Wiosna, miejmy nadzieje, że zagościła u nas już na dobre. Czas wyruszyć z dzieckiem w góry!

Nie dawno urodziłaś? Kochasz Tatry? Nie musisz siedzieć w domu;) Nawet z niemowlakiem możesz przejść bardzo ciekawe, widokowe i bezpieczne trasy.
 
Polecamy Wam dzisiaj wg nas 6 najlepszych tras w Tatrach słowackich nie tylko z niemowlakiem, ale w ogóle z małym dzieckiem.
 
Dlaczego Tatry słowackie?
Na szlakach jest zdecydowanie mniej turystów. Nie stoicie w korkach na dojeździe, a wrażenia z wycieczek – niezapomniane! Polecamy Wam przejście graniczne w Jurgowie. W odróżnieniu od Łysej Polany, w szczycie sezonu przejedziecie bez stania w sznurze aut, a widok na Tatry Bielskie – bezcenny! Przypominamy tylko, że nawet niemowlak musi mieć dowód tożsamości.
 
Planując wycieczkę, radzimy sprawdzić aktualne warunki panujące w Tatrach. Warunki zimowe mogą nas zaskoczyć o każdej porze roku.
 
W Tatrach słowackich szlaki turystyczne są zamknięte powyżej schronisk od 1.11. do 15.06. Wykaz zamkniętych szlaków można znaleźć na stronach internetowych.
 
Nawet podczas łatwej rodzinnej wycieczki warto nie bagatelizować faktu, że na Słowacji ubezpieczenie w Tatrach jest obowiązkowe.
 
Wózek + droga + krótki spacer w Tatrach = Polana pod Muraniem lub Polana Biała Woda
Nie masz całego dnia na wycieczkę? Interesuje Cię tylko asfaltowa droga na wózek? Te trasy są dla Ciebie!
 
Polana Biała Woda
IMGP3519
 
Startujemy niebieskim szlakiem z Łysej Polany, czyli przejścia granicznego między Polską a Słowacją. Samochód najlepiej zostawić na parkingu po słowackiej stronie.
Szeroka, szutrowa droga nadaje się na każdego rodzaju wózek. Do Polany Biała Woda dotrzemy po 3 km. Tu możemy odpocząć pod wiatą i podziwiać widoki na odsłaniające się szczyty Tatr Wysokich. Na polanie nie ma schroniska. Trasa jak najbardziej dla małych turystów.
IMGP3470
 
IMGP3478
 
IMGP3481
 
Polana pod Muraniem
IMGP9773
 
Od niedawna szlak z Tatrzańskiej Jaworzyny do Polany pod Muraniem jest wyasfaltowany. Idąc niebieskim szlakiem wzdłuż potoku Javorinka już po 2 km znajdziemy się na miejscu. Polana jest urokliwa. Na miejscu jest kilka ław i tablice informacyjne dotyczące m.in. geologii, można odpocząć. Warto tu przyjść też z dziećmi, które już wędrują o własnych siłach. Nie ma schroniska.
IMGP9648
 
IMGP3384
 
IMGP3410
 
IMGP3780

Coś dla miłośników długodystansowych wycieczek:
 
Dolina Białej Wody – Polana pod Wysoką
IMGP3554
 
Uważana przez niektórych za jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Również jedna z największych (ponad 10 km długości). Na Polanie Biała Woda stoi leśniczówka. Jeśli decydujemy się nocować na obozowisku taternickim na Polanie pod Wysoką, to właśnie tutaj dokonujemy opłaty za nocleg. Oczywiście trzeba mieć własny namiot.
Dalsza część szlaku ma już typowo górski charakter. Pojawia się coraz więcej kamieni na naszej ścieżce. Co jakiś czas odsłania się widok na masyw Młynarza. Czeka nas kilka niewielkich podejść. Trasa jest bezpieczna również dla dzieci, które już maszerują same. Po 9 km marszu (licząc od Łysej Polany) docieramy do Polany pod Wysoką, gdzie możemy odpocząć na drewnianych ławach. Po wejściu do lasu znajdziemy obozowisko taternickie z podestami na namioty.
 
Wycieczka dla zaawansowanych turystów. Łącznie robimy ok. 18 km. Należy pamiętać, że na całej trasie nie ma schroniska.
IMGP3530
 
IMGP3604
 
IMGP3677
 
IMGP3742
Dolina Jaworowa – mur Jaworowych Szczytów
IMGP2494
 
Startujemy z Tatrzańskiej Jaworzyny. Idziemy zielonym szlakiem. Trasa od rozejścia się szlaku niebieskiego z zielonym nie nadaje się na wózek. Warto więc zaopatrzyć się w chustę lub nosidło turystyczne dla malucha. Co jakiś czas odsłania się widok na Tatry Bielskie i Lodowy Szczyt. Dochodzimy do miejsca, gdzie ukazuje się nam potężny mur Jaworowych Szczytów.
Jest to dość wyczerpująca trasa ze względu na długość, ale nie ma stromych podejść. Cały czas idziemy szlakiem o równomiernym nachyleniu. W tej dolinie nie ma schroniska. Warto pamiętać o wzięciu czegoś do jedzenia i picia. W czasie naszej wędrówki będzie kilka ław,  przy których możemy się zatrzymać.
IMGP2253
 
IMGP2295
 
IMGP2489
 
Dolina Zadnich Koperszadów – Przełęcz pod Kopą
IMGP3596
 
Trasa jest dość wymagająca. Od Tatrzańskiej Jaworzyny do Przełęczy pod Kopą jest niecałe 9 km (szlak niebieski). Po drodze mijamy opisywaną wyżej Polanę pod Muraniem. Dalej szlak wiedzie lasem.
Następnie wędrujemy wąwozem, w którym jest zimno i chłodno, ale malowniczo. Kolejnym punktem naszej wycieczki jest polana z rzeźbami niedźwiedzi – atrakcja nie tylko dla dzieci;). Trawersujemy zbocza zachodnich Tatr Bielskich (ten odcinek jest eksponowany) i dochodzimy do Przełęczy pod Kopą. Tu siedząc na ławce, możemy popodziwiać Tatry Bielskie i Tatry Wysokie – Kieżmarski, Łomnice i Durny Szczyt. Na trasie nie ma schroniska, jest kilka miejsc (wiata, ławy), gdzie możemy odpocząć.
 
IMGP3443
 
IMGP3533
 
IMGP3584
 
IMGP3614
 
Dolina Kieżmarska – Schronisko nad Zielonym Stawem Kieżmarskim
IMGP3686
 
Naszą wycieczkę zaczynamy od parkingu Biała Woda (pomiędzy Kieżmarskimi Żłobami i Matlarami). Szlak żółty, którym wędrujemy, prowadzi nas bezpośrednio do schroniska. Do naszego celu dochodzimy po ok. 8 km. Trasa jest również bezpieczna dla małych, samodzielnych turystów.
Otoczenie schroniska ma charakter alpejski z wyróżniającą się Jastrzębią Turnią (słowacki mnich) i stawem o zielonej kolorystyce. Na trasie, jak i przy schronisku, możemy podziwiać ogrom północnej ściany Kieżmarskiego Szczytu – jednej z największych ścian w Tatrach.
DSC 8334
 
DSC 8338
 
DSCN0566
Opisane powyżej trasy, nie licząc tej do Polany Biała Woda i Polany pod Muraniem, są propozycjami wycieczek całodziennych. Niekoniecznie musimy przejść całość, może się okazać, że maluch nie da rady w trakcie ;). Nie ważne ile przejdziemy, ważne, że zrobimy to wspólnie! :)
 
Do zobaczenia na szlaku!

 

 

 

 

24-05-2017
13866