#aktualne100na100 – Zdobyliśmy 100 szczytów w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Wielkim sukcesem zakończyła się nasza akcja „100 szczytów w 100 rocznicę”. Niemal tysiąc osób w miniony weekend wyszło w góry świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdobyliśmy 100 szczytów  w 100 rocznicę!Tatry, Zadni Granat. Fot. Elżbieta Pękała, Hubert Żywioł

We wrześniu utworzyliśmy listę 100 wierzchołków polskich i ogłosiliśmy górskie wyzwanie – zdobycie ich wszystkich symultanicznie w dniach 10-11.11.2018r. Wykaz obejmował wszystkie ważniejsze szczyty polskie oraz nawet trzy pagórki nadmorskie, aby połączyć siły z północą kraju.

Na początku do tych nietypowych obchodów fani strony podeszli nieśmiało, a my martwiliśmy się zalegającymi śniegami, ale wraz ze zbliżającym się świętem ilość zainteresowanych znacznie wzrosła, a warunki na szlakach poprawiły. Najgorętsze zapisy miały miejsce dosłownie na kilka dni przed 11 listopada, wiele osób dołączyło też już w trakcie trwania akcji, spontanicznie na szlaku lub po obejrzeniu biało-czerwonej relacji z pierwszego dnia. Pogoda uczestnikom podarowała w prezencie słoneczne dni, jednak w niedzielę solidnie wiało w Tatrach. Tylko kilka szczytów zostało zdobytych we mgle.

Słowiński Park Narodowy, Wydma Łącka. Na zdjęciu Agata, Adam, Antosia i Ania Jelińscy. Fot. Agata JelińskaGóry Stołowe, Szczeliniec Wielki. Fot. M. Dąbrowska

Akcja trwała 2 dni, zakończyła się wielkim sukcesem i ogromną radością uczestników, 100 szczytów wymienionych na liście zostało zdobytych! Wejście było zaliczane tylko po przysłaniu zdjęcia z plakatem akcji na wybranym wierzchołku. Uczestnicy zabrali ze sobą na wycieczki nie tylko znak akcji – mieli również flagi, koszulki, szaliki, balony, wszystko oczywiście w barwach narodowych. Przysłane zdjęcia wyglądają bajecznie i można je oglądać na stronie. Na wielu szczytach został odśpiewany hymn Polski.

Zamysłem naszym było obsadzenie każdego szczytu dwoma grupami, w celu zwiększenia szans na zdobycie wszystkich punktów na górskiej mapie wydarzenia. Jednak sukces akcji dosłownie wisiał na włosku, gdyż nie wszyscy zadeklarowani dali radę wybrać się w góry w tych dniach. Aż na 8 szczytów weszły pojedyncze grupy, a na 2 z nich po jednej osobie!!

W górskich obchodach i wyzwaniu „100 szczytów w 100 rocznicę” udział wzięło i udokumentowało wejście ponad 900 osób. Przyznajemy, że ogromne zainteresowanie akcją nas zaskoczyło, ale Admince udało się nad tłumem zapanować medialnie i każdy zdobywca pojawił się na fanpejdżu strony Aktualne Warunki w Górach. Najwięcej osób, bo aż 68, weszło na Rowokół (115m npm) w Słowińskim Parku Narodowym, najmniej, bo po jednej - na Rabią Skałę (Riabą Skałę) w Bieszczadach i najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Lackową.

Bieszczady, Połonina Wetlińska. Na zdjęciu: Łukasz Rydzik, Ewa Sobiło

Akcja objęła swym zasięgiem naturalnie również Podhale i Tatry. Gubałówkę zdobyły 3 osoby, (pieszo!), a w Tatry wybrało się aż 119 turystów zdobywając wspólnie 23 szczyty, w tym Rysy. Najwięcej osób zdobyło Szpiglasowy Wierch (13), a najmniej Starorobociański Wierch (2).

Osoby, które wzięły udział w akcji nie kryją swej radości i satysfakcji z uczestnictwa w tak ciekawym wyzwaniu, a my już zapowiadamy kontynuację akcji w 2019r., na którą serdecznie już dziś zapraszamy.

Pieniny, Wysoki Wierch. Na zdjęciu Karina Komperda, fot. Justyna Kuraś-KacperskaGorce, Turbacz. Fot. Marta Strzałka

avatar
0
14 listopad 2018, 00:32
Aktualne Warunki w Górach