Trochę o górskiej literaturze

Ostatnio po raz kolejny i na dłużej przyjrzałem się trzem książką naszych wielkich himalaistów. Mianowicie:

 -„Mój wybór” Krzysztofa Wielickiego pod redakcją Piotra Drożdza, Kraków 2014,

 -„Atak Rozpaczy” Artura Hajzera, Warszawa 2012,

 -„Spod zamkniętych powiek” Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego, Warszawa 2017.

 

Tak tylko dla przypomnienia:

Krzysztof Wielicki urodził w 1950 r. Jako piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Artur Hajzerzaś urodził się w 1962 r. Zginął na Gaszerbrumie I w 2013 r. Był twórcą i szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. Zdobył 6 ośmiotysięczników. Adam Bielecki natomiast (urodzony w 1983 r.) to pierwszy zimowy zdobywca Gaszerbrum I (2012 r.) oraz BroadPeak (2013 r.). Jest również zdobywcą K2 (2012) i Makalu (2011). Całą trójkę niewątpliwie łączy pasja, fenomenalne osiągnięcia, bycie tymi jednymi z najlepszych na świecie himalaistów, tymi najtwardszymi wśród najtwardszych i niezwykle zdeterminowanymi na realizację swoich celów. Jest jednak pewna różnica, która ciągle się przejawia. Wszyscy oni dorastali w innych czasach, w innej Polsce, w innych warunkach. Najstarszy jest tu oczywiście Wielicki, a najmłodszy – Bielecki. Artur Hajzer natomiast stoi pośrodku. Takie osoby jak Marek Kęsicki, Bogdan Nowaczuk, Wojtek Wróż, Rafał Chołda, Gienek Chrobak, Andrzej Czok i wielu, wielu innych z którymi zapewne wielokrotnie spotykał się Wielicki, dla Bieleckiego stanowią już tylko i jedynie legendy oraz swego rodzaju wzory do naśladowania. „Godzi” to wszystko w pewnym sensie Artur Hajzer, który niestety jak wiadomo odpadając od ściany Gaszerbruma I poniósł śmierć.  Różnice pokoleniowe wynikające z sytuacji politycznej, Zimna Wojna, sklepowe pustki, sprzęt górski i odzież, jego i jej ciężar, tzw. dewizowcy, mentalność społeczeństwa, rozumienie patriotyzmu, „wspólnej sprawy” itd., często są w pewnym sensie obce dla osób z pokolenia lat 80. (a więc i dla Adama Bieleckiego). To właśnie końcówka lat 80., lata 90. oraz czasy obecne to era GPSów, o wiele lepszej łączności, szybszej komunikacji, zniesienia niektórych barier. Różne działania podejmowane były niegdyś w imię dobra ogółu i dla „słusznej sprawy”. W dzisiejszych czasach trend ten uległ zmianie. Liczą się często indywidualne osiągnięcia, kariera osobista i sportowa.

 

Natknąłem się też ostatnio na bardzo ciekawą audiokonferencję pt. Przesuń Granicę. Jest to zapis długiej rozmowy z Markiem Kamińskim i Leszkiem Cichym o ekstremalnych wyprawach, które okazują się nie tylkoznakomitą inspiracją, ale pokazują także głębokie prawdy o naturze każdego z nas. Warto tego posłuchać choć za dostęp trzeba niestety zapłacić.

https://www.rtck.pl/sklep/wydawnictwo/przesun-granice/?attribute_pa_wersja=mp3 – a oto link do pobrania tej audiokonferencji.

 

 

Źródła:

„Mój wybór” Krzysztofa Wielickiego pod redakcją Piotra Drożdza, Kraków 2014,

„Atak Rozpaczy” Artura Hajzera, Warszawa 2012,

„Spod zamkniętych powiek” Adama Bieleckiego i Dominika Szczepańskiego, Warszawa 2017,

Internet (ogólnie).

avatar
0
18 kwiecień 2018, 19:26
Bartosz Michalak