loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Jagnięcy Szczyt - wariant zimowy
Chief.

Wiadomości ogólne:

1. W okresie zimowym Jagnięcy jest zamknięty dla ruchu turystycznego

2. Za naruszenie przepisów grozi odpowiednia pokuta (mandat)

3. W związku z zamkniętym rejonem, podczas wypadku nie obowiązuje żadne ubezpieczenie !!!, czyli płacimy cały koszt akcji ratunkowej (w tym śmigłowiec). Kwota może dojść do paru tysięcy złotych !!!

Na Jagnięcy Sz. przez Jagnięca Grań. Trasa jest poza szlakowa, jednak można zejść do Dol. Kieżmarskiej szlakiem turystycznym (zamkniętym) Opis przeznaczony TYLKO dla turystów zimowych z dużym doświadczeniem poruszania się w terenach skalno-śnieżnych i z nawisami śnieżnymi oraz znających topografie rejonu. Stopnie lawinowe od I do II.

W dobrych warunkach trasa nie jest bardzo problematyczna z wyjątkiem jednego miejsca (długości ok. 50 m), gdzie grań się mocno zwęża (ekspozycja) i przy dużych nawisach śnieżnych może być problem i bardzo, bardzo niebezpiecznie, nawet nie do przejścia. Dlatego moim zdaniem wariant ten najlepiej robić w II poł. marca, czy kwietniu, po odwilży (nawisy się wtenczas urywają). Nawet przy dobrych warunkach powinno się w tym miejscu zastosować asekurację

Zaczynamy od Jaworiny potem szlakiem do leśniczówki w Dol. Jaworowej (pod Muraniem) i od tego momentu łamiemy prawo i po cichaczu trza jakoś koło tej leśniczówki przejść (nieco dalej za mostkiem jest kładka przez potok i potem skrajem lasu (nie polaną) trzeba iść dalej szlakiem w kierunku Zadnich Koperszadów. Przechodzimy przez skalna bramkę i po pewnym czasie od ścieżki (prawdopodobnie nie przetartej) odchodzi w prawo boczna ścieżka z mostkiem. Od tego momentu trzeba bacznie obserwować, w którym miejscu przekroczyć potok i wbić się w górę w lesie na grzbiet (najlepiej śledzić teren z dobra mapą), bo jak za bardzo podejdziemy w głąb doliny to potem będzie trza podchodzić północnymi stokami, a to może być zagrożone lawinami. Gdy w końcu wejdziemy na grzbiet w lesie to po pewnym czasie dotrzemy w rejon kosówek, a potem meczącym podejściem na samą grań. Na początku jest ona dość szeroka, lecz w miarę czasu będzie się zwężać, aż dojdziemy do najtrudniejszego miejsca, które opisywałem powyżej (rejon literki A). Ten odcinek powinno się przejść przy asekuracji !!! Jak trudności przez nawis będą duże, to warto zrobić wycof !!! , szkoda ryzykować, życie przed nami. Gdy jednak ten odcinek przejdziemy, to potem typowa trasa śnieżno - skalna i dochodzimy na Jagnięcy Szczyt. Jest możliwość zejścia szlakiem znakowanym (w zimie zamkniętym) do schroniska przy Zielonym Stawie Kieżmarskim.

Szlak ten będzie przebiegał Granią Townsona, a raczej nieco poniżej jej od strony zachodniej do rejonu Kołowej Przeł. Jak będziemy szli po dłuższej stabilności pogodowej, to raczej powinien być przetarty, bo jest on tez dość popularnym tematem zimowym Słowaków. Dojdziemy do rejonu Kołowej Przeł. (literka B) i z stamtąd trzeba zejść do Dol. Jagnięcej. Niestety takie zejścia z grani zawsze niosą ze sobą ryzyko jakieś lawiny, no, ale tak to bywa w zimie. Doliną do progu, a tam już pojawiają się kosówki, więc i teren bezpieczniejszy, no chyba, że śnieg zalega ponad nimi. Idąc przez Dol. Jagnięca, trza patrzeć na prawo i lewo i omijać wyloty różnych żlebów, niezależnie od poprowadzonej trasy, bo czasem są one nieco kretyńskie. Dochodzimy do schroniska, a z niego legalnie żółtym szlakiem do przystanku Biała Woda Kieżmarska.

Jeszcze raz !!!

Trasa przeznaczona dla osób z dobrym zimowym doświadczeniem, z pojęciem zasad asekuracji i oczywiście niezbędnymi rzeczami do wędrówek zimowych w terenie wysokogórskim - droga długa i męcząca, bo przynajmniej do Jagnięcego samemu trzeba torować - nielegalna, bo przechodząca zamkniętym szlakiem i rejonem poza szlakowym z czym wiążą się poważne konsekwencje finansowe (szczególnie za akcje ratunkową) -obowiązkowa znajomość topografii. Ja jestem zasady, że o tym, co będziemy robić zimą, trza już myśleć w lecie. Pojechać, zrobić foty, przypatrzeć się, gdzie kosówki, gdzie upłazy, czy tereny skalne, możliwości bocznych wycofów, itp...Jak ktoś rejonu nie zna, nie iść.

Chief
http://www.mount.cad.pl/

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci