Wspinaczka wydaje się być sportem (dziwnie jest nazywać wspianczkę sportem, ale niech będzie) przeznaczonym dla ludzi wyjątkowo sprawnych fizycznie i psychicznie. Ale czy może być inaczej? Jak pięknym pomysłem jest wprowadzenie do swiata wspinaczki ludzi, którzy nie mogą cieszyć się przywilejami sprawności. Dzisiaj będzie o Klubie Wspinaczkowym w Bradze (CEB) i o “Shore” Filipe Costa, czyli osobie, która jako pierwsza w Portugalii przedstawiła wspinaczkę osobom niepełnosprawnym.

ceb

Wiem, że w Poslce działają już ludzie, którzy umożliwiają wspin dla wszystkich, ale w Portugalii to pierwsza taka akcja. Kilka lat temu Shore postanowił rzucić wszystko (czyt. pracę) i założyć klub wspinaczkowy w Bradze. Działając na zasadach wolontariatu i organizacji pozarządowej zbudował małą ściankę i  swoją energią i miłością do wspinu zaczął zarażać coraz wiekszą grupę osób. Dwa lata temu spędzając wakacje w Brazylii po raz pierwszy miał kontakt z organizacjami, które pomagają  osobom niepełnosprawnym w realizowaniu się we wspinaczce. Stąd przyszedł pomysł, aby zapoczątkować taką działalność w Portugalii. Jak sam mówi (Shore) chce on wyrwać z ukrycia tych ludzi, którzy są jakby chowani, oddzielani od reszty społeczeństwa. Niestety takie są fakty mimo, że brzmi to dość brutalnie. Kiedy pomysł zaczął przeistaczać się w fakt i wszystko zaczynało nabierać kolorów Shore rozpoczął poszukiwania partnerów. I niestety było trudno, ludzie bali się, że coś może się stać, że może nie jest to najbezpieczniejszy sport itp…. I tu objawił się wspaniały zmysł marketingowy. Shore postanowił, że zorganizuje zawody wspinaczkowe i zaprosi na nie potencjalnych partnerów. Oczywiście przyniosło to pozytywne skutki. Obecnie Shore ma wiele planów i coraz więcej (choc wciąż za mało) wsparcia. Jest wspierany między innymi przez  miejscowy ratusz, uniwersytet, firmę Simond oraz chwytowo (co wywołało uśmiech na mojej twarzy) przez polską firmę TriPoint. Dzięki!!

Coraz więcej planów i coraz więcej ludzi, którzy angażują swoją energię w ten wspaniały projekt. Pierwszy Portugalski puchar we wspianczce dla niepełnosprawnych miał miejsce w lipcu. Był to zdecydowany sukces. Nie tylko dla Shore'a, ale przede wszytskim dla zawodników. Bo o nich tutaj chodzi. O ich życie, nową motywację i pasję jaką jest właśnie wspin. Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku z zawodów, który powoduje uśmiech i wzruszenie jednoscześnie :)

https://www.facebook.com/clubeescaladabraga/videos/1155605487801922/

W tym miejscu chciałabym również zakomunikować, że za rok planowane są kolejne zawody. Tym razem rozmach jest jeszcze większy i zaproszone są zespoły z innych krajów. Może ktoś chętny w Polsce?? Mam nadzieję, że tak!

Kolejnym planem jest powiększenie ścinaki na tyle, aby nie trzeba było tworzyć rozkładów wspinu dla niepełnosprawnych i reszty. Bo chodzi właśnie o pełną integrację, o to żeby jak najbardziej zniwelować różnice. Shore myśli również o zapraszaniu do Bragi wolontariuszy (w ramach EVS i Erasmus+), którzy mogliby zobaczyć jak to wszystko działa , a później dzielic się doświadczeniem w swoich krajach. Ponadto w planach jest też przeprowadzenie długoterminowego badania o tym jaki wpływ ma wspinaczka na stan zdrowia osób niepełnosprawnych. Z pewnością daję im dużo szczęścia:) Jednym z celów jest również zorganizowanie zespołu, który mógłby oficjalnie reprezentować Portugalię w zawodach wspinaczkowych, w innych krajach, w różnych kategoriach. Oglądając video z zawodów miałam łzy w oczach. Super, że są jeszcze ludzie, którzy chcą żyć dla innych. Wspinczka jest niesamowitą pasją, która odmieniła życie wielu ludzi, niech dotrze do tych którym ta odmiana jest jeszcze bardziej potrzebna. Jeśli ktoś jest zianteresowany kolejnymi zawodami to proszę śmiało kontaktować się z Shore'em przez facebookową stronkę Clube de Escalada de Braga. https://www.facebook.com/clubeescaladabraga/?fref=ts

30-11-2015
3650