Właśnie ukazał się drugi zestaw pytań w naszym konkursie z wiedzy o górach, w którym do wygrania mamy m.in. kurs skałkowy. Pełny regulamin konkursu znajduje się tutaj. Wszelkie pytania/wątpliwości prosimy kierować na forum dyskusyjne Portalu Górskiego www.jkw.pl. Odpowiedzi na zestawy pytań przesyłamy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZESTAW 2

Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 11 marca, do godziny 23:59. Odpowiedzi wraz z danymi osobowymi prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Punktacja

Zestaw składa się z 5 pytań. Za komplet prawidłowych odpowiedzi można maksymalnie uzyskać 15 punktów. Każdemu pytaniu odpowiada następująca ilośc punktów:

1. Zagadka fotograficzna łatwa - 2,5pkt (po 0,5pkt za każdy punkt fotograficzny).

2. Zagadka fotograficzna trudna - 4,5pkt (po 1,5pkt za każdy punkt fotograficzny).
3 i 4. Pytanie z historii Tatr - po 3pkt.

5. Pytanie z tematyki wspinaczkowej - 2pkt.

1. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka 1A m

Odpowiedzi:

1) Szczerbawy
2) Niżni Przysłop / Jałowiecka Kopa
3) Wyżni Przysłop / Jałowiecki Przysłop
4) Rohacz Ostry
5) Brestowa

2. Podaj nazwy zaznaczonych punktów.

JKW Zagadka_2B_m

Odpowiedzi:

1) Batyżowiecka Igła
2) Kaczy Szczyt
3) Wschodni Żelazny Szczyt

3. Po polskiej stronie Tatr pierwsi badacze pojawili się dość późno, bo dopiero w XIX wieku. Jednym z nich był pewien uczony, urodzony w Poznaniu, w roku 1801. Około roku 1850 dokonywał on, m. in., pomiarów głębokości Morskiego Oka. Wyniki tych pomiarów okazały się być bardzo niedokładne (znacznie zaniżone), mocno odbiegały od wcześniejszych pomiarów dokonanych m. in. przez leśniczego z Bukowiny, Feliksa Kleina, krakowskiego antykwariusza i historyka, Ambrożego Grabowskiego oraz wybitnego geologa, Ludwika Zejsznera. Uczony ten pozostawił po sobie ciekawe szkice Doliny Pięciu Stawów Polskich, którą wówczas odwiedził (dotąd niewydane, znajdują się tylko w rękopisie).

Jakie było imię (imiona) i nazwisko tego badacza Tatr? Dla ułatwienia: był on długoletnim profesorem UJ.

Odpowiedź:

Ludwik Józef Bierkowski, 16.VIII.1801, Poznań - 27.VI.1860, Krzeszowice; chirurg, autor licznych prac naukowych, profesor UJ (1831-60)

4. Jaki najpoważniejszy wypadek (w sensie liczby ofiar śmiertelnych) wydarzył sie w całej historii Tatr (Polskich i Słowackich) --- podać datę tego wypadku, liczbę ofiar śmiertelnych oraz imię, nazwisko i wiek kierownika wycieczki. Ile osób zginęło w Tatrach w dniu tego wypadku? Uwaga: nie chodzi tu o wypadek lotniczy na Zadnim Gerlachu!

Odpowiedź:

20.I.1974, 12 ofiar śmiertelnych, Daniel Korec, lat 42; w tym dniu zginęły jeszcze dwie inne osoby, więc razem było 14 ofiar!

5. W samym sercu Jury, nieopodal Podlesic znajdują się dziesiątki ciekawych pod względem wspinaczkowym ostańców. Na jednym z tych ostańców, który leży w okolicach skały Biblioteki były rozegrane Pierwsze Mistrzostwa Wspinaczkowe Wolnej Republiki Podlesickiej. Podaj 3 zamiennie używane nazwy dla tej skały.

Odpowiedź:

Turnia Motocyklistów, Słonkiewiczowa Skała, Wilczy Kamień

Zestaw pytań numer 1