Forum Portalu Górskiego :  Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl
Forum Portalu Górskiego - forum moderowane 
messageNowa droga Petit Dru
Anonymous User ()
11 lut 2007 - 17:24:16
Czesc. Za: [www.wspinanie.pl] (W sumie Ramiego pewnie zainteresuje grinning smiley).

Nowa droga Petit Dru

4 lutego Martial Dumas i Jean-Yves Fredericksen po sześciu dniach wspinaczki, podczas której wytyczyli nową drogę na zachodniej ścianie Petit Dru (3733 m), osiągnęli wierzchołek tego wspaniałego szczytu.

Przypomnijmy, że tę piękną i historyczną ścianę w ostatnie dekadzie spotkał smutny los. Od 1997 roku gigantyczne obrywy skalne pustoszyły prawą część zachodniej ściany. Apogeum kataklizmu miało miejsce na przełomie czerwca i lipca 2005 roku, kiedy to, jak możemy przeczytać w GÓRACH nr 135:

Ze ściany odpadła jej górna połać, włącznie z podszczytowym ramieniem, gdzie kończył się niegdyś filar Bonattiego. Ścianą zeszły tysiące metrów sześćiennych granitu, przeczyszczając ją całkowicie aż do dolnych tarasów.

Obryw zniszczył ponad 10 historycznych dróg, wśród nich sławny południowo-zachodni filar, zwany Filarem Bonattiego, którym biegła droga wytyczona samotnie w pięciodniowej wspinaczce w 1955 roku przez Włocha Waltera Bonattiego.

Tegoroczna droga Dumasa i Fredericksena prowadzi właśnie przez tę nową i dziewiczą, już teraz, połać ściany. Francuzi zabrali dużo sprzętu i wspinali się głównie techniką hakową. Mieli idealne, ze względu na dużą kruszyznę, warunki - temperatura ok. -10°C. Nie znamy jeszcze trudności drogi, ale przejście to na nowo otwiera historię zdobywania zachodniej ściany Petit Dru...


Mysza
Źródła: kairn.com, GÓRY


Temat Odsłon Napisane przez Wysłane
messageNowa droga Petit Dru 2523 Anonymous User 2007-02-11 17:24


Forum Portalu Górskiego - portalgorski.pl - Statystyka forum

Globalna
Wątki: 1,752, Posty: 9,351, Użytkownicy: 7,311.
Ostatnio zarejestrowany: Natalia Walasiak.

To forum
Wątki: 1,317, Posty: 8,407.

Uwaga: publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników strony. Portal Górski www.portalgorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.