loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Tajlandia Crazy Horse Buttres Z czym kojarzy Wam się Tajlandia? Szmaragdowe morze, białe piaszczyste plaże i wyrastające prosto z morza wapienne skały ogromnych rozmiarów. Jednak pod względem wspinaczkowym ten kraj ma o wiele więcej do zaoferowania. Krótki artykuł, który może rozbudzić Waszą wyobraźnię, zachęcamy do szukania natchnienia w planowaniu kolejnych tripów. Może jednak?

Jednym z ciekawszych rejonów wspinaczkowych jest położony w północnej Tajlandii Crazy Horse Buttres w dolinie Mae niedaleko Chiang Mai. Wyróżnia się on ciekawą kolorystyką skał, po których można się wspinać od pomarańczowych i złotych po czarno-pasmowe, oczywiście wszystko wapień.

Początkową eksploracje tego terenu można datować na rok 1998 przez Toma Boonthipa oraz lokalny sklep wspinaczkowy hiang Mai Rock Climbing Adventures (CMRCA). Charakterystyczną cechą tego malowniczego zakątka jest różnorodność tras, które zaoferują nam wszelkiego typu wspinanie jakie tylko preferujemy.
Pierwszy wyciąg Anxiety State Crisis
Trudność dróg jest równomiernie rozłożona w zakresie 4 do 8a+, jednak większość klasyków mieści się w przedziale 6a - 6c. 15 klifów, 15 - 90 metrów wysokości, drogi sportowe do 30 metrów na każdym klifie. Warto wspomnieć, że każdy obszar ma swój własny styl wspinania. Przykład? The Furnace to typowe wspinanie po klamach w pomarańczowym wapieniu, natomiast znajdujący się za rogiem Junkyard to już rysy wyżłobione w ciemno szarej skale.

To co tygrysy lubią najbardziej to jaskinie i wspinanie w dachu. Nie mam racji? Co powiecie zatem na jaskinię mającą 100 metrów wysokości, najeżoną stalaktytami, tufami i dającą poczucie dzikiej, niczym nieskrępowanej wspinaczki? Do jaskini jest wiele wejść co czyni ją dobrze oświetloną i suchą. Obecnie istnieją 3 trasy, ale potencjał jest ogromny. Co powiecie na 90 metrowy wspin i odpadnięcie przy samym końcu tylko po to, żeby zaliczyć wolny lot w pustkę w stronę dna jaskini? Drogi oferują średnio po 2-3 wyciągi. Pamiętajcie o pruskiach, po odlocie czasem może być ciężko z sięgnięciem skały ponownie. Klasyk tego rejony to Anxiety State Cisis (7a,7a), który idzie prosto do góry przez poziomy dach jaskini. Najmłodsza droga to Sun Seeker (6c,6b+), która dzieli połowę wyciągu z Anxiety, by odbić w przewieszony trawers i jak sama nazwa wskazuje zakończyć w pełnym blasku słońca na szczycie.

Crazy Horse jest stosunkowo młodym miejscem wspinaczkowym, jednak od samego początku eksplorowanym z dbałością o bezpieczeństwo i trwałość środowiska naturalnego. Prace ekiperskie są tu objęte szeregiem zasad i procedur, a sprzęt użyty jest ściśle określony.

Wspinanie jest wspinanie. Podczas ruchów i samego rozkoszowania się sportem można nie zauważyć różnicy od innych cud-rejonów na świecie. Jednak kiedy rozejrzymy się wokół siebie stojąc na ziemi zobaczymy ostrzegawcze znaki, tablice i starannie zadbany ekosystem. Crazy Horse jest częścią dużej społeczności, która dba o swój skarb. Podróżując i poznając ten region cały czas będziemy wspierać ten projekt np. przez zjedzenie obiadu w restauracji, której część dochodu wspiera prace ekiperskie czy akcje zbierania śmieci przez mieszkańców i turystów. Crazy Horse reprezentuje model dla zrównoważnej turystyki wspinaczkowej, który możemy zauważyć w Azji i na całym świecie. źródło: www.ukclimbing.com

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci