RSS

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych ze wspinaniem, górami i podróżami.


Blog: Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury

W 2010 roku, gdy miałem 12 lat, zaproponowano mi udział w wycieczce na Rysy. Niczego nieświadomy zgodziłem się spróbować zdobyć najwyższy szczyt Polski. Podczas tej wycieczki wpatrywałem się w przyrodę i podziwiałem niesamowite widoki. Było w tym coś, czego nie dało się opisać. Udało się osiągnąć cel i zdobyć szczyt, ogarnęła mnie satysfakcja, aż do tego stopnia, że chciałem zdobywać kolejne szczyty i sprawiało mi to ogromną przyjemność. We wrześniu 2014 roku stanąłem na Pośredniej Grani, która była dla mnie zwieńczeniem zdobywania Wielkiej Korony Tatr. Idę przed siebie i realizuję kolejne górskie cele.

Snow Leopard - Polish Expedition on Lenin Peak 2017

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

9a Copy

 

Tak jak już wcześniej zapowiedziałem, plan na ten rok to Pik Lenina o wysokości 7134m n.p.m., leżący w Kirgistanie. Dlaczego? Otóż oprócz piękna tej góry, ciekawej kultury Kirgizji, zwykłej lub niezwykłej ciekawości, kryje się inny cel. Chciałbym sprawdzić się na tej wysokości, aby kolejnym etapem tego projektu było zdobycie pozostałych, bardziej wymagających szczytów należących do Śnieżnej Pantery. Kolejnymi etapami, przygotowaniami i postanowieniami związanymi z przedsięwzięciem chciałbym się z Wami na bieżąco dzielić. Na początek zrobię opis całego przedsięwzięcia, który znajdziecie poniżej.

snow leopard  Śnieżna Pantera  pik lenina  lenin peak  Kirgistan  centralna azja  central asia

 

Wydarzenia w ostatnim czasie i plany na nadchodzące wakacje

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

Nawet nie wiem od czego zacząć, ale może na razie troszkę w skrócie. Ostatnio wiele się wydarzyło, ale teraz już wszystko wraca do normy. Głównym zdarzeniem, które najbardziej namieszało w głowie, był wypadek, który mieliśmy z kolegą 4. marca w Słowackich Tatrach Wysokich. I tu zacznę może od początku...

Tatry  pik lenina  Pamir  osz  ostry szczyt  biszkek

 

Góra Kościuszki i wakacje w środku zimy, czyli w Krainie Oz

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

W poprzednim poście zapowiadałem niespodziankę, i oto ona: w tym roku niestety nie udało się nam uzbierać wystarczających funduszy na wyprawę do Ameryki Południowej na Aconcaguę, więc w ciągu jednego dnia wymyśliłem i zarazem zadecydowałem, że lecę do Australii. Była to naprawdę spontaniczna decyzja, ale nadarzyła mi się taka okazja, którą szkoda byłoby odrzucić. Oczywiście będąc w Australii grzechem byłoby nie zdobyć najwyższego szczytu - Góry Kościuszki (2228m n.p.m.) Jest do kolejny szczyt zaliczany do Korony Ziemi.

1 Copy

korona ziemi  góra kościuszki  canyoing  blue mountains  australia

 

Co było, czyli o 2016 słów kilka

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

I nadszedł ten czas, kiedy wracają wspomnienia z całego roku, dlatego postanowiłem je, choć w małym stopniu, przenieść na papier. Rok ten był naprawdę intensywny, w większości spędzony w górach, czyli tam, gdzie mój drugi dom. Wszystkie przygotowania, kolejne wyprawy, czas spędzony w dolinach otoczonych wyrastającymi z ziemi olbrzymami był dla mnie bardzo owocny, pozwalający nabyć nowe doświadczenie i oczywiście etapem przygotowania przed kolejnym rokiem, który zapowiada się nie mniej interesujący. Bowiem za niedługo szykuje miłą niespodziankę, nie będę na razie zdradzał jaką. 

tło Copy

 

zmarzły szczyt  wysoka  usa  staflovka  papirusowe turnie  ostry szczyt  Elbrus  barania drabina

 

Aconcagua 2017 Polish Expedition by Polish Glacier

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

tło na_facebook

Aconcagua

Wznoszący się w południowych Andach szczyt Aconcagua (6962m n.p.m.) jest najwyższą górą na świecie znajdującą się poza Azją Centralną. Po Evereście jest drugim co do wysokości szczytem należącym do Korony Ziemi. Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza! Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza!

polish  korona ziemi  glacier  expedition  Argentyna  andy  aconcagua

 
Strona 1 z 3