Udało się! Szybki wypad do Katalonii w okresie poświąteczno-noworocznym, krótkie 10 dni, a jednak tyle wrażeń! Nie co dzień bowiem jest nam dane wspinać się w towarzystwie takich gwiazd jak Mina Markovic, Janja Garnbret, Domen Skofic. Te nazwiska znane mi były do tej pory tylko z relacji zawodów rangi światowej, a pierwsze dni zimowego tripa w Santa Linya upłynęły na wspinaniu właśnie w ich towarzystwie.

Santa Linya 

zdjęcie: Santa Linya to świetne miejsce do wspinania zimą (fot. Wojtek Kozakiewicz wojtekozakiewicz.com)

Ach, co to był za pokaz! Z zapartym tchem oglądaliśmy przejście Domena Skofic Fuck the System 9a, właściwie na rozgrzewkę.  Było to trochę jak support przed właściwym koncertem, bo chwilę później na arenę wkroczyły dziewczyny i tu dopiero zaczęło się prawdziwe show. Pierwsze damskie przejście Fabela par la Enmienda 9a w wykonaniu Miny i spektakularny flash Rollito Sharma extension 8c Janji, której dosłownie jednego ruchu zabrakło aby wpiąć się do wyższego łańcucha kończącego drogę za 8c+ . Przejście Domena zrobiło faktycznie wrażenie, ale jednak to dziewczyny po swojej walce otrzymały oklaski i owacje, na które bez dwóch zdań zasłużyły! Niesamowity pokaz siły i wytrzymałości, zapas, którego może pozazdrościć niejeden czołowy wspinacz i ogromna dawka motywacji, która zostanie we mnie bardzo długo.

Janja 

zdjęcie: Janja (żółta koszulka) i Mina (czerwona koszulka) w akcji (fot. Wojtek Kozakiewicz wojtekozakiewicz.com)

Czerpałam z tej motywacji  w Margalef, gdzie spędziliśmy drugą część naszego wyjazdu i gdzie, nieskromnie przyznam, 3 razy wyrównałam swój poziom życiowy OS przechodząc trzy 7b bez znajomości. Do dziś uważam, że gdyby nie pokaz kobiecego wspiniania na najwyższym poziomie w Santa Linya- mi nie udałoby się wpiąć do łańcuchów trzech 7b za pierwszym razem.

Klimaty Margalef 

zdjęcie: Klimaty Margalef (fot. Wojtek Kozakiewicz wojtekozakiewicz.com)

Jakby tego wszystkiego było mało - na wycieczkę do Margalef wybrał się w tym samym terminie również Alex Megos, który w ciągu dwóch dni rozprawił się z First Round, First Minute 9b,  First Ley 9a+ oraz FA La Ley Indignata 9a i na koniec Hostia, no PUC 8c+

W jednym z wywiadów, których Alex udzielił po tych przejściach mówi on takie zdanie, które niech stanie się puentą tej relacji:

"Don’t use for every stupid thing an excuse. There is not too short, too tall, too heavy, too warm, too wet, too humid. There is just one excuse: too weak. So don’t use excuses, try harder."

Raco de_les_Espadelles 

zdjęcie: Słoneczny sektor Raco de les Espadelles (fot. Wojtek Kozakiewicz wojtekozakiewicz.com)

04-02-2016
9427