loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Gala Złotych CzekanówTegoroczne nagrody Piolets d'Or 2012 przyznano dwóm przejściom: Zachodniej K7 w Pakistanie, przewspinana przez słoweńskich wspinaczy Nejca Marcica i Luka Strazara oraz amerykańskiemu przejściu Saser Kangr II, zespół: Mark Richey, Steve Swenson, Freddie Wilkinson. Wejście na Torre Egger w Argentynie Bjorna Aartuna i Ole Lieda otrzymało wyróżnienie, a Robert Paragot z Francji otrzymał Nagrodę im. Waltera Bonattiego za całokształ dorobku wspinaczkowego.

Jury XX rozdania nagród Złotego Czekana składało się z takich osobostości świata wspinaczkowego jak: Michael Kennedy (przewodniczący), Valeri Babanov, Alberto Inurrategi, Ines Papert, Liu Yong i Aleksandro Filippini.

Prestiżowe nagrody zostały przyznane dwóm wybitny przejściom. Pierwszym z nich jest 3-dniowe zdobycie Zachodniego K7 (6615 m) w Pakistanie, przez zespół słoweński. Natomiast drugi czekan powędrował do ameryki za przejście Saser Kangri II (7518m) w Indiach. Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla wznoszenia Torre Egger w Argentynie przez Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied.

Ideą przynawania tych nagród jest wspieranie śmiałego i postępowego alpinizmy, by inspirować obecne i przyszłe pokolenia wspinaczy do podchodzenia do gór z pasją, szacunkiem i pokorą. W tym celu jury postanowiło wyróżnić dwa z sześciu nominowanych przejść, aby zachęcić i wzmóc poczucie wspólnego celu i wspólnych wartości w całej wspólnocie wspinaczkowej na świecie.

Zwycięzcy Piolets d'Or 2012 - uzasadnienie Jury

K7 Zachód (6615m) Pakistan

To 3-dniowe wejście w stylu alpejskim, było pierwszym przejściem północno-zachodniej ściany, której wielkość sięga 1600 metrów, było 3 wejściem na ten szczyt położony w dolinie Charakusa. Młody zespół, który doświadczenie górskie czerpał ze swoich domowych gór, wybrał się po raz pierwszy w Himalaje. Wspinaczka była trudna i wymagająca logistycznie w mało oczywistym terenie. Została przeprowadzona w minimalistycznym stylu przez mały zespół: Nejc Marcic i Luka Strazar.

Saser Kangri II (7518) Indian

Zdobycie Saser Kangri II (druga najwyższa wcześniej nie zdobyta góra świata) jest przykładem klasycznego alpinizmu eksploracyjnego i wspinaczki w stylu alpejskim. Szczyt został osiągnięty stromą (1700metrów) południowo-zachodnią ścianą, po czterech dniach wspinaczki i trzech biwakach z trudnościami skupionymi w górnej części drogi. Bardzo duże doświadczenie umożliwiło zespołowi pokonanie całości trasy w stylu light&fast. Zespół: Mark Richey, Steve Swenson, Freddie Wilkinson.

Wyróżnienie - Torry Egger (2850m) Argentyna

Jest to przejście, które wytyczyło nowy poziom techniczny lodowej wspinaczki na świecie. Ta efemeryczna linia wymaga od zespołu pomysłowości i wielkiej elastyczności w pokonywaniu trudności. Kilka dni po ogłoszeniu nominacji Bjorn-Eivind Aartun tragicznie zginął w wypadku podczas lodowej wspinaczki w Norwegii. Ole Lied nie był w stanie odebrać bagrody.

Nominacje 2012
- K7 West (6.615 m), Pakistan - Luka Strazar i Nejc Marcic
- Meru Central (6.310 m), Indie - Conrad Aker, Renan Ozturk i Jimmy Chin
- Pik Pobiedy (7435 m), Kirgistan - Denis Urubko ande Giennadij Durow
- Saser Kangri II (7518 m), Indie - Mark Richey, Steve Swenson i Freddy Wilkinson.
- Torre Egger (2.850 m), Argentyna- Ole Lied i Bjorn Eivind-Aartun
- Xuelian Północno-Wschodniego (6.249 m), Chiny - Ales Holc, Piotr Juvan i Igor Kremser

JURY 2012
Michael Kennedy (USA, alpinista), przewodniczący
Valeri Babanov (Rosja / Kanada, alpinista)
Alberto Inurrategi (Spagna, alpinista)
Ines Papert (Niemcy, alpinista)
Liu Yong (Chiny, alpinista)
Alessandro Filippini (Włochy, dziennikarz)

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci