Lubicie Karkonosze? Urzekają swoim niepowtarzalnym pięknem i oryginalnością. Tak, a czy wiecie, że większość z Was, chcąc się tam dostać, przejeżdża właśnie przez Pogórze Kaczawskie? :). Najogólniej mówiąc, Góry i Pogórze Kaczawskie rozciągają się między Jelenią Górą, Złotoryją, Jaworem i Bolkowem. To nieco zapomniana, ale bardzo ciekawa, pełna zabytków część Sudetów.
Polecamy Wam dzisiaj zachodnią część Pogórza Kaczawskiego. Proponowana przez nas pętla zahacza o najciekawsze perełki tego regionu.
Dzięki różnorodności atrakcji każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaznajomimy dzieci ze sztuką, pokażemy różne formy geologiczne i zdobędziemy najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego!
Poza tym Pogórze Kaczawskie to idealny region na spokojne i często samotne wędrowanie.


Startujemy z krajowej 3 biegnącej na Jelenią Górę. W Kaczorowie skręcamy na Złotoryję. Pierwszym naszym przystankiem jest
romański kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie z XIII w.

IMGP9425


Uznawany za jeden z cenniejszych romańskich zabytków w Polsce. We wnętrzu znajduje się wiele malowideł. Na uwagę zasługuje prezbiterium z licznymi malowidłami o tematyce zoomorficznej z XIII wieku. Zaś w nawie warto zwrócić uwagę na cykl malowideł z XIV/XV wieku przedstawiających żywot św. Katarzyny Aleksandryjskiej czy św. Krzysztofa.
Kościół można zwiedzać przez cały rok (w okresie wiosennym i jesienno-zimowym po wcześniejszym umówieniu). Na miejscu możemy skorzystać z przewodnika, który oprowadzi nas po kościele, a także nabyć interesujące materiały o regionie. Przy kościele jest parking.

IMGP9433

IMGP9457
Za Świerzawą w miejscowości Sędziszowa zatrzymujemy się by zobaczyć
Organy Wielisławskie

IMGP9510
Samochód zostawiamy na parkingu przy Młynie Wielisław i stąd idziemy ok. 0,5 km wzdłuż Młynówki. Droga jak najbardziej na wózek :). Warto zobaczyć ten pomnik przyrody, gdyż odsłaniające się słupy skały są zbudowane z porfiru. Całość tworzy niesamowity widok. Przy Organach są ławki pod zadaszeniem - miejsce na odpoczynek i schronienie np. przed upałem :)

IMGP9485

IMGP9491

IMGP9530

IMGP9549

IMGP9571


W drodze powrotnej warto zajrzeć do Młyna Wielisław, szczególnie jeśli jesteśmy głodni. Na naszej trasie mało jest punktów gastronomicznych. Obiad będziemy mieli jeszcze okazję zjeść w Restauracji Złoty Las w Nowej Ziemi. Obydwie restauracje są wyposażone w plac zabaw :)
Następnie zatrzymujemy się w Jerzmanicach Zdroju na parkingu przy stacji kolejowej, by zobaczyć
Krucze Skały

IMGP9689


To potężny mur z piaskowca, którego ściany mierzą do 27 metrów. My tylko spacerujemy, ale warto przyjechać tu na wspinaczkę! Lubicie wspianć sie w rysach? Te uznawane są za najpiękniejsze i najdłuższe w Polsce.
U podnóża skał znajduje się Skalne Żródełko. Całość jednak dość zaniedbana....a szkoda.

IMGP9657

IMGP9625

IMGP9698

 Zarówno Organy Wielisławskie, jak i Krucze Skały to dawne kamieniołomy.

Jedziemy dalej przez Pielgrzymkę i Proboszczów do Bełczyny by zdobyć
Ostrzycę - najwyższy szczyt Pogórza Kaczawskiego!

IMGP9700


Samochód zostawiamy na poboczu i zielonym szlakiem udajemy się na ten powulkaniczny stożek. Nie jest to wyczerpująca wycieczka i starszy przedszkolak powinien sobie poradzić. Jednak w przypadku młodszych dzieci warto wziąć nosidło turystyczne lub chustę. Ostrzyca to tylko, albo aż 501 m n.p.m., ale odpowiednie, wygodne obuwie i ubranie mile widziane. Na sam wierzchołek prowadzi ponad 400 kamiennych schodów z XIX wieku. W szczytowej partii Ostrzyca stanowi rezerwat florystyczno-geologiczny. Ze śląskiej Fudżijamy roztaczają się widoki na okolice.

IMGP9702

IMGP9706

IMGP9715

IMGP9726


Wycieczka będzie niezapomnianym przeżyciem dla dzieci. Od tego czasu nasz syn zaczął się interesować wulkanami. :)
Schodzimy tą samą drogą i powoli kończymy naszą wycieczkę...

11-05-2017
3241