RSS

Blogi Portalu Górskiego

Zapraszamy do lektury blogów ludzi związanych ze wspinaniem, górami i podróżami.
Blogs

Na przekór

O górach, wspinaniu, możliwym na pozór niemożliwym, o przyjaźniach, przygodach i wielu innych rzeczach. A wszystko gdzieś łączy jedno - góry, skały, wysokość, wolność, przestrzeń i takie tam…

Recent Posts

Show All (113)

Blog Łukasza Dudka

Łukasz Dudek to jeden z najlepszych wspinaczy sportowych w Polsce. Jako pierwszy Polak poprowadził drogę o wycenie 9a (Martin Krpan, Słowenia, Osp, 2009 rok). Na swoim koncie ma ponad 10 dróg o wycenie 9a, a także drogi 8B+ pokonane w stylu flash. W polskich skałach przeszedł m.in. Mity jak Sen Astralny VI.7+ i Mental Terror VI.8. W 2010 roku na Wielkiej Cimie zrealizował swój projekt Made in Poland VI.8. Nie unika też boulderingu. W tej konkurencji sprawnie porusza się na poziomie 8B+. Zimą 2014 udało mu się pokonać takie bulderowe klasyki jak; Louis Je Master 8B czy Puff the Magic Dragon 8a+. W 2013 roku Łukasz Dudek wspólnie z Jackiem Matuszkiem próbowali przejść „Trylogię Alpiejską” w rok. Łukasz jest szczęśliwym mężem i ojcem. Obecnie przebywa w hiszpańskiej Siuranie, w której chce przejść drogę La Rambla o wycenie 9a+.

Recent Posts

Show All (15)

Pod wiatr

Tak jakoś życie mija, że zawsze pod wiatr :). Trzeba mieć swoje poglądy i umieć ich bronić i nad nimi dyskutować i przy nich trwać jeżeli się w nie wierzy. A że czasami jeszcze uda się w góry pojechać to może uda się przekazać mi swoje przmyślenia związane z nimi. Bo najważniejsze jest, że one wspólne są i mam nadzieje nas wzbogacają.

Recent Posts

Show All (6)

Blog Mirka Wódki

Mirek Wódka wspina się od 1977 roku. Jest pionierem wspinaczki sportowej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zapisał wiele kart historii eksploracji polskich wapieni. Wspina się na poziomie VI.7, a drogi o wycenie VI.5 prowadził już w latach 80. Mirek Wódka najlepszych przejść dokonuje wczesną wiosną. Zdarza mu się wspinać w korkerach, a do działania mobilizuje go to, co go przerasta. Za swoje największe dotychczas osiągnięcie uznał poprowadzenie drogi Pierwszy Krok Ku Doskonałości VI 7+/ 8 na Podzamczu. Dużym osiągnięciem okazało się też dla niego poprowadzenie w 1986 roku Dupy Biskupa w Rzędkowicach VI.5. Tłumaczy, że wtedy to było tak jakby dzisiaj ktoś przeszedł VI.8.

Recent Posts

Show All (1)

Blog Romana Batsenko

Roman Batsenko jest wspinaczem młodego pokolenia i całkiem niedawno zaczął swoją przygodę w tym sporcie. Co ciekawe, jest ukraińcem i pochodzi z Kijowa. Przyjechał do Polski na studia, ale jak sam mówi "raczej żeby mieć możliwość podróżować i wspinać się po całej Europie". Od jakiegoś czasu jest miłośnikiem polskiej Jury i dużo się wspina w naszych skałach. Zawsze preferował małe formacje czyli ogródki bulderowe Ukrainy i Francji (Fontainebleau), ma na swoim koncie 8A i 8A+ a także pierwszy problem 8B.

Blog Józefa Pawlicy

Miło nam zaprosić do naszego grona Teamu Portalu Górskiego jednego z najmłodszych i najlepiej zapowiadających się polskich biegaczy górskich! 3 miejsce w Biegu 7 Dolin (100km), 3 miejsce w Biegu Granią Tatr (70km) oraz mistrzostwo Europy Juniorow serii Ultra Skyrace to tylko najważniejsze z jego osiągnięć. Od dzisiaj gościmy u nas bloga Józka! :)

Recent Posts

Show All (17)

Blog Tomka Mackiewicza

Tomasz Mackiewicz wraz Markiem Klonowskim to duet, dla którego od kilku lat nadrzędnym celem jest wejście na Nanga Parbat zimą. Próby trwają od czterech lat. Rownież w tym roku zorganizowali wyprawę Nanga Dream Justice for All. Niestety z uwagi na warunki atmosferyczne Tomkowi, który w ataku wspinał się wraz z Davidem Goetlerem, udało się dojść do wysokości 7200 m skąd. nastąpił odwrót. Było to trzecie w historii zdobywania Nangi zima wyjście powyżej 7 tys. m.n.p.m. To tej pory udało się to tylko Zbyszkowi Trzmielowi oraz Krzysiowi Pankiewiczowi. W zeszłym roku Tomek samotnie osiągnął na drodze Shella wysokość 7400 m n.p.m. ...

Recent Posts

Show All (10)

Watahą w góry

Blog o szeroko pojętej turystyce górskiej, szczególnie w pasie Karpat. Również o ludziach, których łączy miłość do gór, i ich przygodach na różnych szlakach. Autor, jako profesjonalny historyk, będzie poruszał także tematy związane z śladami dziejów, które są widoczne w Karpatach. W sposób bardzo obiektywny będzie też recenzowany sprzęt do trekingu.

Recent Posts

Show All (1)

Żółty śnieg. O tym jak przetrwać w górach i żyć w dolinach.

Blog ten pisany jest z myślą o osobach początkujących, jak i uzależnionych od gór. Podzielę się tutaj z Wami swoimi podróżami, spostrzeżeniami, przeżyciami. Przetestuję sprzęt, który zapewne przyda się na niejednej wycieczce. Za rok zobaczycie tutaj, jak spełniam swoje górskie marzenie. Będzie ciekawie, konkretnie i śmiesznie. No i wyjaśnię skąd pomysł na tytuł :)

Pod górę...

Od kilku lat próbuję połączyć w życiu dwie pasje: do  muzyki, i do gór... Za każdym razem, kiedy wspinam się w Tatrach czy też w Sokolikach, kiedy wędruję po śniegu w Alpach czy Kaukazie, nie mogę się nadziwić skąd tyle tego piękna na Ziemi. Zapisuję to, żeby nie zgubić tych emocji i wartości,a czasem po to aby sobie samemu wskazać drogę... nie tylko w górach.

Recent Posts

Show All (21)

Tam, gdzie urywa się szlak

Gdy lata temu po raz pierwszy wybrałem się w samotną podróż z namiotem, źle obliczyłem czasy na trasie, buty pożyczone od taty zdarły stopy do żywego mięsa, a deszcz zmoczył mnie do suchej nitki. Polubiłem tę walkę z przeciwnościami. Od tamtego czasu zacząłem próbować nowych rzeczy, takich jak paralotniarstwo, militarne biegi ekstremalne, czy samotny survival w norweskich górach. Przy każdej możliwej okazji wybieram się w teren i szukam przygód poza utartymi szlakami.

Tatry zimą

Blog głównie o zimowej turystyce w Tatrach. Będzie też się pojawiać coś o letnich Tatrach i innych wycieczkach :)

Recent Posts

Show All (19)

(Nie)codziennik Iberyjski

Blog o szeroko pojętej tematyce wspinaczkowej. Nazwa bloga całkiem słusznie wskazuje na to, że będę nadawać z Półwyspu Iberysjskiego, głównie z Portugalii, gdzie mieszkam. Mam jednak nadzieję na dzielenie się również wrażeniami ze wspinaczkowych wakacji, które z oczywistych względów mają miejsce głównie w Hiszpanii ;))

Będzie słonecznie, będzie pachniało kawą i pomarańczami, więc zapraszam do mojej wspinaczkowo- kulturalnej podróży po Półwyspie Iberyjskim.

Blog Łukasza Dębowskiego

,,O czym będę pisał na tym blogu?” – zapytałem Moniki. ,,Jak to o czym?  Opiszesz swój typowy dzień  z tego tygodnia: pobudka o 5:30, pierwszy trening, praca, drugi trening, sekcja, i godzina 24:00 spać”- odpowiedziała. I o tym właśnie będzie ten blog. Opowiem Wam, jak to jest od 17 lat budzić się i zasypiać, myśląc tylko o wspinaniu, o nieskończonej motywacji, o bezkompromisowym podejściu do życia i wykorzystywaniu, ile się da z każdej jego minuty, ale też o tym, jak wychowuje się dobrych zawodników i  co aktualnie robią trudnego w skałach, będzie trochę o treningu,  odżywianiu no i może ciut o moim wspinaniu….. zapraszam do lektury!

Tatry na rudo

Kiedyś dawno zgubiłam w górach kawałek siebie. Wciąż wracam, by go poszukać, ale za każdym razem gubię tylko coraz więcej. Wracam więc jeszcze częściej. I lubię o tym opowiadać :)

Blog Mateusza Grobla

Blog o pasji jaką jest alpinizm i niekoniecznie horyzontalne patrzenie na świat. Nie zawsze warto iść z głównym nurtem. Często pod prąd. Wspinanie, alpinizm, a w to wszystko, wplątana proza życia. O tym jak zaczynać dzień z pasją i kończyć, nie spalając siebie samego, a wszystko na wariackich papierach. Wspinanie to nie tylko cyfra i chęć sukcesu. To wyrażanie siebie poprzez ekwilibrystyczne ruchy w wertykalnej płaszczyźnie, w górach świata.

Recent Posts

Show All (4)

Recent Posts

Show All (2)

Pionowe Myśli

Pionowe Myśli są odzwierciedleniem moich pasji, fascynacji i zainteresowań. Są zarazem swoistym archiwum relacji i fotografii z miejsc w które dotarłem, z odbytych podróży, wycieczek i wspinaczek. To kompilacja praktycznych informacji, faktów ale również emocji, subiektywnych wrażeń i autorefleksji.

Adventure and freedom

Ten blog opowiada o przygodach i moim życiorysie górskim. O zdobywaniu biegiem wielkich łańcuchów górskich zimą i latem, dniem i nocą, które ciągną się tysiącami kilometrów, gdzie końca nie widać. O pokonywaniu swoich słabości i granic wytrzymałości, o sukcesach i porażkach. O wolności jakiej dostaje od świata podczas robienia tego co kocham.

Cazadero Diving Expedition 2016

Blog o wyprawie Marcela Korkusia. Celem wyprawy jest eksploracja najwyżej położonego jeziora świata oraz próba ustanowienia nowego rekordu świata w nurkowaniu wysokogórskim. Start wyprawy 15 lutego 2016 r.

Kajetan Burzej - wchodząc ponad chmury

W 2010 roku, gdy miałem 12 lat, zaproponowano mi udział w wycieczce na Rysy. Niczego nieświadomy zgodziłem się spróbować zdobyć najwyższy szczyt Polski. Podczas tej wycieczki wpatrywałem się w przyrodę i podziwiałem niesamowite widoki. Było w tym coś, czego nie dało się opisać. Udało się osiągnąć cel i zdobyć szczyt, ogarnęła mnie satysfakcja, aż do tego stopnia, że chciałem zdobywać kolejne szczyty i sprawiało mi to ogromną przyjemność. We wrześniu 2014 roku stanąłem na Pośredniej Grani, która była dla mnie zwieńczeniem zdobywania Wielkiej Korony Tatr. Idę przed siebie i realizuję kolejne górskie cele.

W drodze po Koronę Ziemi

„Lepiej późno niż wcale” -  tak można powiedzieć w moim przypadku. W 2013 roku wyruszyłem w Alpy i stało się. Teraz marzę o Koronie Ziemi. W drodze nie oznacza jeszcze na, ale trzeba wyznaczać sobie ambitne cele. A po drodze chcę się realizować, zdobywać doświadczenie, spełniać marzenia i Wam o tym opowiedzieć na blogu.

Follow Snow Leopard

Witajcie na blogu projektu Follow Snow Leopard. Jak nazwa wskazuje jego celem jest zdobycie „Śnieżnej Pantery”. Jest to odznaczenie jakie otrzymuje się za zdobycie pięciu szczytów siedmiotysięcznych niegdyś należących do byłego już ZSRR. Są to Pik Lenina 7134m n.p.m, Pik Korżeniewskiej 7105m n.p.m, Pik Komunizma 7495m n.p.m, Khan Tengri 7010m n.p.m oraz Pik Pobiedy 7439m n.p.m. Szczyty te położone są w górach Pamiru oraz Tien-Szanu, znajdujących się w Azji Środkowej. Realizację projektu rozpocząłem w 2014 roku od wyprawy na Pik Lenina. I to właśnie na jego szczycie tak naprawdę zrodziło się we mnie marzenie zdobycia wszystkich szczytów „Śnieżnej Pantery”. Od tego czasu wszystkie moje plany podporządkowane są właśnie temu celowi. Na tym blogu dowiecie się jak przygotowuję się do poszczególnych wypraw na każdy z wierzchołków i jak mi idzie ich zdobywanie.

Wyprawa na małe K2

Pochodzę z Jury Krakowsko-Częstochowskiej – skałki, góry, trekkingi, wspinaczka… wszystko to pojawiło się w moim życiu bardzo naturalnie. Były Tatry, były Alpy, były góry Norwegii… a górski głód wciąż niezaspokojony, stąd moje najbliższe plany wyjazdu na Chan Tengri, Pik Pobiedy, a docelowo w Himalaje. I o tym właśnie rzecz będzie…

Recent Posts

Show All (7)

Gasherbrum I&II Traverse

Pełen trawers obu ośmiotysięcznych wierzchołków masywu Gasherbrum nie udał się jeszcze nigdy. Najbliższymi celu byli w 1984 roku Reinhold Messner i Hans Kammerlander wspinając się w kierunku GII=>GI. Kolejną próbą, podjętą w 2008 roku w przeciwnym kierunku, był projekt Piotra Morawskiego i Petera Hamora. Trudne warunki pogodowe na Drodze Hiszpańskiej i 10 dniowa walka o zdobycie Gasherbruma I spowodowała, że himalaiści po zdobyciu szczytu zeszli drogą normalną do bazy i po kilku dniach drogą normalną weszli na Gasherbrum II, zdobywając tzw. „Dualheadera”. Więcej zaawansowanych prób nie odnotowano, co jest dla nas tym większym wyzwaniem.

Recent Posts

Show All (5)

Recent Posts

Show All (10)

Oliwia się wspina

"Oliwia sie wspina" czyli blog o dziewczynce która zakochała się w górach ...z wzajemnością. Zapraszamy na bloga niespełna 7-letniej Oliwii, która opowie Wam o górach z dziecięcej perspektywy. Pomogą jej w tym oczywiście rodzice :)

Recent Posts

  • There are no posts

Blog Marcina Tomaszewskiego

Witajcie na moim blogu! Od dziś zamieszczać będę w tym miejscu przeróżne ciekawostki związane z moją górską aktywnością. Czasami wrócimy do dalszej lub jeszcze dalszej przeszłości aby wyciągnąć z niej zapomniane już, nawet przeze mnie historie. Jeśli chodzi o terazniejszość to również będę miał o czym pisać...

Recent Posts

Show All (4)

Everteam 2017

Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań. Jesteśmy parą podróżników i górskich zapaleńców. W przyszłym roku pragniemy sięgnąć po marzenia zlokalizowane na wysokości 8.848 m n.p.m. na szczycie MOUNT EVEREST!

Bezpieczna droga w góry

Blog o tym jak bezpiecznie przygotować się do wspinania; czy warto wziąć udział w kursie wspinaczkowym; jak stać się częścią środowiska; czy nadajesz się do wspinania; ile to kosztuje i czy jest to bezpieczne. Profesjonalnie, konkretnie i rzeczowo opowie Grzegorz Mróz, instruktor wspinaczki skalnej Polskiego Związku Alpinizmu.

Ślepa Furia i Ruda - czyli jak zrealizować Euro Summits Adventure i nie zwariować

Zapraszamy do śledzenia bloga relacjonującego realizację ostatniego etapu projektu Euro Summits Adventure, czyli Korony Europy przy tym przygód wynikających ze zderzenie dwóch światów - świata biznesu, szpilek i ciężkich milionów prosto z warszawskiego mordoru oraz świata Ślepej Furii z Prądnika Białego - jednej z najbardziej lanserskich dzielnic Krakowa, które połączyło kilka wspólnych pasji, przede wszystkim zaś, ogromna miłość do gór oraz chęć przełamywania stereotypów, głęboko zakorzenionych w ludzkich głowach.
Jurek Płonka - człowiek orkiestra, wspinacz,wioślarz, maratończyk, narciaż, alpinista, żeglarz, nurek, masażysta, - w trakcie realizowania projektu Euro-Summits Adventure, czyli Korony Europy. Z 47 szczytów pozostało mu do zdobycia tylko 5! Projekt zamierza zakończyć w tym roku. W tym roku zamierza również zdobyć Pik Lenina 7 tysięcznik położony w Kirgistanie.
Ruda - mózg projektu Euro Summits Adventure w 2017 roku, przede wszystkim wolontariuszka o wielkim sercu i excelu w jednym palcu, miłośniczka wypraw górskich i podlaskiego folkloru, ultramaratonka, coach, przy okazji członek zarządu jednej z największych korporacji na świecie.

Ślady szusów na śniegu

Kiedy 35 lat temu pod choinkę dostałam swoje pierwsze narty jeszcze nie miałam pojęcia do czego służą, ale i tak poszłam z nimi spać. Późniejsze maszerowanie kilometrami w butach narciarskich na pólka, wielokrotne podchodzenie czy mozolne udeptywanie stoku wcale nie wydawało mi się zbyt wielką ceną za tych kilka chwil jazdy w dół. Dla nart straciłam głowę! Obecnie świat narciarstwa zjazdowego wygląda zgoła inaczej, poczynając od komfortu szybkobieżnych kanap oraz gondoli z podgrzewanymi siedzeniami i WIFI a kończąc na bezmiarze sprzętu, na którym można szusować. Zapraszam Was w podróż, w której  dni zaczynają się i kończą na stoku, zaś rok dzieli się na przed lub w trakcie sezonu narciarskiego, a większość znajomych i przyjaciół pyta, jaki jest śnieg tam, gdzie akurat jesteś :)

Rodzina w ruchu

Posiadanie małych dzieci nie oznacza siedzenia w domu. Nawet z kilkudniowym noworodkiem można wyjść na dłuższy spacer. Kochamy się ruszać! Do swoich pasji zapraszamy nasze dzieci. Chcemy zarażać chęcią życia i radością jaką daje ruch, uprawianie sportu i poznawanie świata. O tym będzie ten blog. Zapraszamy!

Maja Rudka - blog wspinaczkowy

Cześć! Jestem Maja, mam 15 lat i kocham się wspinać. Brzmi banalnie, ale na tym blogu postaram się pokazać wam jak trudno pogodzić prawie codzienne treningi, naukę, życie towarzyskie, rodzinne oraz mniej istotny dla mnie, ale równie ważny sen. Zapraszam! :)

Recent Posts

Show All (12)

Samotnie przez góry Europy

Nazywam się Piotr Sudół Zimny i kocham długie wędrowki górskie. Na blogu będziecie mogli śledzić je na bieżąco. Swoim podróżom podporządkowuję w zasadzie wszystko. W końcu swojej miłości trzeba się poświęcić całkowicie.

Recent Posts

Show All (15)

Pod szczytem

Blog skierowany jest głównie do osób początkujących w tematyce górskiego trekkingu,które zaczynają realizować swoje górskie marzenia. Znajdują się na nim relacje wraz z opisami szlaków i punktacjami do książeczki GOT :
- z odbytych wypraw górskich w ramach zdobywania kolejnych stopni odznaki GOT, 
- z realizowania projektu Tatrzańskie Dwutysięczniki
- z realizowania projektu Turystyczna Korona Tatr,
- z  wycieczek w ramach zdobywania kolejnych koron pasm górskich w Polsce w ramach współpracy z Klubem Zdobywców Koron Górskich RP
 
Ponad to na blogu znaleźć można testy i recenzje odzieży i gadżetów outdoorowych, poradnik dotyczący trekkingu górskiego oraz map i przewodników oraz propozycje wycieczek.

Z Tulákem po górach

Góry, góry... góry !! bo o cóż innym mógłbym pisać :). W tym miejscu chciałbym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami o tej pięknej krainie, jaką są góry i cała otoczka z nimi związana z perspektywy zwykłego włóczykija.

W trekkingach, kapciach czy boso wpadajcie ;)

Recent Posts

Show All (1)

Maciek Barabasz – z życia instruktora

Cześć, mam na imię Maciek i będę na tym blogu opisywał moje instruktorskie przygody (narciarstwo, snowboard, windsurfing, kitesurfing). Poza tym chcę podzielić się praktycznymi poradami nasuwającymi mi się do głowy w czasie mojej pracy. Od czasu do czasu będziecie mogli poczytać o relacjach z wycieczek skiturowych itd. itp.

Recent Posts

  • There are no posts

Enter the summit

Mój blog dotyczy zarówno wspinaczki jak i świata podroży. Będę tu opisywał przebieg moich wypraw dodatkowo załączając materiał zdjęciowy i filmy. Zapraszam!

Mały Szlak Beskidzki rodzinnie

Czyli 137 kilometrów na szlaku! Blog o rodzinnym przejściu Małego Szlaku Beskidzkiego. Pięć osób, w łączym wieku 118 lat w osiem dni przemierzy trasę MSB. Troszkę o rodzinnym ekwipunku, ciekawych miejscach na trasie i o tym, gdzie najlepiej spać. Opis trasy dzień po dniu. Zapraszamy!

Aktualne Warunki w Górach

Najświeższe informacje z górskich szlaków, obserwacje, ciekawostki i porady, a to wszystko pod redakcją Przewodnika Tatrzańskiego - Mai Sindalskiej