WKT - co to takiego?

korona5

Każdy, kto zaczyna interesować się Tatrami, prędzej czy później napotyka się na pojęcie ich "korony". Ktoś koronę kompletuje, ktoś o koronie marzy, ktoś ma koronę zrobioną. Pojawia się też skrót: "WKT". Którego rozwinięciem jest właśnie "Wielka Korona Tatr".

Co to takiego jest? Ano zbiór najwyższych tatrzańskich szczytów, ograniczony pewnym kryterium, o czym zaraz. Jakież to szczyty? Ano takie:

 1. Gierlach - 2665 m
 2. Łomnica - 2634 m
 3. Lodowy Szczyt - 2630 m
 4. Durny Szczyt - 2625 m
 5. Wysoka - 2565 m
 6. Kieżmarski Szczyt - 2558 m
 7. Kończysta - 2540 m
 8. Baranie Rogi - 2536 m
 9. Rysy - 2503 m (wierzchołek Słowacki!)
 10. Krywań - 2496 m
 11. Staroleśny Szczyt - 2492 m
 12. Ganek - 2465 m
 13. Sławkowski Szczyt - 2453 m
 14. Pośrednia Grań - 2440 m

korona7


Powyższa lista za wiele początkującemu turyście nie rozjaśnia, poza jednym. Tym mianowicie, że nic dziwnego, że nie wiedział dotychczas, co to ta cała korona. Poza Rysami, Gerlachem i Krywaniem, no, może jeszcze Łomnicą, cała reszta ma prawo nie wywoływać żadnych skojarzeń.

Głównie dlatego, że jest położona na Słowacji. Polski turysta, odkrywający Tatry, zapewne szybko zacznie rozpoznawać spiczastą sylwetkę Kościelca, nauczy się odróżniać Mięgusza Wielkiego od Rysów, zapamięta, że to takie zaraz za Kasprowym to Świnica. Pewnie obije mu się o uszy, że najwyższy jest Gerlach, ale to już po drugiej stronie granicy. Wszelkie pozostałe nazwy z koronnej listy brzmieć zaś dla niego mogą cokolwiek egzotycznie. A w którymś momencie mogą zacząć brzmieć też kusząco...

korona11

Dlaczego czternaście? Dlaczego zestawienie WKT urywa się na Pośredniej Grani, a nie zahacza o następnego w kolejce (i polskiego!) Mięgusza, choć wówczas "zaokrągliłoby się" ładnie do piętnastu?

Klasyfikacja tatrzańskiej korony jest pewnym ukłonem w stronę korony himalajskiej (dokładniej: Korona Himalajów i Karakorum). Na tę drugą składają się wszystkie (wybitne) ośmiotysięczniki świata. I jest ich czternaście.

korona2

To jednak nie do końca tak, że postanowiono wybrać 14 najwyższych szczytów Tatr, a pod nimi postawić definitywną krechę.

Szczyty WKT też są ośmiotysięcznikami. Tyle że mierzonymi nie w metrach, a w stopach. Każdy z należących do korony szczytów jest wybitny i przekracza wysokość 8 tysięcy stóp. No i tak się jakoś ładnie złożyło, że również jest ich 14.

Mięguszowieckiemu Szczytowi Wielkiemu do bycia "ośmiotysięcznikiem" brakuje dokładnie jednej stopy.

korona10

korona9

Na zdjęciach pojawiły się: Łomnica z Kieżmarskim, Krywań, wierzchołek Gerlacha, Baranie Rogi, krzyż na szczycie Wysokiej, Rysy.

O tym, jak tę całą koronę zdobyć - w następnym wpisie :).

avatar
0
26 październik 2015, 20:59
Małgorzata Nowakowska