Snow Leopard - Polish Expedition on Lenin Peak 2017
Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

Tak jak już wcześniej zapowiedziałem, plan na ten rok to Pik Lenina o wysokości 7134m n.p.m., leżący w Kirgistanie. Dlaczego? Otóż oprócz piękna tej góry, ciekawej kultury Kirgizji, zwykłej lub niezwykłej ciekawości, kryje się inny cel. Chciałbym sprawdzić się na tej wysokości, aby kolejnym etapem tego projektu było zdobycie pozostałych, bardziej wymagających szczytów należących do Śnieżnej Pantery. Kolejnymi etapami, przygotowaniami i postanowieniami związanymi z przedsięwzięciem chciałbym się z Wami na bieżąco dzielić. Na początek zrobię opis całego przedsięwzięcia, który znajdziecie poniżej.
snow leopard Śnieżna Pantera pik lenina lenin peak Kirgistan centralna azja central asia
Wydarzenia w ostatnim czasie i plany na nadchodzące wakacje
Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy
Nawet nie wiem od czego zacząć, ale może na razie troszkę w skrócie. Ostatnio wiele się wydarzyło, ale teraz już wszystko wraca do normy. Głównym zdarzeniem, które najbardziej namieszało w głowie, był wypadek, który mieliśmy z kolegą 4. marca w Słowackich Tatrach Wysokich. I tu zacznę może od początku...
Tatry pik lenina Pamir osz ostry szczyt biszkek
Góra Kościuszki i wakacje w środku zimy, czyli w Krainie Oz
Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy
W poprzednim poście zapowiadałem niespodziankę, i oto ona: w tym roku niestety nie udało się nam uzbierać wystarczających funduszy na wyprawę do Ameryki Południowej na Aconcaguę, więc w ciągu jednego dnia wymyśliłem i zarazem zadecydowałem, że lecę do Australii. Była to naprawdę spontaniczna decyzja, ale nadarzyła mi się taka okazja, którą szkoda byłoby odrzucić. Oczywiście będąc w Australii grzechem byłoby nie zdobyć najwyższego szczytu - Góry Kościuszki (2228m n.p.m.) Jest do kolejny szczyt zaliczany do Korony Ziemi.

korona ziemi góra kościuszki canyoing blue mountains australia
Co było, czyli o 2016 słów kilka
Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy
I nadszedł ten czas, kiedy wracają wspomnienia z całego roku, dlatego postanowiłem je, choć w małym stopniu, przenieść na papier. Rok ten był naprawdę intensywny, w większości spędzony w górach, czyli tam, gdzie mój drugi dom. Wszystkie przygotowania, kolejne wyprawy, czas spędzony w dolinach otoczonych wyrastającymi z ziemi olbrzymami był dla mnie bardzo owocny, pozwalający nabyć nowe doświadczenie i oczywiście etapem przygotowania przed kolejnym rokiem, który zapowiada się nie mniej interesujący. Bowiem za niedługo szykuje miłą niespodziankę, nie będę na razie zdradzał jaką.
zmarzły szczyt wysoka usa staflovka papirusowe turnie ostry szczyt Elbrus barania drabina
Aconcagua 2017 Polish Expedition by Polish Glacier
Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury
Category: Wszystkie wpisy

Aconcagua
Wznoszący się w południowych Andach szczyt Aconcagua (6962m n.p.m.) jest najwyższą górą na świecie znajdującą się poza Azją Centralną. Po Evereście jest drugim co do wysokości szczytem należącym do Korony Ziemi. Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza! Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza!
polish korona ziemi glacier expedition Argentyna andy aconcagua