Dzik jest dziki, dzik jest zły, 
Dzik ma bardzo ostre kły. 
Kto spotyka w lesie dzika, 
Ten na drzewo szybko zmyka.

Znam tę rymowankę od... Właściwie to nie pamiętam od kiedy. Dzik we wspomnieniach z dzieciństwa (pewnie nie tylko moich) jawił się jako symbol wszystkiego co złe. Istny diaboł gór i lasów. Każda wyprawa wymagała wyposażenia się w tonę uzbrojenia, które zapewniało nam możliwość walki z bestią, gdyby ta postanowiła nas zeżreć. Każdy łepek z podstawówki słyszał wtedy historie o ćwiartowaniu ludzkich zwłok i rzucaniu ich świniom na pożarcie, aby zatuszować zbrodnię. Skoro więc cywilizowanym świniom smakowali ludzie, to tym bardziej ich dzikim pobratymcom. Rodzice straszyli dzikami dzieci, rozrabiające na spacerze. Myśliwi z kolei przerzucali się opowieściami o co raz to większych odyńcach, którym stawili czoła w epickim boju na śmierć i życie. Wniosek wypływał z tego jeden. Dzik to krwiożercze monstrum, zamieszkujące najmroczniejsze zakamarki lasu, polujące na ludzi, siejąc w ich sercach paraliżujący strach.

329433909 1_644x461_zimowy-pejzaz-mysliwski-dzik-dziki-psy-polowanie-mysliwego-na-prezent-zielona-gora

Do dziś pamiętam naszą twierdzę w sercu lasu. Wały usypane z ziemi i gałęzi, oplecione jeżynami- naturalnym substytutem drutu kolczastego. Wewnątrz szałasy, a w nich cały arsenał. Łuki, siekiery, nawet tarcze i miecze. Wszystko na wypadek konieczności odparcia zmasowanego ataku armii dzikich świń.

Przełom w postrzeganiu przez nas tych sympatycznych zwierzaków nastąpił wraz z pierwszym spotkaniem.

Było słoneczne popołudnie. Siedzieliśmy na zwalonym pniu, pośrodku brzozowego lasu. Nieuzbrojeni, z dala od naszych okopów.
- Dzik- wyszeptał znienacka Michał, zamierając w bezruchu.
Obróciłem się i ujrzałem całą rodzinkę świniaków. Na przedzie odyniec, za nim trzy warchlaki, a na końcu locha. Jak powszechnie wiadomo locha + warchlaki = pewna śmierć. Zdążyłem tylko krzyknąć
- Locha z młodymi!
Kazik w tym czasie robił już życiówkę w biegach przełajowych i powoli znikał za horyzontem.
Zerwaliśmy się za nim, nie oglądając się za siebie. Niespodziewanie plecak Michała, mając gdzieś prawa fizyki, przeleciał mu nad głową, zmuszając go do awaryjnego lądowania twarzą w ściółce.
Zamarłem, stając przed największym wyborem moralnym życia. Zostać i osłaniać kompana, czy ratować własną skórę. Postanowiłem się zatrzymać i wtedy to zobaczyłem. Dziki spłoszone, uciekały w przeciwnym kierunku! Mit leśnej bestii w jednej chwili legł w gruzach.

W późniejszych latach wielokrotnie spotykałem na swojej drodze te pocieszne zwierzaki. W lasach i górach prawie zawsze schodziły mi z drogi, czasem tylko parskając złowieszczo spośród gęstych zarośli. Jeden z nas miał nawet na podwórku małego dzika, który sam przypałętał się do wsi. Zachowywał się jak pies.

Nie taki dzik straszny, jak go malują.

27-02-2016
4635