loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Jeżeli jeszcze nie macie planów na weekend to zapraszamy w góry! Specjalnie dla Was po raz kolejny przygotowaliśmy weekendowy raport pogodowy o sytuacji w polskich górach.

Morskie Oko, fot: topr.pl

Morskie Oko, fot: topr.pl

Wielkimi krokami w góry wkracza wiosna. Ta niewątpliwie mokra pora roku (deszcze, burze, mgły) charakteryzuje się zdecydowanym wzrostem temperatur, jasnością nieba oraz taką ogólną świeżością, intensywnością zapachów i przebogatą paletą barw górskiego krajobrazu. Budzi się do życia także wszelaka zwierzyna, czego dowodzą obserwacje znawców przyrody.

Są jednak takie miejsce i takie chwile kiedy zima nie odpuszcza i ciągle jeszcze pragnie zaznaczyć swoją siłę i panowanie nad światem.

Tatry:

W Tatrach Zachodnich (Dolina Kościeliska i Chochołowska) pogoda będzie raczej w kratkę. Dzisiaj popada śnieg, a niebo zachmurzy się. Duże, gęste zachmurzenie przewidywane jest także na sobotę. W niedzielę natomiast pojawi się trochę więcej słońca, a termometry wskażą 7 sopni. Wiatr- zdecydowanie słaby.

Na Kasprowym Wierchu, w rejonie Doliny Pięciu Stawów i nad Morskm Okiem pogoda w ten weekend jeszcze zimowa. Dominować będą głównie zachmurzenia i opady śniegu. Będą się jednak zdarzały rozpogodzenia oraz przejaśnienia. Dosyć ciepło będzie już tradycyjnie w okolicy Morskiego Oka (w niedzielę do 2 stopnie). Najniższą temperaturę termometry wskażą dzisiaj na Kasprowym Wierchu- -5 stopni. Mocniej powieje w niedzielę, w Dolinie Pięciu Stawów.

W Tatrach słowackich, w okolicach Łomnicy dosyć chłodna pogoda. Temperatury wyniosą tu ok. -7, -8 stopni. Będzie niby pochmurno, ale i momentami jasno i trochę słonecznie. Gdy chodzi o opady to jutro i w sobotę, przewidywany jest delikatny opad śniegowy. Poprawa pogody i rozpogodzenia nadejdą w niedzielę. Wiatr raczej umiarkowany.

Gdy chodzi o polskie Tatry, to na chwilę obecną (komunikat ważny do dzisiaj do dziś- do piątku, do 20:00:00)- obowiązuje III, a więc znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Warunki te są raczej niekorzysne dla wzmożonych wycieczek w wyższe partie gór i w najbliższym czasie nie powinny raczej ulec zmianie.

http://kamery.topr.pl/kamery.html -system monitoringu pogody.

Babia Góra:

Tutaj też widać nadchodzącą wiosnę. Dzisiaj ma trochę popadać deszcz ze śniegiem. Jutro będzie to już sam deszcz. W niedzielę żadnych opadów nie przewiduje się. Zdecydowane ocieplenie (w niedzielę nawet do 10 stopni).

Na niebie pojawi się trochę słońca, trochę chmur, czyli jak na tą porę roku przystało, będzie typowo.

Stary i zalegający śnieg jest słabo związany. Stąd nadal, w rejonie i lokalnie pbowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. Dotyczy to głównie miejsc, gdzie na skutek wiejących uprzednio wiatrów nagromadziły się różnorakie warstwy śniegowe (zagłębienia terenowe, żleby, miejsca poniżej przełamań terenu oraz poniżej grzbietu).

Turbacz:

W Gorcach dzisiaj i jutro pokropi. Dzisiaj nawet z nieba może popruszyć delikatny śnieżek. Nie będzie to jednak gęsty i zalegający puch. Biorąc pod uwagę temperatury  (w niedzielę nawet 7 stopni) spodziewać się można raczej odwilży i roztopów.

Jeśli chodzi o krajobraz nieba i widoki- trochę chmur, trochę słońca- będzie tak na zmianę.

Bieszczady:

W ten weekend pogoda w Bieszczadach nie będzie nas rozpieszczać. Dziś w górach przewidywane są opady śniegu, przez co niebo będzie bardzo zachmurzone, a widoczność niewielka. Jutro sytuacja będzie identyczna. Chmury rozejdą się nieco dopiero w niedzielę, przestanie również sypać śnieg.

Temperatura w piątek i sobotę w ciągu dnia będzie się wahać od 3 do 6 stopni Celsjusza, a w niedzielę słupki rtęci pokażą nawet 10 kresek.

Źródła:
tpn.pl
pogoda.interia.pl
www.accuweather.com/pl
www.bgpn.pl
www.pogodynka.pl

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci