Nasze patrzenie na wspinanie zmieniło się, kiedy pojawiły się dzieci. Zaczęliśmy zwracać uwagę nie tylko na samą skałę, ale i otoczenie – musi być przyjazne dla malucha. Następna analiza nastąpiła, kiedy dzieci zaczęły dzielić z nami pasję.
 
Patrzymy na daną drogę oczami małego wspinacza. Małego wspinacza tzn. 4-5 latka, który powinien przejść drogę bez większych przeszkód, żeby się nie zrazić.
 
IMGP5357
Nie każda łatwa droga  (III-V) się nadaje. Drogi o tej samej wycenie nie są sobie równe. Jedna może mieć trudny start, inna np. za dalekie odległości pomiędzy dobrymi stopniami czy chwytami ;)
A przecież nic tak nie motywuje, szczególnie początkujących wspinaczy, jak przejście całej drogi!
Dlatego cały czas szukamy :). Dziś prezentujemy Wam trzy drogi w różnych rejonach. Drogi, które mają łatwy start i duże stopnie. Oczywiście to, że nasze dziecko przeszło je od razu, nie znaczy że inne też przejdzie. Każdy maluch jest inny. W każdym razie polecamy na start!
Kto wie, może będzie z tego jakiś cykl?
 
„Bob Budowniczy”
 
Obita droga w Dolinie Brzoskwinki na Żmijowej Skale o trudnościach trójkowych. Linia ma 7 metrów. W tym momencie skała, jak i większość w dolinie dość mocno zarasta. Może warto przypomnieć sobie o tym rejonie i pozwolić żyć wspinaczkowym życiem?  :)
 
IMGP7809
 
IMGP7813
 
Bez nazwy
 
Trójkowa droga na Gołej. W topo na „Portalu Górskim” pod numerem 1 na zachodniej ścianie. Jak to bywa z drogami na własnej na Jurze, zarośnięta i zapomniana. A droga, jak i te obok na własnej (IV+ i III), przyjazne dla dzieci. Nawet 3-latki nie mają z nią problemu. Wszystkie trzy mają 10 metrów.
 
IMGP4673
 
IMGP7468
 
„Zejściowa”
 
Obita droga w Słonecznych Skałach na Ostatniej. Droga o trudnościach dwójkowych, przyjemna na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką. Na Ostatniej mamy koło siebie nagromadzenie łatwych dróg III, IV i V. Rejon popularny, w sezonie jest tu tłoczno. Warto wybrać się w tygodniu.
 
IMGP6763
 
IMGP6776
 
Do zobaczenia w skałach!
 
Rodzinne wspinanie jest fajne!
17-08-2017
5178