loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy
Młodzi wspinacze w akcji Dzieci i młodzież to nie dorośli w wersji mini. Prezentujemy Wam artykuł Audry Morrison z zaleceniami dotyczącymi monitorowania młodych wspinaczy podczas ich treningu. Dla tych z Was, którzy mają już w swoich domach młodych sportowców bardzo ciekawa lektura co robić, żeby sport rzeczywiście był samym zdrowiem. Jak wiemy wspinaczka jak mało który sport potrafi wciągnąć i zanim się obejrzymy jesteśmy przetrenowani. O ile u dorosłych objawiać się to może brakiem progressu, zmęczeniem i lekkim bólem mięśni to w przypadku dzieci konsekwencje mogą być o wiele powazniejsze. W przypadku najmłodszych, którzy znajdują się w tzw. fazie wzrostowej ich fijologia znacznie różni się od dorosłej, w pełni wykształconej. Pamiętajmy, że to co jest dobre dla nas w treningu niekoniecznie może być zdrowe i bezpieczne dla naszego małego talentu.

Potencjał wzrostu
Wzrost to nic innego jak szereg złożonych procesów biochemicznych i biologicznych. Mogę one być w pełni realizowane, gdy przez cały okres panują korzyste warunki. Człowiek osiąga pełnię funkcji szkieletowych w wieku 19-20 lat w przypadku kobiet i 22-23 w przypadku mężczyzn. Nieprawidłowe odzywianie, urazy, choroby i niewłaściwy, zbyt obciążający trening mogą znacznie zaburzać i wypaczać przebieg okresu wzrostowego.

Wzrost kości
Różne rodzaje kości rosną w różnym czasie. Kości poniżej talii (kończyny dolne) rozwijają się mocniej w okresie przed dojrzewaniem, później natomiast zauważyć można większy rozwój kości powyżej pasa. Duże obciążenie treningowe w młodym wieku może znacznie wpłynąć na opóźnienie okresu dojrzewania oraz może doprowadzić do niewykrozystania w pełni wzrostowego potencjału genetycznego. Usunięcie niekorzystnych czynników w młodym wieku może polepszyć przebieg procesu, ale może być niewystarczające do jego pełnego uzupełnienia.

Wspinaczka a wzrost
Badania przeprowadzone na grupie 90 chłopców i dziewczynek w wieku ok 13,5 startujących regularnie w juniorskich zawodach wspinaczkowych, pokazują że ich wskaznik wzrostu wynosił ok 50 centyli (funkcja prędkości wzrostu do wzrostu, masy ciała i ilości tkanki tłuszczowej). W porównaniu do grupy kontrolnej dzieci nie uprawiających sportu wyczynowo, wskaźniki te były mocno zaniżone. Młodzi zawodnicy byli szczuplejsi, mniejsi i z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Oczywiście pewien procent tych cech był wrodzony i z tego powodu dzieci się wspinały.

Buty do wspinania, a wzrost stopy
Wiadomo, że noszenie zbyt małych butów wspinaczkowych powoduje znaczne urazy i deformacje stóp. Jeszcze gorzej sprawa ma się u tych, którym stopy rosną gwałtownie i dopiero nabierają odpowiedniego kształtu. Five Ten na swoich produktach ostrzega "Pain is insaine" (z ang. "Ból jest szaleństwem") i że buty wspinaczkowe powinny być dopasowane, jednak nie powinny obcierać ani powodować mocnych ucisków. Literatura podpowiada, że odpowiednie obuwie powinno umożliwiać nam stanięcie na tarcie z prostymi palcami i na krawędziach z wygiętymi. W przypadku dzieci wiemy, że liniowy wzrost stopy następuje w wieku od 3 do 12 roku życia u dziewcząt i do 15 u chłopców. Długość i szerokość stóp są istotnie skorelowane z wysokością ciała. Tak więc zaleca się noszenie mniej dopasowanych i "sportowych" butów wspinaczkowych aż do 15 roku życia.

Końcowy okres dojrzewania.
Etap tzw. spektakularnego wzrostu jest doskonały wszystkim tym, którzy za młodu po kilku miesiącach spotkali się ze swoimi ciociami i wujkami i usłyszeli: "jak ty urosłeś, jesteś wyższy niż tatuś". W wieku 13-17 lat kości zwiększają swoją wielkość ok dwukrotnie. W przypadku chłopców widać bardzo duże zwiększenie ilości mięśni. Występują też wtedy częściej urazy i złamania kości, które potrafią być 2-5 razy słabsze niż u dorosłego.

Palce
Końcowy etap wzrostu to też nie jest dobry czas na intensywny trening siły palców. Rosną one do ok 17 roku. Campus, buldering lub wspinanie po mikro krawądkach mogą znacznie uszkodzić funkcjonalność palców (m. in. brak wysklepienia dłoni lub niemożność całkowitego wyprostowania palców).

Jeśli wspinające się dziecko odczuwa bóle w stawach, kościach lub mięśniach i nie zostane zdiagnozowane przez lekarza lub jego zalecenia zostaną zignorowane to może to doprowadzić do trwałych deformacji lub utraty pewnych zakresów ruchowych.

Audry Morrison - zajmuje się tematyką odżywiania i dietetyką. Jej głównym obszarem zainteresować jest poprawa osiągnięć wspinaczkowych przez adaptacje metabolizmu. Ostatnio wydała publikację nt. programów szkoleniowych dla młodych wspinaczy.
loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci