urokach zimowego wędrowania po najmniej znanych górach Europy.

Czytaj więcej...

Wyprawa Rekina w Andy i zdobycie Aconcaguy

Andy

Pomysł wejścia na Aconcague narodziła się w schronie "Valocie" tuż pod Mount Blanciem w 2016 roku kiedy to pogoda zmusiła nas do zostania na noc. Poznałem, tam człowieka, który mnie mocno zainspirował do  kontynuacji następnych wyjść w góry którą zaszczepili mi rodzicie we wczesnych latach dzieciństwa.
Mogę Tu śmiało przedstawić to Zbyszek Bąk. Po zejściu już z blancka szybko ze swoją grupą załapaliśmy bakcyla i umówiliśmy się na przyszły rok.

Czytaj więcej...

Dlaczego góry są święte?

Olimp

Niemal każda, nawet wyrosła na pustyni czy niezmierzonych nizinach religia, często w swej mitologii, treści wierzeń czy tradycji posiada wzmianki o górach. Wzniesienia świata są nieodłącznym krajobrazem, scenerią wydarzeń religijnych, które przecież po dziś dzień mają niebagatelny wpływ na życie każdego z nas.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Statystyki

  • Artykułów: 10224
  • Odsłon artykułów: 29005134

';