RSS

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych ze wspinaniem, górami i podróżami.


Blog: Blog Łukasza Dudka

Łukasz Dudek to jeden z najlepszych wspinaczy sportowych w Polsce. Jako pierwszy Polak poprowadził drogę o wycenie 9a (Martin Krpan, Słowenia, Osp, 2009 rok). Na swoim koncie ma ponad 10 dróg o wycenie 9a, a także drogi 8B+ pokonane w stylu flash. W polskich skałach przeszedł m.in. Mity jak Sen Astralny VI.7+ i Mental Terror VI.8. W 2010 roku na Wielkiej Cimie zrealizował swój projekt Made in Poland VI.8. Nie unika też boulderingu. W tej konkurencji sprawnie porusza się na poziomie 8B+. Zimą 2014 udało mu się pokonać takie bulderowe klasyki jak; Louis Je Master 8B czy Puff the Magic Dragon 8a+. W 2013 roku Łukasz Dudek wspólnie z Jackiem Matuszkiem próbowali przejść „Trylogię Alpiejską” w rok. Łukasz jest szczęśliwym mężem i ojcem. Obecnie przebywa w hiszpańskiej Siuranie, w której chce przejść drogę La Rambla o wycenie 9a+.

Capoeira VI.8

Blog Łukasza Dudka
Category: Wszystkie wpisy

Pierwszy raz poprowadziłem Capoeire 9 lat temu. W międzyczasie, gdy próbowałem najtrudniejsze linie Mamutowej często służyła mi jako droga dogrzewkowa. Sytuacja na przestrzeni ostatnich lat sporo się jednak zmieniła…

 MG_9951

Łukasz Dudek na drodze Capoeira VI.8. Fot. Kamil Żmija.

Untagged 

 

Ucieczka przed bólem...

Blog Łukasza Dudka
Category: Wszystkie wpisy

Ostatnia, poniedziałkowa zdobycz wpisuje się w ten trend. Któż nie kojarzy tej słynnej drogi mającej już blisko 20 lat. Nie oszukujmy się. Autorskie prowadzenie na tej gładkiej płycie było w pewnym sensie wizjonerskie. Spoglądając na nią z dołu trudno dostrzec jakiekolwiek chwyty, a wspinaczka po niej wydaje się zupełną abstrakcją.

Beztytułu

Untagged 

 

Arachnofobia

Blog Łukasza Dudka
Category: Wszystkie wpisy

Wielka czwórka Rafała odhaczona tj. Pandemonium, Sen astralny, Mental terror i Arachnofobia. Ostatnia z nich padła w piękne niedzielne popołudnie zamykając jeden z rozdziałów mojego wspinania na jurze. Czy w pamięci zapadnie jako niezapomniana wspinaczka? Nie sądzę. Potraktowałem ją jako niezbędną do skompletowania wszystkich dróg na Jurze od VI.7 w górę. Do linii wstawiałem się już w poprzednich sezonach ale nigdy nie znalazłem w sobie na tyle motywacji by zająć się nią na poważnie. Wynika to z jej charakteru – krótka, bulderowa, pionowa, tępa i makabrycznie kasująca skórę. Na plus przemawia lokalizacja tego miejsca – w zaciszu, z dala od zamkowego zgiełku.

 

5c800cf okret__1__JPG

Untagged 

 

Pandemonium

Blog Łukasza Dudka
Category: Wszystkie wpisy

Kolejny mit odhaczony. Tym razem nie poszło tak łatwo jak z resztą najtrudniejszych polskich dróg.

Przygoda z Pandemonium rozpoczęła się w pierwszej połowie marca. Wykorzystując świetną formę bulderową i idealne warunki atmosferyczne (chłód i niska wilgotność powietrza) po raz pierwszy próbuję drogę. Moje zdziwienie było spore – wykonuje wszystkie przechwyty, czuję na nich zapas i kontrolę. Wydawać się mogło że dzień, dwa powinny załatwić sprawę. Jeszcze wtedy mógłbym postawić na szybki sukces mieszkanie z wszystkimi oszczędnościami. Byłem pewny siebie i przekonany do swoich umiejętności. Kolejnego dnia umówiłem się od razu z Wojtkiem, który miał mi zrobić sesję zdjęciową podczas przejścia. Co prawda przeszedłem pierwsze miejsce z fakiem z 3 razy ale sponiewierało mi go okrutnie. Trudno, następnym razem. Kilka dni później znów Gołębnik. Zadaję z faka, czuję ból ale napieram dalej. Łapie się podchwytu kończącego trudności ale mam źle zapatentowane wyjście z niego i spadam. Przeklinam donośnie, adrenalina opada a palec napier….

1-m

Łukasz Dudek na Pandemonium. Fot. Wojtek Barczyński.

Untagged 

 

Kusięta - nowe projekty

Blog Łukasza Dudka
Category: Wszystkie wpisy

Sezon bulderowy idzie w pełni więc zachęcam wszystkich, którzy chcą posmakować wybornych dań do odwiedzenia La Grotty w Kusiętach. W ostatnim czasie odkryłem i poczyściłem kilka linii, które w przyszłości zamienią się w tłuste baldy. Na początek do oferty dorzuciłem Wysokie napięcie 8B zbierające trudności kilku problemów. Na przejścia czeka jeszcze kilka projektów do których próbowania gorąco zachęcam. Szczegóły na zdjęciu.

1.Wysokie napiecie_2.Czarno_na_bialym-m

1. Wysokie napięcie 8B. 2. Czarno na białym 7C.

Untagged 

 
Strona 1 z 3