Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  
  • avatar
   Maja Rudka

   Cześć! Jestem Maja, mam 15 lat i kocham się wspinać. Brzmi banalnie, ale na tym blogu postaram się pokazać wam jak trudno pogodzić prawie codzienne treningi, naukę, życie towarzyskie, rodzinne oraz mniej istotny dla mnie, ale równie ważny sen. Zapraszam! :)

  Avatarowe potyczki.

  Category: Wszystkie wpisy

  Już któryś raz z rzędu na krakowskim Avatarze organizowane są zawody boulderowe w ramach Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Ja startuję na tych zawodach od trzech lat i znowu mogę powiedzieć: było  warto! Dużo wspinania w eliminacjach, właściwie dla każdego, bo podział jest na dwie grupy: amatorów i zawodników. Chociaż kryteria podziału do grup pozostawiają moim zdaniem dużo do życzenia (amatorzy drogi do VI.2, ale jak to się ma do boulderingu?), to i tak myślę, że każdemu udało się powspinać :)

  Eliminacje wygrałam ale w finale nie udaje mi się pokazać wszystkiego co bym chciała. Niestety znowu zauważyłam u siebie dziwną rzecz: na zawodach czasem nie mogę zrobić ruchów na jakimś balderze, a tuż po zawodach, kiedy jestem już strasznie zmęczona po wszystkich wstawkach, robię tego balda bez problemu... Presja? Nie wiem.

  Na szczęście następne zawody dopiero za parę miesięcy więc może uda mi się nad tym popracować ;) Po pierwszym boulderze z bonusem i po drugim boulderze z niczym wracając do strefy prawie godzę się z tym, że to chyba nie mój dzień... Na szczęście „trójka” i „czwórka” okazują się łaskawe i przepuszczają mnie w pierwszej próbie - i finalnie zajmuję drugie miejsce.

  avatar
  0
  08 styczeń 2018, 11:35
   

  Koniec czy początek?

  Category: Wszystkie wpisy

  Wydawać by się mogło, że skoro wszystkie zawody międzynarodowe dobiegły już końca to nareszcie przyjdzie czas na zimową moc i niewychodzenie z koroniarskiej piwnicy przez długie miesiące, żeby przygotować się pod następny sezon. Otóż nie w Polsce :) Po świetnym odpoczynku od panelu w cudownym Fonteinebleau przyszedł czas na pokazanie czego się tam nauczyłam na dwóch następujących tydzień po sobie seniorskich Pucharach Polski.

  Pierwszy odbył się na stosunkowo nowej ścianie Blokfitu w Gdańsku (którą bardzo polecam: jedna z najlepszych w Polsce). Prowadząc już od półfinału udaje mi się wytrzymać presję i zająć pierwsze miejsce także po finale :-) Super baldy, aczkolwiek widząc skład roustsetterów ciężko się było spodziewać czegoś innego ;) Szczęśliwa wracam do Krakowa i byłoby tym piękniej gdyby w naszej 'cudownej' kotlinie nie złapał mnie smog i nie siedziałabym w domu z katarem i bolącym gardłem przez kilka dni ;/ No cóż, maseczki już kupione, może kiedyś coś się zmieni ;)

  Na szczęście na Poznań (czyli drugi Puchar) udało się w miarę wykurować :) Niestety baldy zarówno w półfinale jak i w finale nie dały żadnej z nas w pełni rozwinąć skrzydeł, bo wszystkie było po prostu dużo za łatwe. Ale powtórzę jeszcze raz to co powtarzałam ciągle: były też bardzo fajne! Takim samym wynikiem jak silna koleżanka ze stolicy kończę zawody na 1. miejscu ex aequo :) Brawa dla Julki! 

  avatar
  0
  03 styczeń 2018, 16:23
   

  Boulderowy raj.

  Category: Wszystkie wpisy

  Na przełomie października i listopada, kiedy mogłoby się wydawać, że nic ciekawego się nie wydarzy i trzeba będzie po prostu znowu przetrwać ten nudny jesienny okres, tym razem udało mi się złamać moją coroczną rutynę i pojechać na dwutygodniowy trip do francuskiego Fointeinebleau. Znowu niemalże od wszystkich słyszałam jak tam to nie jest super i jak bardzo kochają to miejsce. Jednak tym razem nie dałam się „nabrać”, spokojnie podeszłam do tematu i... nie zawiodłam się! Super wspinanie, ogromna ilość rejonów i krótkie podejścia pod nie ;) Był to mój pierwszy dłuższy wyjazd na baldy i tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że w skałach jednak wolę się wspinać z liną... Jakoś nie potrafiłam poczuć tej 'napinki', którą czuję zawsze na wyjazdach z liną. Kiedy idę na drogę w ciągu dnia mam dwie – trzy próby na nią, więc wiem, że w każdej z nich muszę być sprężona na maksa. Na baldach prób mam o wiele więcej, prawie wszystkich chwytów mogę dotknąć z ziemi i zawsze mogę przełożyć crush’a pod inny boulder, szybko wycofując się, jeśli mi się np. nie spodoba. Na linie, żeby się wycofać trzeba się trochę bardziej natrudzić. Nawet jak droga nam nie siądzie to i tak musimy jakoś dowlec się do końca, czasem przewiązać i ściągnąć ekspresy. Na baldach brakowało mi też tego uczucia totalnego zmęczenia, kiedy zjeżdżam z ostatniej drogi i czuję, że nie jestem w stanie nawet się rozwiązać. Na baldach zawsze czułam, że mogę coś jeszcze zrobić. Ale to akurat może być wynikiem tego, że tym razem mój trener zalecił mi robić obwody. Tak, wiem, brzmi to śmiesznie - wiele osób nie mogło uwierzyć, że jadę do Bleau robić obwody. Ale ja wiem, że jeżeli Maciek doradził mi robić właśnie tak, to ma to jakiś sens -więc (prawie) nie narzekając robiłam codziennie ok. 70 wstawek w trudności 5b-7a. Legendy chodzące o hardej cyfrze w Bleau potwierdzam w 100 % :) Nieraz zdarzyło mi się spaść z jakiejś 5b i spędzić na niej dobre pół godziny. Pogodę - pomimo drugiego dnia na sztucznej ścianie i ostatniego spędzonego na szukaniu pojedynczych suchych boulderków - podobno i tak mieliśmy super więc w pełni mogę zaliczyć wyjazd do udanych :)

  #BergansTeam

   

  avatar
  0
  27 listopad 2017, 15:48
   

  Koniec sezonu...

  Category: Wszystkie wpisy

  Ufff… Nareszcie!!!

  Po chyba najbardziej wyczerpujących mnie kilku miesiącach ciągłych startów i treningów wreszcie przyszedł upragniony koniec sezonu… Ale tylko jeżeli chodzi o zawody międzynarodowe ;P .

  W październiku odbyły się ostatnie zawody w tym roku, ale też w mojej kategorii. Nie będę już startować jako Youth B (zawodniczki do 16. roku życia) ale jako Youth A (zawodniczki do 18 roku życia). Mowa tu o Mistrzostwach Europy na prowadzenie oraz na czas rozgrywanych tym razem  w rosyjskim Permie. Kolejny weekend w podróży i to nie byle jakiej! Cztery loty, parę pociągów i oczywiście niekrótka podróż autem. Szczerze mówiąc dopiero na lotnisku zorientowałam się jaka jestem zmęczona. Ciężko było się przemóc i spiąć ostatni raz w tym roku… Ale udało się :)

  avatar
  0
  23 listopad 2017, 22:57
   

  Swobodne loty - FreeSolo Masters 2017

  Category: Wszystkie wpisy

  Nowe doświadczenia... ale dobre czy złe?
  Jak już mówiłam, wrzesień był zdecydowanie miesiącem zawodów, ale nie tylko tych międzynarodowych!

  Zamiast przeznaczyć jedyny wolny weekend na odpoczywanie w domu zdecydowałam się siedzieć jedenaście godzin w aucie i lekko zawalić szkołę... Czy warto było? Zdecydowanie tak! Super atmosfera, luźne podejście wszystkich zawodników, świetne nagrody i genialne wspinanie! Mowa tu o zawodach towarzyskich FreeSolo Masters w austriackim Lienz, na które zostałam zaproszona jakiś miesiąc temu.

  Na początku się wahałam, bo zawody te nie są zwykłymi zawodami: to zawody na prowadzenie ale zawodnicy wspinają się bez liny! Można powiedzieć, że są tylko dla tych 'odważnych', bo spadanie na wielki, dmuchany materac z wysokości czwartego piętra zdecydowanie nie należy do rzeczy banalnych :) Stwierdziłam jednak, że fajnie byłoby spróbować czegoś nowego mimo iż naprawdę się bałam ;) . W eliminacjach udało mi się ten strach pokonać i weszłam do półfinału na 2 miejscu. Niestety po eliminacjach szczęście się skończyło i zaczął się wielki pech :) W półfinale skończyłam drogę, ale niestety okazało się, że robiąc jej końcówkę odstawiłam się na 'zakazany' stopień co spowodowało, że w finale startowałam już jako trzecia zawodniczka. Natomiast w samym finale nie trafiłam sobie w ten stopień i zachowałam swoją "szczęśliwą" szóstą pozycję.

  avatar
  0
  24 październik 2017, 16:54
   

  Mistrzostwa Europy Juniorów w Boulderingu 2017.

  Category: Wszystkie wpisy

  Ten wpis jest dla mnie szczególnie ważny, ponieważ chce napisać w nim o jednym z moich największych osiągnięć: o juniorskich Mistrzostwach Europy w boulderingu, które odbyły się w czeskich Slanach i w których po raz pierwszy na zawodach międzynarodowych udało mi się stanąć na podium J Oprócz mistrzostw Europy uczestniczyłam jeszcze w tym roku w dwóch edycjach Pucharu Europy (w Austrii i w Portugalii) i w obydwu zajęłam pechowe 4 miejsce. Fajnie, że pod sam koniec sezonu udało się złamać zła passę ;)

  Zawody u naszych południowych sąsiadów były bardzo miłą odmianą po austriackich luksusach ;) Flatholdy i wszelkiego rodzaju paczki zastąpiły zwykle krawądki i oblaki, a ruchy z wyłapaniem nogi i skoki przez rzeczkę - zginanie w dachu bądź balans na pionie ;P  Również atmosfera była zupełnie inna: stare, pomalowane na żółto bądź czerwono ławeczki oraz obecny podczas całych zawodów piwo-bus napawdę rozczulał J  Pod względem wspinaczkowym również wybieram Czechy. Baldy stylem odpowiadały zazwyczaj tym ruchom, które często robimy na „Koronie” (wyjątkiem był połóg, który zrobiłam dopiero w piątej próbie i który dał mi wejście do finału), więc na pewno sprawiły mi mniej kłopotów niż te 'nowocześniejsze'.

  Szkoda tylko, że wszystko to zepsuło ułożenie baldów w finale L  Wszystkie dziewczyny zrobiły pierwsze trzy baldy głównie fleszem, a na czwartym nikt nie miał nawet bonusa… L  O kolejności na podium decydowały próby oraz wyniki z eliminacji... Mogłabym powiedzieć, że brakło mi bardzo niewiele, bo tylko jednej próby do złota bądź lepszego wyniku z eliminacji do srebra, ale prawda jest taka, że każdej z nas brakło bardzo niewiele i każda mogła wygrać. Na dobry koniec mogę jeszcze dodać, że w eliminacjach jako jedna z dwóch dziewczyn na całe zawody udało mi się zrobić najtrudniejszy czyli ósmy balder :))

  avatar
  0
  28 wrzesień 2017, 11:42
   

  Moje pierwsze Mistrzostwa Świata.

  Category: Wszystkie wpisy

  2a

   

  Prawie całą zimę spędziłam na przygotowywaniu się pod zawody, a wiosnę na start w tych zawodach. Uważam, że byłam świetnie przygotowana pod kątem boulderowym na Innsbruck, ale nie na końcu sierpnia tylko czerwca… Przez ponad miesiąc, który spędziłam w Rodellar cała siła zniknęła, a trzy tygodnie po powrocie okazały się niewystarczające na jej odbudowanie...

  avatar
  0
  13 wrzesień 2017, 22:26
   

  Karuzela zawodów.

  Category: Wszystkie wpisy

  Na wiosnę był fart, a w lecie pech...

  Niedawny Puchar Europy Juniorów rozegrany w austriackim Mitterdorfie (12-13 sierpnia) niestety jeszcze zmieścił się w lecie, więc kończę go na „pechowym” 13. miejscu.

  Szkoda, bo pierwszy raz na zawodach międzynarodowych czułam się świetnie jeżeli chodzi o wytrzymałość (pewnie głównie za sprawą wcześniejszego, ponadmiesięcznego pobytu w Rodellarze), ale pech chciał, że tym razem routsetter nakręcił bulderową drogę, która normalnie bardzo by mi się spodobała i nie musiałabym się martwić, że po wstawce nie będę mogła ruszać rękami ;) Na najtrudniejszym ruchu pierwszej drogi eliminacyjnej odpadło ponad 20 dziewczyn z mojej kategorii (w tym ja).

  avatar
  0
  29 sierpień 2017, 14:50
   

  Hiszpańskie wakacje.

  Category: Wszystkie wpisy

  Najlepszy rejon wspinaczkowy!”,  „Zrobisz tam wszystko!”,  „Nie jest tak gorąco, da się przeżyć”, „Spodoba Ci się tam, to mój drugi dom” – takie słyszałam opinie zaraz przed wyjazdem do Rodellaru… Niestety nie okazały się tak prawdziwe jak myślałam... Podejrzewam,  że właśnie ze względu na zbyt duży zapał i nastawienie się na wspaniałość tego miejsca pod każdym względem - nie spodobało mi się ono tak bardzo jak chciałam. Marzyłam żeby pojechać w ten piękny hiszpański rejon już od roku – będąc we francuskim Céüse zeszłego lata (do którego mam nadzieje już nigdy nie wrócić ;P) myślałam tylko o planach na przyszłe wakacje: dużo lepsze wakacje! - i  chyba zaczęłam wyobrażać sobie trochę za dużo... Cyfry nie padały, upał doskwierał dosłownie wszędzie, a kolana jakoś nie chciały się haczyć o obecne na prawie każdej drodze tufy...

  Dopiero gdy zaczęłam sobie uświadamiać rzeczywistość, a moje ego spadło maksymalnie do ziemi, zaczęłam się wspinać bardziej na luzie i wszystko zaczęło się jakoś układać. Zrobiłam swoje pierwsze 7c+ OS No Bouchon Spirit (wyjazd miał być podporządkowany głównie pod wspinanie OS), przyzwyczaiłam się do upału a kolana jakoś same znajdywały sobie odpowiednią pozycję do nohand’a. Poprowadziłam też swoją drugą drogę o wycenie 8b La Kanabica. Każdy wspinacz czasem musi dostać tzw. „wpierdol” - ja jestem już po i mam nadzieje, że po  kolejnych treningach na już bardzo utęsknionej, kochanej krakowskiej Koronce szybko nie wróci ;P

  Innym zaskoczeniem nie był upał lecz jego przez pierwsze kilka dni zupełny brak! I znowu dałam się nabrać: „No co ty, tam będzie mega gorąco”, „Kurtka i długie spodnie to tak tylko na wszelki wypadek” itp. Na szczęście ja przezornie wzięłam ze sobą dwie kurtki Bergans Of Norway, które jak się potem okazało uratowały mi życie :) . Dziękuję za super wsparcie!

  avatar
  0
  05 sierpień 2017, 21:20
   

  Zawody, zawody i w końcu... wakacje :)

  Category: Wszystkie wpisy

  Po pierwszej edycji Pucharu Europy Juniorów w austriackim Graz przyszedł czas na kolejne starty: tym razem trochę dalej bo aż w Portugalii. Niestety nikt oprócz mojej klubowej koleżanki Idy nie wyrażał chęci na wyjazd w aż tak dalekie rejony Europy, dlatego postanowiłyśmy pojechać tam same. Na szczęście podróż najpierw samolotem, potem dwoma autobusami a następnie jeszcze metrem przebiegła bez większych przeszkód więc udało nam się dotrzeć w porę na rejestrację przed zawodami. Ponieważ nie miałyśmy auta byłyśmy zdane na życzliwość miejscowych, ale w Portugalii wszyscy są tak niesamowicie mili, że przemieszczanie się po malutkim Soure bez komunikacji miejskiej nie sprawiło nam prawie żadnych problemów.

  Po szczęśliwej podróży miałyśmy nadzieję na szczęśliwe starty w eliminacjach... I udało się! Znowu obydwie weszłyśmy do finału :) Jako że start w finałach jest moim celem na dane zawody zawsze wspina mi się w nim lepiej niż w eliminacjach. Dało to skutek w postaci podniesienia się z ósmego miejsca po eliminacjach na czwarte w finale z trzema skończonymi przystawkami :) Do podium zabrakło dwóch prób do topu - szkoda, ale może następnym razem się uda. Poza zawodami udało nam się jeszcze dotrzeć na portugalskie wybrzeże i zaliczyć kąpiel w Atlantyku. 
  Krótka filmowa relacja z tych zawodów: https://www.facebook.com/MajkaRudka/videos/800004963499585/

  Soure1

  avatar
  0
  11 lipiec 2017, 15:21
   

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10218
  • Odsłon artykułów: 28992579
  
  ';