Wicklow

Cliffy Dollin, Kilarney National Park, Wicklow Mountains, Glendalough, Kerry, Glenmalure i wiele, wiele innych nazw, pod którymi czai się ciekawostka, propozycja czy zachęta, dla osób, które zechciałyby przeżyć ciekawą przygodę, odbyć niezwykłą podróż, połączoną ze wspinaczką, dystansem, przestrzenia, swojskim klimatem wyspy Irlandii, a to wszystko w atmosferze wilgotnego klimatu atlantyckiej bryzy.
Ostatnio śledziłem ceny połączeń lotniczych z Dublinem, a jako że ostatnimi czasy koszty związane z podróżowaniem drogą lotniczą znacząco zmalały, nie było też dla mnie dużym zaskoczeniem, gdy w cenie 20 euro udało mi się znaleźć połączenie z Polski do Irlandii. Natychmiast zaświtał mi pomysł jak by tu spędzić miło wakacyjny czas. Przez głowę przewinęły się wspomnienia, które przywoływały obrazy z przeszłości np. z takich miejsc jak Dollin położone na zachodnim brzegu Irlandii, czy Kilarney NP, czy nawet banalny kawałek skały w Baliciffquarry, na której najtrudniejsza droga to Animal 7a+ , a oprócz niej kilka fajnych łatwych treningowych linii. Przed oczami ukazały się rozległe góry Wicklow przestrzeń obmytych łagodnym światłem pięknych linii łagodnie kształtujących krajobraz tej wyspy. Wehikuł czasu zabrał mnie w przeszłość, uwolnił wyobraźnię, a ta dała mu siłę napędową. Szybko jednak opadłem na ziemię, a to na skutek myśli, która raziła mnie swoją siłą niczym błyskawica. 20 euro tydzień życia:) ... oczywiście żartuję, myśl była nieco głębsza i zdecydowanie dłuższa, gdyż świdrowała moją głowę jeszcze przez wiele godzin od poczęcia. Nie będę się nią jednak specjalnie dzielił na tym blogu, uznałem, że nie warto, była ona też zdecydowanie zbyt osobista. Tak czy inaczej z jej wyklucia się wywnioskowałem, że pomysł, który zrodził się w mojej głowie niekoniecznie w mojej sytuacji może być realizowany, jednak warto się nim podzielić, bo a nuż ktoś skorzysta.

Najbliżej Dublina leżą góry Wicklow. Łatwo osiągalny cel dla tych, którzy nie dysponują większą ilością czasu. Bardzo łatwy dojazd z Dublina, dalej spore przestrzenie do przełażenia dla łazików, radość dla duszy i oka, również oddalenie i spokój, odizolowanie się od ludzi i napięcia związanego z energią i pośpiechem miejsc, które są skupiskami ludzkimi i przedmiotów, przez człowieka wytworzonych, niekoniecznie i nie do końca wiadomo w jakim celu. A tu wokół natura, z jej logiką, spokojem, zasadnością istnienia każdego pojedynczego elementu, a wszystkie razem tworzą piękno, które koi duszę.

wicklow1
Izolacja i samotność, oddalenie w tym sensie, że góry Wicklow, mimo iż położone blisko stolicy Irlandii, Dublina, nie zalane są ludźmi. Pierwiastka ludzkiego niewiele a przestrzeni jest na tyle dużo, że jeśli zejdziesz ze ścieżki, to zostaniesz samemu i tą samotnością będziesz mógł rozkoszować się długo.

wicklow2
W górach Wicklow jest przestrzeń i cisza, której zaczyna brakować w Tatrach, zwłaszcza w sezonie letnim. Ciągnie nas w góry odkład istnieje człowiek na ziemi, bez względu na ryzyko, ze względu na ich tajemniczość i potężne piękno, które trudno pojąć. Ostatnie doniesienia medialne tyko potwierdzają, że w góry ciągnie nas jak DIABLI, często nawet kosztem podstawowej refleksji i rozwagi. Przyciąga nas ten ogrom przestrzeni jak szalony:) Dlatego pomyślcie o małych, ciągle jednak dość dzikich i spokojnych górach Wicklow jako o alternatywie dla zatłoczonych Tatr, alternatywie, która pozwala połączyć kilka elementów przygody, podróży do innego świata, innego klimatu, odmienna niemalże egzotycznie perspektywa, a jednak tak bliska geograficznie.
Góry Wicklow to też ciekawa propozycja bulderowa. Obfituje w dziwaczne, często bardzo zabawne problemy bulderowe, czasem bardziej wymagające, czasem mniej. Najbardziej kojarzonym miejscem jest Glandalough. A wygląda mniej więcej tak.

wicklow3
wicklow4
wicklow5

Three From Glendalough, Co. Wicklow, Ireland from Leo McKeever on Vimeo.

W internecine można znaleźć sporo materiałów związanych z bulderami Glandalough, topo, mapy itd, w większości sklepów sportowych, gdzie można nabyć szpej, można też nabyć guide booki. Polecam też tę stronkę, która dokładnie pokazuje zagłębie Glandalough.

Góry Wicklow to spora przestrzeń, na której można znaleźć bardzo dużo problemów bulderowych, ale też spokój w przestrzeni ukryty i tereny, które wręcz wołają idź na przełaj i oddychaj głęboko, przeurocze bezpieczne manowce.

wicklow6

An Excursion to Glendalough from chris rooney on Vimeo.

avatar
0
31 lipiec 2014, 08:40
Tomek Mackiewicz