Pierwsze kroki w pionie

Wspinanie to przepiękny, bezsensowny sposób spędzania wolnego czasu… W tej „definicji” brakuje jednego zdania. Cytując mistrza – …w przepięknych okolicznościach przyrody”.

16106373 1202576746498137_1264794808_o_copy

Problem w tym, że robiąc to jako samouk lub ucząc się od znajomych, których wiedza jest często niemożliwa do zweryfikowania, te okoliczności przyrody mogą okazać się np. salą operacyjną pobliskiego szpitala.  Książki będące podręcznikami wspinaczkowymi już dawno nie uzyskują  rekomendacji ze strony Polskiego Związku Alpinizmu. Ilość bzdur i błędów jest tam tak duża, że w ramach korekty należałoby napisać zupełnie nowy podręcznik. Rzecz ma się podobnie, kiedy wykładnią naszej wiedzy będą teorie głoszone przez 12 letnich „speców” z forów wspinaczkowych o nicku „skalny ekspert”, „pogromca szczytów”, „góromaniak”, „ ale lipa”, „wspinacz z mordoru”, „kloaka i paka”.  Jeśli boli Cię ząb, to wybierasz dentystę, który ukończył „weekendowy kurs dentystyczny” i na swoim blogu opowiada o wyższości metafizycznego bólu narodzin wszechświata w pierwszej nanosekundzie stworzenia nad sedymentacją muflonów? Czy też chcesz iść na profesjonalny zabieg do mistrza w swoim fachu? Jesteś wolnym człowiekiem i sam decydujesz ale pamiętaj… Zęby i życie masz tylko raz.

IMG 8152

Czytając życiorysy znanych ikon świata wspinaczkowego, znajduję jeden wspólny mianownik. Niezależnie, czy jest to nazwisko Abałakow, Bonington, Osman, Kukuczka, Rutkiewicz, Wielicki, Kurtyka, Malory, każdy z tych Wielkich Mistrzów był lub jest członkiem klubu wysokogórskiego. Moim zdaniem to najlepszy sposób, by poznać środowisko i znaleźć osoby na podobnym poziomie zaawansowania. Możesz skorzystać z możliwości szkolenia i rozwoju, jakie w ramach swojej działalności statutowej daje taka organizacja. Bardzo łatwo zweryfikować umiejętności i podejście do partnerstwa wspinaczkowego członków klubu. KW organizuje obozy wspinaczkowe, kursy, warsztaty, wykłady, pokazy. Uzyskasz kompendium wiadomości od profesjonalistów w każdym nurtującym Cię temacie w zakresie działalności górskiej.

IMG 6692

Kolejną możliwością edukacji wspinaczkowej jest znalezienie na własna rękę szkoły wspinania, która oferuje kurs spełniający Twoje preferencje. Jednak musisz sam podjąć decyzję i nie jest to łatwe. Musisz przebrnąć przez strony z efektownymi zdjęciami, różną czcionką, czy pozornie atrakcyjną ceną 299 zł. Po przejrzeniu kilku stron zapewne masz już dosyć, zanim dotrzesz do merytorycznych wiadomości. No cóż, takie są zasady prowadzenia „gry rynkowej w kapitalistycznym świecie”. Przecież chcesz wybrać raz, a dobrze i przeżyć przygodę, której możesz nie przeżyć.

IMG 0814

W następnej części  postaram się opisać rodzaje dostępnych kursów wspinaczkowych. Który kurs wybrać w zależności od Twoich celów oraz dlaczego nie ma „Kursów na Mnicha” – chociaż padają takie zapytania. A może jest coś, o co chciałabyś/chciałbyś zapytać w temacie kursu wspinaczkowego?

avatar
0
15 luty 2017, 14:56
Grzegorz \"Gelo\" Mróz