Zamek Rychleby- wiedźmińskie siedliszcze

W kraju ołomunieckim, skryte pośród dziewiczych terenów Rychlebských Hor, stoją ruiny średniowiecznego zamku. Niewielu turystów wie o jego istnieniu, a jeszcze mniej decyduje się zapuszczać w te okolice...

rychleby1

Kamienne stopnie prowadzą na platformę widokową, z której podziwiać można panoramę okolicznych wzniesień. Chcąc dostać się na szczyt zrujnowanej wieży, trzeba wykazać się umiejętnością wspinaczki i zachować ostrożność.

 


Historia zamku owiana jest tajemnicą. Przeprowadzono tu jedynie amatorskie badania archeologiczne, które na podstawie odnalezionych, zwęglonych szczątków, potwierdziły podania o najeździe i pożarze w XV w. Komu zależało na zniszczeniu zamku z założenia chroniącego trakt solny, drogę handlową, której bezpieczeństwo leżało w interesie ogółu?

 

rychleby3
Ruiny nie należą do miejsc często odwiedzanych przez turystów. Dotarliśmy do nich w wakacyjny weekend i nie spotkaliśmy żywego ducha.

Hipotez jest wiele. Jedna z nich zakłada, że zamek w okresie Wojen Husyckich padł ofiarą rycerzy rozbójników. W XV w. destabilizacja polityczna wywołana wojną o podłożu religijnym, zepchnęła część rycerstwa na margines społeczny. Walcząc o przetrwanie napadali na kupców, podróżujących szlakami handlowymi. Nierzadko przejmowali kontrolę nad zamkami obronnymi lub ich ruinami. Bandyci, szerzący popłoch w Górach Złotych, nie mogli ujść uwadze biskupów wrocławskich. Poważnie zagrażali ich interesom. Urządzono najazd na zamek, zakończony pożarem i rzezią na rycerzach rozbójnikach.

W nowym odcinku Adventurers nie bez powodu przyrównaliśmy Rychlebský hrad do pozostałości po wiedźmińskim siedliszczu- Kaer Morhen. Podobieństw jest wiele: Od położenia twierdzy w sercu gór, po jej historię. W powieści Andrzeja Sapkowskiego zamieszkiwane przez wiedźminów Kaer Morhen staje się ruiną po tym, jak zostaje napadnięte przez religijnych fanatyków. Samemu autorowi nie jest obcy motyw rycerzy rozbójników. Opowiada o nich w Trylogii Husyckiej.

Czy dawna kryjówka rabusiów w niedostępnych piwnicach wciąż skrywa skarby, zrabowane na trakcie solnym? Możemy tylko spekulować...

avatar
0
26 lipiec 2015, 16:36
Kajetan Wilczyński