Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych z wspinaniem, górami i podróżami.
  • avatar

   O górach, wspinaniu, możliwym na pozór niemożliwym, o przyjaźniach, przygodach i wielu innych rzeczach. A wszystko gdzieś łączy jedno - góry, skały, wysokość, wolność, przestrzeń i takie tam…

  • avatar

   Łukasz Dudek to jeden z najlepszych wspinaczy sportowych w Polsce. Jako pierwszy Polak poprowadził drogę o wycenie 9a (Martin Krpan, Słowenia, Osp, 2009 rok). Na swoim koncie ma ponad 10 dróg o wycenie 9a, a także drogi 8B+ pokonane w stylu flash. W polskich skałach przeszedł m.in. Mity jak Sen Astralny VI.7+ i Mental Terror VI.8. W 2010 roku na Wielkiej Cimie zrealizował swój projekt Made in Poland VI.8. Nie unika też boulderingu. W tej konkurencji sprawnie porusza się na poziomie 8B+. Zimą 2014 udało mu się pokonać takie bulderowe klasyki jak; Louis Je Master 8B czy Puff the Magic Dragon 8a+. W 2013 roku Łukasz Dudek wspólnie z Jackiem Matuszkiem próbowali przejść „Trylogię Alpiejską” w rok. Łukasz jest szczęśliwym mężem i ojcem. Obecnie przebywa w hiszpańskiej Siuranie, w której chce przejść drogę La Rambla o wycenie 9a+.

  • avatar

   Tak jakoś życie mija, że zawsze pod wiatr :). Trzeba mieć swoje poglądy i umieć ich bronić i nad nimi dyskutować i przy nich trwać jeżeli się w nie wierzy. A że czasami jeszcze uda się w góry pojechać to może uda się przekazać mi swoje przmyślenia związane z nimi. Bo najważniejsze jest, że one wspólne są i mam nadzieje nas wzbogacają.

  • avatar

   Mirek Wódka wspina się od 1977 roku. Jest pionierem wspinaczki sportowej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zapisał wiele kart historii eksploracji polskich wapieni. Wspina się na poziomie VI.7, a drogi o wycenie VI.5 prowadził już w latach 80. Mirek Wódka najlepszych przejść dokonuje wczesną wiosną. Zdarza mu się wspinać w korkerach, a do działania mobilizuje go to, co go przerasta. Za swoje największe dotychczas osiągnięcie uznał poprowadzenie drogi Pierwszy Krok Ku Doskonałości VI 7+/ 8 na Podzamczu. Dużym osiągnięciem okazało się też dla niego poprowadzenie w 1986 roku Dupy Biskupa w Rzędkowicach VI.5. Tłumaczy, że wtedy to było tak jakby dzisiaj ktoś przeszedł VI.8.

  • avatar

   Roman Batsenko jest wspinaczem młodego pokolenia i całkiem niedawno zaczął swoją przygodę w tym sporcie. Co ciekawe, jest ukraińcem i pochodzi z Kijowa. Przyjechał do Polski na studia, ale jak sam mówi "raczej żeby mieć możliwość podróżować i wspinać się po całej Europie". Od jakiegoś czasu jest miłośnikiem polskiej Jury i dużo się wspina w naszych skałach. Zawsze preferował małe formacje czyli ogródki bulderowe Ukrainy i Francji (Fontainebleau), ma na swoim koncie 8A i 8A+ a także pierwszy problem 8B.

  • avatar

   Miło nam zaprosić do naszego grona Teamu Portalu Górskiego jednego z najmłodszych i najlepiej zapowiadających się polskich biegaczy górskich! 3 miejsce w Biegu 7 Dolin (100km), 3 miejsce w Biegu Granią Tatr (70km) oraz mistrzostwo Europy Juniorow serii Ultra Skyrace to tylko najważniejsze z jego osiągnięć. Od dzisiaj gościmy u nas bloga Józka! :)

  • avatar

   Tomasz Mackiewicz wraz Markiem Klonowskim to duet, dla którego od kilku lat nadrzędnym celem jest wejście na Nanga Parbat zimą. Próby trwają od czterech lat. Rownież w tym roku zorganizowali wyprawę Nanga Dream Justice for All. Niestety z uwagi na warunki atmosferyczne Tomkowi, który w ataku wspinał się wraz z Davidem Goetlerem, udało się dojść do wysokości 7200 m skąd. nastąpił odwrót. Było to trzecie w historii zdobywania Nangi zima wyjście powyżej 7 tys. m.n.p.m. To tej pory udało się to tylko Zbyszkowi Trzmielowi oraz Krzysiowi Pankiewiczowi. W zeszłym roku Tomek samotnie osiągnął na drodze Shella wysokość 7400 m n.p.m. ...

  • avatar

   Blog o szeroko pojętej turystyce górskiej, szczególnie w pasie Karpat. Również o ludziach, których łączy miłość do gór, i ich przygodach na różnych szlakach. Autor, jako profesjonalny historyk, będzie poruszał także tematy związane z śladami dziejów, które są widoczne w Karpatach. W sposób bardzo obiektywny będzie też recenzowany sprzęt do trekingu.

  • avatar
   Blog ten pisany jest z myślą o osobach początkujących, jak i uzależnionych od gór. Podzielę się tutaj z Wami swoimi podróżami, spostrzeżeniami, przeżyciami. Przetestuję sprzęt, który zapewne przyda się na niejednej wycieczce. Za rok zobaczycie tutaj, jak spełniam swoje górskie marzenie. Będzie ciekawie, konkretnie i śmiesznie. No i wyjaśnię skąd pomysł na tytuł :)
  • avatar

   Od kilku lat próbuję połączyć w życiu dwie pasje: do  muzyki, i do gór... Za każdym razem, kiedy wspinam się w Tatrach czy też w Sokolikach, kiedy wędruję po śniegu w Alpach czy Kaukazie, nie mogę się nadziwić skąd tyle tego piękna na Ziemi. Zapisuję to, żeby nie zgubić tych emocji i wartości,a czasem po to aby sobie samemu wskazać drogę... nie tylko w górach.

  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

  Statystyki

  • Artykułów: 10210
  • Odsłon artykułów: 28949915
  
  ';