Korona Beskidu Wyspowego KZKG RP: Na Mogielicę i Krzystonów z Jurkowa

W ramach poniższej wycieczki zdobyć możecie dwa szczyty Korony Beskidu Wyspowego Klubu KZKG RP: Mogielicę (1171 m n.p.m.) oraz Krzystonów (1012 m n.p.m.).

Mogielica jest także szczytem, zaliczonym do Korony Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich oraz do Korony Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich Klubu KZKG RP.

Jest to również najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczony do Korony Gór Polski.

Wycieczkę rozpoczynamy w Jurkowie, zostawiając samochód na przykościelnym parkingu. Cała zaplanowana trasa liczy około 13 km, a czas jej przejścia to 5 godzin. Do czasu i ilości kilometrów przedstawionych na poniższej mapie, należy doliczyć około pół godziny. Czas ten będzie nam niezbędny, aby z miejscowości Półrzeczki gdzie zejdziemy, wrócić ponownie do Jurkowa po pozostawiony samochód.

12IMG 4823

Na Mogielicę wybraliśmy się jako uczestnicy XIX Wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Wpis bezpośrednio jej poświęcony przeczytacie tutaj. Wśród pozostałych 334 osób, które nam towarzyszyły znalazła się Magda z bloga Szczęśliwy Włóczykij, którą „zgarniamy” po drodze do Jurkowa, wraz z siostrą Kasią. Był to więc wypad jak najbardziej zorganizowany.

12IMG 4845

5- cio kilometrowe podejście niebieskim szlakiem, zajmuje około 2,5 godziny. Jest lekkie, przyjemne i miejscami bardzo widokowe. To tylko 660 metrów przewyższenia. Początkowo idziemy główną asfaltową drogą i przechodzimy obok tutejszych zabudowań. Większość trasy wiedzie przez las. Przewidując warunki na szlaku, założyłam stuptuty. Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę, ze względu na dużą ilość błota. Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

12IMG 4890

12IMG 4893

12IMG 4903

Nie sądziłam, że w Beskidzie Wyspowym będę podziwiała takie panoramy jak na powyższych fotografiach. Byłam przekonana, że jest to niewinne i niezbyt atrakcyjne pasmo. Jednak mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że bardzo się myliłam. Jest niezwykle malownicze i bardzo mi się spodobało.

Im bliżej szczytu tym śniegu było coraz więcej. Na prawdziwą wiosenną kreację szlaku trzeba jeszcze poczekać. Zanim staniemy na Mogielicy, docieramy na rozległą Polanę Cyrla. Jest to druga co do wielkości polana w Beskidzie Wyspowym. Roztaczają się z niej naprawdę niesamowite panoramy. Zostałam zaczarowana i zahipnotyzowana. Nie przesadzę, mówiąc, że tego dnia, zobaczyłam jedne z piękniejszych beskidzkich panoram, jakie do tej pory dane mi było widzieć.

12IMG 4937

12IMG 4940

12IMG 4942

12IMG 4949

Po nacieszeniu oczu, rozpoczynamy dalsze,ostateczne podejście przez las. Robię pamiątkowe zdjęcie przy tablicy rezerwatu przyrody i ruszamy. Ten odcinek jest miejscami śliski, ze względu na zalegający jeszcze śnieg. Nie wyciągamy jednak raczków, gdyż nie są one aż tak niezbędne.

Na szczycie Mogielicy znajduje się ostatnia stacja Drogi Krzyżowej oraz 20 – to metrowa wieża widokowa, na którą oczywiście obowiązkowo wychodzimy. Stopnie są strome. Trzeba więc zachować ostrożność. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem z jego przełamaniem i wyjściem na górę. Tym bardziej, że wieża nie jest całkowicie obudowana, co widać na poniższym zdjęciu. Warto się pomęczyć, gdyż roztaczają się z niej świetne panoramy. A pogoda tego dnia była rewelacyjna. Taką sobie wymarzyłam :).

12IMG 4954

12IMG 4964

12IMG 4967 

12IMG 4970

12IMG 4975

 Mogielica jest kolejnym 15-tym szczytem, który dopisujemy do projektu „100 szczytów na 100-lecie Niepodległości”.

Specjalnie z okazji wspomnianego projektu, zaprojektowałam flagę, która będzie towarzyszyła mi podczas kolejnych wypraw w tym roku. Przyznam, że budziła ona spore zainteresowanie turystów i padały liczne pytania. Nie obyło się od życzeń powodzenia i aprobaty dla rocznicowej inicjatywy. Widać, że wiele osób wspiera i interesuje się tego typu działaniami, promującymi turystykę górską.

12IMG 4987

Obok tabliczki z nazwą szczytu znajdziecie skrzyneczkę Korony Gór Polski z pieczątką, którą oczywiście przybijam w książeczce GOT oraz książeczce potwierdzeń Klubu KZKG RP.

12received 1818515734877291

 Na Mogielicy znajduje się także krzyż. Dokładnie umieszczony jest on nad polaną podszczytową. Został wzniesiony w 50 rocznicę wędrówki w to miejsce ówczesnego księdza Karola Wojtyły. Na pamiątkowej tablicy widnieją słowa „Wobec piękna gór czuję, że On jest i zaczynam się modlić”. Jest to świetny punkt widokowy. Spod krzyża roztaczają się przepiękne panoramy na Tatry i Gorce.

12IMG 4998

12IMG 4996

 Z Mogielicy schodzimy niebieskim i żółtym szlakiem do Przełęczy Pod Małym Krzystonowem, gdzie docieramy w ciągu pół godziny. Na zejściu raczki były przydatne w kilku miejscach ze względu na oblodzenie szlaku. Idziemy przez Polanę Stumorgową – największą i najpiękniejszą w Beskidzie Wyspowym. Znajduje się ona na grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, do którego zmierzamy.

12IMG 5018

 Z Polany Stumorgowej rozpościerają się wspaniałe panoramy na pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, Pieniny, pasmo Lubania w Gorcach i pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego. Jeśli pogoda Wam dopisze, możecie liczyć również na świetne panoramy na Tatry i Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. Ciekawie prezentuje się również wieża widokowa na Mogielicy.

12IMG 5008

12IMG 5010

Na polanie znajdują się drewniane ławki i stoliki, gdzie możecie odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody.

Szlakiem żółtym wędrujemy na Krzystonów. Podejście jest dosyć męczące i strome. Przechodzimy przez podwójny grzbiet: Mały Krzystonów i Krzystonów. Na szczytach nie ma tabliczek z konkretną nazwą szczytu. Jest natomiast tablica informująca o tym, że znajdujemy się na osuwiskowym podwójnym grzbiecie na Krzystonowie. Ten odcinek trasy wiedzie przez las. Nie liczcie więc na jakiekolwiek widoki.

12IMG 5057

12IMG 5062

Z Krzystonowa schodzimy zielonym szlakiem do miejscowości Półrzeczki. Zajmuje nam to około godziny. Idziemy przez las, brodząc miejscami w błocie po kostki. Widoków znów brak. Szlak jest w wielu miejscach bardzo mocno oblodzony.

12IMG 5071

Z Półrzeczek w około pół godziny (asfaltową drogą wzdłuż Łososiny) docieramy wprost na parking do Jurkowa.

12IMG 5095

Beskid Wyspowy spodobał mi się do tego stopnia, że niebawem z pewnością powrócę w te rejony.

 Zapraszam Was do subskrypcji prowadzonego przeze mnie bloga:

 www.podszczytem.pl

 oraz do polubienia facebookowej strony: https://www.facebook.com/podszczytem/

 

Z górskim pozdrowieniem,

Edyta Mikoś

 

avatar
0
12 kwiecień 2018, 18:49
Edyta Mikoś