Łatwiejsza droga na Rysy - słowacki szlak

W poprzednim tekście rozdwoiłam się i potroiłam, aby uargumentować, że obieranie Rysów za cel pierwszej tatrzańskiej wycieczki jest pomysłem jeśli nie fatalnym, to chociaż mocno niefortunnym. Zakończyłam jednak swe wywody tajemniczym: "No chyba że..."

Teraz rozwijam:
No chyba że wybierzemy szlak słowacki. 

 

portal g 4

Przez wierzchołek Rysów przebiega granica. Dokładniej, to przez jeden z wierzchołków, ten, który znamy z podręczników geografii, liczący sobie 2499 m wysokości n.p.m. Same Rysy w rzeczywistości są o 4 metry wyższe, tyle że wierzchołek najwyższy należy już w całości do Słowacji. To tak w ramach ciekawostki. Istotniejsze w kontekście tematu trudności wycieczek na Rysy jest to, że od południowej strony, czyli przez słowacką część Tatr, też prowadzi szlak na ten szczyt.

 

portal g 6I wszystkim się właściwie od polskiej trasy różni. To wciąż wymagająca kondycyjnie, długa wycieczka (ale tu schronisko mamy godzinę pod szczytem, zamiast godzin niemal czterech), jednak nieporównywalnie łatwiejsza.

 

portalg 5Przewyższenie rozkłada się tu trochę bardziej na długie podejście. W Polsce mamy delikatnie wznoszący się asfalt, potem kawalątek spaceru brzegiem stawu, a dalej już w zasadzie ostre napieranie do góry. U naszych sąsiadów wygląda to nieco łagodniej, wysokość zdobywa się bardziej niezauważalnie, przewędrowując długie doliny, a sam atak szczytowy od Chaty pod Rysami nie męczy już aż tak strasznie. Jedyne łańcuchy na trasie znajdują się jeszcze przed schroniskiem, pomagając w przejściu krótkiego odcinka, który może być lekko problematyczny zwłaszcza przy deszczu lub oblodzeniu. Dalej już są zupełnie, ale to zupełnie niepotrzebne.

 

portal g 2

 

portal g 3

Niepotrzebne dlatego, że aż pod same wierzchołki dochodzimy czysto trekkingowo, na nóżkach, bez potrzeby używania rąk (to, co mamy na szlaku od strony północnej nazywa się scramblingiem). 

 

portal g 7

 

W ogóle Rysy od Słowackiej strony wyglądają jak zupełnie przyjazna, usypana z kamieni kopułka. Tamtejszy szlak z bliska też nie zaskakuje - ścieżka wiodąca szerokim kamiennym polem. Przepaści doszukać się można dopiero na szczycie. Trudności też brak.

 

portal g 8Nie namawiam bynajmniej do bagatelizowania tego szlaku. To wciąż Tatry, grawitacja działa nawet na łatwych ścieżkach i nie potrzeba głębokich otchłani, by się gdzieś stoczyć i zrobić sobie krzywdę. Warunki pogodowe mogą tu zaskoczyć, jak i wszędzie. A i brak odpowiedniego przygotowania, może boleśnie dać znać o sobie.

 

portal g1

Jednak, jeśli już czujemy, że musimy iść na te Rysy właśnie, i że nic innego nas nie zadowoli, gdy tymczasem nasze tatrzańskie portfolio świeci pustkami - wybór słowackiego szlaku będzie zdecydowanie rozsądniejszą opcją.

 

portal g 9

 

avatar
0
27 sierpień 2015, 14:59
Małgorzata Nowakowska