lopata-black-diamond-test-1-mBlack Diamond  Deploy 3 to mniejsza wersja popularnej łopaty Deploy 7. Black Diamond wypuścił na rynek prawdziwe dzieło sztuki zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym. Łopata Deploy 3 ma ergonomiczną rączkę, niewielkie wymiary zarówno po złożeniu jak i rozłożeniu. Dzięki zastosowaniu sprawdzonego systemu montażu i rozkładania, zapewnia pełnię wygody użytkowania, a zarazem niezawodność w trudnych warunkach.


lopata-black-diamond-test-2-mMało kto przywiązuje wagę do łopaty lawinowej, której użycia w praktyce w lawinisku prawie nikt nie przewiduje. Biorąc pod uwagę iż niezawodna łopata lawinowa, którą jesteśmy wstanie złożyć w krótkim czasie, może uratować życie przysypanych pod lawiną, warto zainwestować w najlepsze rozwiązania, a tym z pewnością jest łopata tego znanego, amerykańskiego producenta. Jeżeli planujemy wędrówkę lub wspinaczkę w terenie zagrożonym zejściem lawin warto rozważyć zakup lekkiej, a zarazem wytrzymałej łopaty lawinowej o wystarczającej powierzchni i pojemności szufli.

 

Deploy 3 jest kompromisem pomiędzy niską wagą, a powierzchnią szufli przy zachowaniu wystarczającej wytrzymałości. W ofercie innych producentów oczywiście możemy znaleźć lżejsze odpowiedniki o tej samej lub nawet większej pojemności szufli, jednak są w większości wykonane z nietrwałego poliuretanu niezbyt odpornego na niskie temperatury w których mogą pęknąć.
Warto wspomnieć iż łopatę lawinową możemy wykorzystywać również do wykopania jamy śnieżnej czy platformy pod namiot lub do wykonywania testów lawinowych.


lopata-black-diamond-test-3-mPrezentowaną łopatę dzięki czterem otworom na rogach szufli możemy wykorzystać również jako kotwę śnieżną do zbudowania awaryjnego stanowiska w twardym śniegu. Aby z łopaty Deploy 3 zrobić kotwę śnieżną wystarczy przez otwory przepleść cienki repszur i odpowiednio związać.
Materiał i wykonanie:
Ta bardzo poręczna łopata lawinowa składa się z dwóch elementów: szufli oraz styliska z rączką.  Zarówno stylisko jak i szufla wykonana jest z wysokogatunkowego, giętego anodyzowanego aluminium z jednym porządnie wykonanym spawem. Rączka wykonana jest z bardzo wytrzymałego perforowanego w wymyślny sposób poliuretanu dla zmniejszenia wagi łopaty. Rączka przytwierdzona jest do styliska jednym nitem. Końcówka styliska zakończona jest poliuretanową zatyczką z logiem firmy zapobiegającą zatykaniu sniegiem styliska.


Parametry:
Waga: 565 g
Pojemność szufli: 1,14 l

Wymiary (gotowa do używania):
- Długość: 63 cm
- Szerokość: 21,5 cm

Wymiary (gotowa do transportu):
- Długość: 44 cm
- Szerokość: 21,5 cm

Wymiary elementów:


Szufla
- Długość: 36 cm
- Szerokość: 21,5 cm


Stylisko
- Długość: 44 cm
- Szerokość: 10 cm

Plusy:
- niska waga
- nieduże gabaryty po rozłożeniu i w transporcie
- duża wytrzymałość materiału
- możliwość użycia jako kotwa śnieżna
- szybki montaż i demontaż
- ergonomiczny kształt

Minusy:
- średnia pojemność szufli
- perforacja rączki zbiera śnieg
- wysoka cena – ok. 300zł

lopata-black-diamond-test-4-m lopata-black-diamond-test-5-m lopata-black-diamond-test-7-m

Autor: Wojciech Tonder

Redaktor portalu Lodospady.pl