RSS

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych ze wspinaniem, górami i podróżami.


Blog: Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.

Blog ten pisany jest z myślą o osobach początkujących, jak i uzależnionych od gór. Podzielę się tutaj z Wami swoimi podróżami, spostrzeżeniami, przeżyciami. Przetestuję sprzęt, który zapewne przyda się na niejednej wycieczce. Za rok zobaczycie tutaj, jak spełniam swoje górskie marzenie. Będzie ciekawie, konkretnie i śmiesznie. No i wyjaśnię skąd pomysł na tytuł :)

Bazardüzü Dagi - szczyt zdobyty.

Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.
Category: Wszystkie wpisy

Krótko i zwięźle.

2 października ok godziny 16 szczyt został zdobyty.
Zgodnie z GPS samo podejście to 27km co przy trudnych warunkach śniegowych zajęło nam łącznie 18 godzin.

Było to najprawdopodobniej drugie polskie wejście na tę górę.

Łukasz Baran  żółty śnieg  bazarduzu dagi  azerbejdżan

 

Bazardüzü Dagi - najwyższy szczyt Azerbejdżanu

Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.
Category: Wszystkie wpisy

Wybierając miejsce podróży rozważałem pomiędzy Gruzją, która powoli staje się coraz bardziej komercyjna a rejonem gdzie nie był jeszcze żaden mój znajomy (wyjście na Kazbek to już niemal obowiązek każdego podróżnika, zarówno takiego, który łazi po górach lub też takiego, który nie ma z nimi nic wspólnego.
Padło na Azerbejdżan, na Bazarduzu Dagi.

bazarduzu dagi


Zakup biletów był bardzo szybki. Wiedziałem, że jak zacznę się zastanawiać, to w końcu odpuszczę ten wyjazd przytaczając różne argumenty, jak choćby brak partnera.
Wybrałem połączenie liniami Wizzair z Budapesztu do Baku. Za bilet w dwie strony z dokupionym 30kg bagażem zapłaciłem 750 zł. Lot ma zająć ok. 4 godzin. Podróż z Krakowa do Budapesztu zabookowałem sobie w Polskim Busie, kupując bilet w jedną stroną za 16 zł - rewelacja! Powrotną natomiast w LuX Express – cena podobna.

Łukasz Baran  żółty śnieg  wyprawa  wspinaczka  solo  Sahdag  Bazardüzü  azerbejdżan

 

Ahoj przygodo!

Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.
Category: Wszystkie wpisy

AHOJ PRZYGODO!!! Nie wiedziałem, że te słowa wypowiem w nieodpowiednim momencie. Przygód od groma! Zapnijcie pasy :)

Słowenia  przygoda  Bovec  Alpy

 

Wprowadzenie

Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.
Category: Wszystkie wpisy

Żyję w XXI wieku. Świat i ludzie pośród których funkcjonuję wymagają ode mnie ciągłego parcia naprzód. Codziennego odróżniania dobra od zła. Prawdy od fałszu. Porównywany jestem z innymi na chodniku, w galerii - ba - nawet na parkingu niemieckiego sklepu, zwanego dyskontem, gdzie drogie wino zamienia się w tanie wino, a w poniedziałki i czwartki można zobaczyć walki osiedlowych gangów, o torebki znanej firmy galanteryjnej, albo tani filet z mintaja złowionego przedwczoraj na cholernie dalekim zakątku Pacyfiku. Gdy miarka się przebiera, nawet najtwardszy korpoczłowiek, ucieka ze swojego boxu i szklanego biurowca i zatraca się na chwilę w zajęciu, które chociaż w weekend pozwoli mu odrobinę odetchnąć.

Dla mojego kolegi Darka (zmieniłem mu imię, niech się poczuje jak Tomy Lee Jones w Ściganym) ucieczką jest przejażdżka na swoim "bajku" kupionym za komunijne miliony. Dla Maklera, kasyno. Dla Rafalali książki o tym, jak Ned Stark walczy z Joffrey'em Baratheon'em o to, kto komu i za co ma obciąć łeb. Dla Lukiego sposobem na ucieczkę jest najnowszy sezon FIFA na PS4 i jego PSG w lidze francuskiej, gdzie zaciętość rywalizacji zmierzyć można tylko liczbą uszkodzonych pad-ów. To moi kumple.

Łukasz Baran  żółty śnieg  Siklawa  kumple  góry  Dolina Pięciu Stawów