Polish Elbrus & Kazbek 2016 Expedition

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Portal Górski objął patronatem medialnym wyprawę Kajetana Burzeja „Polish Elbrus & Kazbek 2016 Expedition”. Wydarzenie jest na swój sposób czymś niesamowitym. Dlaczego?

elbrus kazbek 1 s

Kajetan ma zaledwie 17 lat, a na swoim koncie takie szczyty jak Mont Blanc, Grossglockner oraz skompletowaną Wielką Koronę Tatr (dokonał tego mając lat 15). Teraz rozpoczyna zmagania w górach Kaukazu w drodze po Koronę Ziemi. Będziemy na bieżąco relacjonować jego działania. Tymczasem Wy, drodzy czytelnicy macie możliwość wsparcia projektu Kajetana za pomocą portalu crowdfundingowego (polakpotrafi.pl).

O wyprawie:
Nazywam się Kajetan Burzej, mam 17 lat. Mieszkam w Andrychowie. Przygodę z górami rozpocząłem w 2010 roku wejściem na Rysy. Należę do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku Białej. W 2014 roku w ciągu 7 miesięcy zdobyłem Wielką Koronę Tatr, czyli 14 tatrzańskich szczytów przekraczających wysokość 8000 stóp. Część z tych szczytów zdobyłem zimą (Gerlach, Lodowy Szczyt, Baranie Rogi, Rysy, Kończysta, Durny Szczyt, Łomnica). Na początku lipca 2015 roku przeszedłem Drogę Północną na Mięguszowieckim Szczycie Wielkim. 28. lipca 2015 roku stanąłem na najwyższym szczycie Alp – Mont Blanc (4810 m n.p.m.), a 14. września na dachu Austrii – Grossglockner (3798 m n.p.m.). Wszystkich tych osiągnięć, razem ze mną, dokonał mój tata – Janusz. Moim marzeniem jest zdobycie Korony Ziemi. Aktualnie przygotowuję wyprawę w Kaukaz na Elbrus oraz Kazbek.  

Elbrus
Elbrus jest najwyższym szczytem Kaukazu, a zarazem całej Rosji i wznosi się na wysokość 5642 m n.p.m. Położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii w Rosji niedaleko granicy z Gruzją. Przez alpinistów przyjmujących inne granice Europy (grań główną Kaukazu) niż Międzynarodowa Unia Geograficzna i zdobywających Koronę Ziemi to Elbrus, a nie Mont Blanc, uważany jest za najwyższy szczyt Europy, dlatego też będzie on naszym głównym celem tej wyprawy.

Kazbek
Kazbek to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu na granicy Gruzji z Rosją o wysokości 5033 m n.p.m., położony we wschodniej części centralnego Kaukazu. Kazbek leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus, ale jest szczytem technicznie trudniejszym od Elbrusa. Jest drzemiącym wulkanem zbudowanym z law trachitowych. Ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu. Pozostałością działalności wulkanicznej są dziś wyziewy gorących gazów na północnych stokach góry (solfatary). Ze stoków Kazbeka spływają liczne lodowce o łącznej powierzchni 135 km². Po stronie gruzińskiej znajduje się lodowiec Gergeti, zwany również Ordzweri.

Naszym głównym celem jest zdobycie Elbrusa (5642m n.p.m.), który jest jednym z 9-ciu trofeów Korony Ziemi, które w przyszłości chcemy skompletować. Gdy pogoda będzie sprzyjająca, zaaklimatyzowani już na Elbrusie, aby wykorzystać czas, przedostaniemy się pod stoki Kazbeka (5033m n.p.m.) z zamiarem jego zdobycia. Jest on szczytem zdecydowanie trudniejszym od Elbrusa. Kazbek nie jest zbyt często odwiedzany i nie ma tam tak oczywistej drogi, jak na Elbrus. Przy wytyczaniu trasy na lodowiec, przy przejściu przez niego i potem w drodze na szczyt, często jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Wyprawa ma też na celu przygotowanie do dalszych ekspedycji w Andy, Pamir, Himalaje oraz zdobycie Korony Ziemi. Chcę również mocno promować turystykę wysokogórską i aktywny tryb życia wśród młodzieży, ponieważ sam jestem 17 –letnim, najmłodszym uczestnikiem i organizatorem wyprawy.

Wyprawa odbędzie się w okresie od 21 czerwca do 7 lipca 2016 roku. Pierwszego dnia wylecimy z Krakowa do Warszawy, a następnie do Mineralnych Wód w Rosji. Stamtąd dostaniemy się do Terskola - miasteczka położonego u stóp Elbrusa. Następnego dnia zgłosimy nasze wyjście w góry i uzupełnimy zapasy przed zdobywaniem szczytu. Kolejne cztery dni to akcja górska, połączona z aklimatyzacją na Elbrusie. Siódmego dnia przejedziemy do Gruzji, do miejscowości Stepancminda (Kazbegi), która położona jest pod Kazbekiem. Następne trzy dni będziemy działać na Kazbeku. Ostatni dzień to przejazd na lotnisko i powrót do Polski. W rezerwie mamy 5 dni, które wykorzystamy w razie załamania pogody, lub złego samopoczucia uczestników.

Koszt wyprawy dla dwóch uczestników to około 7500zł (bilet lotniczy z Krakowa do Mineralnych Wód, wiza rosyjska wraz z ubezpieczeniem, rosyjska karta migracyjna OVIR, przejazd Mineralne Wody – Terskol, przejazd Terskol – Kazbegi, przejazd Kazbegi – Mineralne Wody, cena kartuszy z gazem, żywność, koszty rozbicia namiotu). Dzięki zarobionym pieniądzom udało nam się zebrać 3500zł. Wciąż brakuje nam 4000zł. Wszystkim, którzy zdecydują się mi pomóc, już dziś chciałbym serdecznie podziękować.

Pozdrawiam serdecznie!
Kajetan Burzej


1. Klikniesz w link: https://polakpotrafi.pl/projekt/elbrus-kazbek-2016?utm_source=projects
2. Wybierzesz nagrodę, którą chciałbyś uzyskać po zakończeniu wyprawy.
Zachęcam także do odwiedzenia mojego fanpage na facebook

Projekt wyprawy

avatar
0
23 luty 2016, 18:59
Kajetan Burzej