tło na_facebook

Aconcagua

Wznoszący się w południowych Andach szczyt Aconcagua (6962m n.p.m.) jest najwyższą górą na świecie znajdującą się poza Azją Centralną. Po Evereście jest drugim co do wysokości szczytem należącym do Korony Ziemi. Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza! Najbardziej przewidywalną cechą na Aconcagui jest jej nieprzewidywalność. Praktycznie przez cały czas jest bardzo wietrznie. Temperatury na wierzchołku w ciągu dnia wahają się od -35 stopni Celsjusza do +10 stopni Celsjusza. Silny wiatr powoduje obniżenie temperatury o 15 stopni, więc czasami na szczycie możemy się spodziewać, że odczuwalna temperatura wyniesie -50 stopni Celsjusza!

11 Aconcagua_East_Face_And_Polish_Glacier_Close_Up_From_The_Relinchos_Valley_Between_Casa_de_Piedra_And_Plaza_Argentina_Base_Camp

 

Lodowiec Polaków

Droga wiodąca przez wschodnią ścianę Aconcagui nosi nazwę Polish Glacier route lub Droga przez Lodowiec Polaków. Została ona wytyczona w 1934 roku przez grupę polskich alpinistów. Warunki na lodowcu są notorycznie niestabilne i nieprzewidywalne. Tą trasą będziemy próbować zdobyć szczyt, a trudności, które będą czekały na naszej drodze to Botttleneck (szyjka butelki), Rock Step (uskok sklany) oraz śnieżna grań prowadząca już na wierzchołek.  

bottleneck

Bottleneck "Szyjka butelki"

Cel wyprawy

Naszym głównym celem jest podążenie śladami pierwszych Polaków, którzy w 1934 roku wytyczyli nową drogę w zaskakującym jak na tamte czasy stylu na najwyższym szczycie Ameryki Południowej - Aconcagua (6962m n.p.m.) Trasa ta wiedzie wschodnią ścianą i na ich cześć została nazwana Lodowcem Polaków. Po wejściu na lodowiec jesteśmy zdani na niesprzyjające warunki, jakie na nim panują i nie mamy możliwości odwrotu. Dodatkowo chciałbym być najmłodszym Polakiem, który przejdzie tą drogę, a prawdopodobnie również najmłodszym Polakiem, który zdobędzie ten szczyt. Wyprawa ma też na celu spełnienie kolejnego marzenia i przygotowanie do podejmowania następnych działań w górach wysokich. Chcielibyśmy, aby czekające na nas wyzwania i trudy stawiane przez tą ambitną drogę, których zamierzamy się podjąć, zmotywowały młode pokolenie do odkrywania w sobie ducha polskiego alpinizmu oraz  były inspiracją do wyznaczania sobie w życiu celów i dążenia do ich realizacji.

 

Koszty wyprawy

- bilety lotnicze na trasie Warszawa - Mendoza: 2x4000zł = 8000zł

- koszty pozwoleń: 2x2900zł = 5800zł

- żywność liofilizowana i gaz: 2x600zł = 1200zł

- transport z Mendozy pod granice parku: narodowego 2x300zł = 600zł

- wynajęcie mułów: 2x400zł = 800zł

- noclegi w Mendozie: 2x400zł = 800zł

- kurtki puchowe: 2x1000zł = 2000zł

Łącznie: 19 200zł

 

Niestety nie jesteśmy w całości sfinansować wyprawy, dlatego każdego, kto chciałby ją wesprzeć, proszę o kontakt, za który z góry dziękuję :)


Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon: 505 378 122

Poniżej wstawiam link do pełnego projektu całej wyprawy wraz z jej planowanym przebiegem oraz członkami, w formacie PDF

ACONCAGUA 2017 POLISH EXPEDITION BY POLISH GLACIER PDF

 

20-10-2016
2392